یوسفیان ملا:

مشکل اصلی اقتصاد کشور در خیابان فردوسی نیست

مشکل اصلی اقتصاد کشور در خیابان فردوسی نیست

به گزارش سیاسی، یک نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی با انتقاد از وابسته شدن اقتصاد کشور به ارز، اظهار داشت: مشکل اصلی اقتصاد کشور دخالت دولت در قیمت گذاری ارز، دخالت بانکها در تولید، عدم واگذاری اقتصاد به بخش خصوص و ناتوانی دولت در تامین درآمدهای خود است نه بالا و پایین شدن قیمت ارز در خیابان فردوسی.عزت الله یوسفیان ملا در گفت و گو با ایسنا درباره ی راه حل «مهار تورم و رشد تولید» در کشور اظهار داشت: دستوری اداره کردن اقتصاد، یکی از مشکلاتی که سبب افزایش تورم در کشور ما شده است. در تاریخ معاصر دورانی مشکل تر از جنگ جهانی دوم که نداشته ایم که تقریباً همه دنیا درگیر این جنگ بودند. در طول این مدت دادوستد هم میان کشورها برقرار بود اما هیچ گاه موضوعی مثل ارز خارجی مطرح نبود برای اینکه کشورهای بزرگ که درگیر این جنگ بودند در این مسائلی مثل ارز دخالت نمی کردند و آنرا به بازار واگذار کرده بودند اما در کشور ما بجای این که زیرساخت های اقتصادی به درستی سامان داده شود تا قیمت ارز به تعادل برسد، تلاش می شود که با دستوری اداره کردن اقتصاد قیمت ارز تعیین شود که این هدف هیچ وقت محقق نمی شود.

وی در ادامه اضافه کرد: ۳۰ تا ۴۰ درصد اقتصاد ما به نفت وابسته است اما کل اقتصاد به ارز وابسته شده است و بجای این که این وابستگی از بین برود، هر روز یک اسم برای دلار انتخاب نموده و با دستور قیمت آنرا تعیین می نماییم. هم اکنون ارز خارجی نه به عنوان نیاز بلکه وسیله ای برای حفظ دارایی ها تبدیل گشته است و عده زیادی به دلار نیاز ندارند ولی برای حفظ ارزش دارایی های خود، دلار تهیه می کنند. وقتی زیرساخت های اقتصادی مناسب نباشد، مدام باید ارز و سکه در بازار توزیع کرد که کمبود بوجود نیاید اما همین مسائل قیمت ارز را باز هم می افزاید.

این نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: بانکها بجای پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی یا انبوه سازان مسکن به رقیب آنها تبدیل گشته و خود تولیدکننده و سازنده مسکن شده اند. از سویی شاید مولدسازی بدین سبب انجام نشد که به نفع مدیرعامل، هیات مدیره و کارکنان شرکت دولتی نیست که از بخش دولتی به بخش خصوصی منتقل شود چون ممکنست بخش خصوص او را اصلا نخواهد پس ممکنست شرکت دولتی را به شکلی اداره کند که از سوددهی بیرون رود.

وی اشاره کرد: مسائلی مثل دخالت دولت در قیمت گذاری ارز، دخالت بانکها در تولید، عدم واگذاری اقتصاد به بخش خصوصی و ناتوانی دولت در تامین درآمدهای خود درهم تنیده شده و مشکلات اقتصادی از قبیل افزایش تورم را به وجود آورده است. مشکل اصلی اقتصاد کشور این مسائل است نه بالا و پایین شدن قیمت دلار در خیابان فردوسی. پرسش این است که چرا باید اقتصاد اینطور مدیریت شود؟ کدام کشور با اقتصاد دستوری تواسته تورم را مهار کند؟ تا این روند اصلاح نشود وسیاست واحدی برای مدیریت اقتصاد انتخاب نشود، تورم مهار نخواهد شد.


1402/01/08
19:09:02
5.0 / 5
345
تگهای خبر: تولید , دولت , شورا , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
سیاسی بین الملل