امام جمعه اردبیل:

رای دیوان بین المللی دادگستری ضربه مهلکی بر حیثیت آمریکا بود

رای دیوان بین المللی دادگستری ضربه مهلکی بر حیثیت آمریکا بود

سیاسی: اردبیل  نماینده ولی فقیه در استان رای دیوان بین المللی دادگستری به نفع ایران در پرونده تعدادی از دارایی های ایران را رای بسیار مهم و آنرا ضربه مهلکی بر حیثیت بین المللی آمریکا دانست.


آیت الله سید حسن عاملی، ۱۸ فروردین در خطبه های این هفته نماز جمعه که در محل مصلای اردبیل با حضور پر شور و گسترده نمازگزاران و اقشار مختلف مردم برگزار شد با اشاره به رای اخیر دیوان بین المللی دادگستری به نفع ایران اظهار داشت: رای دیوان بین المللی دادگستری به نفع ایران در پرونده تعدادی از دارایی های ایران رای بسیار مهمی بود اما در داخل کشور اهمیت آن بیان نشد دعوی بر سر این بود که آمریکا مبادرت به توقیف دارایی های ایران و سپس توزیع آنها به افراد ”محکوم لهم” در احکام به اصطلاح ضدتروریستی صادره از دادگاه های آمریکا مقابل دولت جمهوری اسلامی کرده است.

وی افزود: ایران می اظهار داشت که این اقدامات برخلاف قواعد حقوق بین الملل راجع به مصونیت دولت ها می باشد به همین جهت در اعتراض به اقدامات تقنینی و قضایی دولت آمریکا که منجر به توقیف اموال ایران شده بود با تمسک به مبنای صلاحیتی مندرج در عهدنامه مودت که در سال ۱۹۵۵ میلادی بین دولتین ایران و آمریکا امضاء شده بود مبادرت به اقامه دعوی نزد دیوان بین المللی دادگستری نمود دیوان بین المللی دادگستری کار خودرا آغاز کرد و تمامی دفاعیات صلاحیتی و مقدماتی آمریکا که مشتمل بر موضوعات مهم و ادله قابل توجه حقوقی بود را رد کرد و دولت آمریکا را ناقض بخش هایی از مواد عهد نامه مودت دانست.

عاملی اظهار داشت: دیوان، مصادره اموال موسسات ایران و ضبط اموال آنها را نامشروع و برخلاف تضمینات مقرر در ماده ۴ عهدنامه دانست و دولت آمریکا را مکلف به جبران خسارت وارده به جمهوری اسلامی کرد معنای این رای، تایید نظر حقوقی ایران بود که توقیف و توزیع اموال موسسات و شرکت های ایرانی را از دیدگاه حقوق بین الملل کاملاً غیر متعارف و نامشروع می دانست اهل فن می دانند که چنین رای و تاییدی از جهت حقوقی فوق العاده اهمیت دارد و موفقیت بسیار بزرگی برای ایران است.

خطیب جمعه اردبیل اشاره کرد: با این رای برای جهانیان معلوم شد که مجموعه اقدامات آمریکا در تعارض با قواعد حقوق بین الملل است و این وهن بزرگ حقوقی، قضایی و سیاسی برای دولت آمریکاست.

وی اشاره کرد: هرچند روحیه استکباری آمریکا مانع از تمکین دولت آمریکا در مقابل رای دیوان است و دولتی که در گذشته برخی از قضات دیوان را تهدید به تحریم کرده! بسادگی زمینه پذیرش حق را ندارد اما همین حرکت استکباری نیز ضربه مهلک بر چهره بین المللی و بر ادعای مضحک قانون مداری دولت آمریکا است دولت آمریکا در مقابل این رای هر حرکتی را انجام دهد قسمتی از حیثیت بین المللی خودرا بر باد خواهد داد.

منبع:

1402/01/18
19:29:50
5.0 / 5
374
تگهای خبر: آمریكا , ایران , دولت , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
سیاسی بین الملل