كنعانی اعلام كرد

امکان ایجاد تحول مثبت در رابطه با بحرین

امکان ایجاد تحول مثبت در رابطه با بحرین

به گزارش سیاسی، سخنگوی وزارت امور خارجه اظهار داشت: ما آماده انجام تبادل زندانیان با آمریکا هستیم و مشکل فنی طرف آمریکایی دراین زمینه به خود آنها ارتباط دارد.


به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، ناصر کنعانی در نشست خبری خود با خبرنگاران دراین زمینه افزود: در صورتیکه طرف آمریکایی نسبت به این مساله برخورد واقع بینانه داشته باشد موضوع تبادل زندانیان به عنوان یک موضوع کاملا انسانی قابل انجام است.
وی در همین ارتباط اظهار داشت: در ماه مارس سال قبل میلادی توافق مکتوبی بین طرفین دراین زمینه انجام شده و از طرف نماینده رسمی آمریکا نیز این توافق به امضا رسید.
سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوال ایسنا در مورد توافق اخیر ایران و عربستان در پکن اشاره کرد: وزارت امور خارجه دو کشور ایران و عربستان درحال فراهم کردن مقدمات تماس و دیدارهای دو وزیر امور خارجه تهران و ریاض هستند و امیدواریم که باتوجه به برنامه ریزی ها و حسن نیتی که وجود دارد در آینده بسیار نزدیک این مساله محقق شود.
وی با اشاره به اینکه برنامه ریزی ها دراین زمینه در کانال های دیپلماتیک در حال انجام می باشد و توافقات انجام شده دراین زمینه در زمان مقتضی اعلام خواهد شد در پاسخ به خبرنگار ایسنا در خصوص این که آیا دیدار وزرای خارجه دو کشور در کشور ثالثی خواهد بود یا در تهران و ریاض اظهار داشت: در مورد این موضوعات توافق انجام شده است و در زمان مقتضی اعلام خواهد شد و مانعی برای دیدار و گفتگوی مستقیم وزرای خارجه دو کشور در دو کشور وجود ندارد.
وی با اعلان اینکه توافق اخیر ایران و عربستان بازتاب بسیار مثبتی در حوزه های مختلف داشته و شاهد استقبال گسترده از این توافق از طرف کشورهای مختلف بوده ایم، اشاره کرد: این تحول مثبت می تواند در رابطه با دیگر کشورهای منطقه همچون بحرین اتفاق بیفتد و باید به مسیر دیپلماسی اعتماد بیشتری داشته باشیم.
سخنگوی وزارت خارجه در مورد خبر انتشار یافته به نقل از وال استریت ژورنال در خصوص این که چین بدنبال برگزاری نشست مشترک سران شورای همکاری خلیج فارس با مقامات ایران در پکن است و آیا این خبر از طرف ایران تایید می شود؟ اظهار داشت: من نمی توانم این مساله را با این جزییات تایید کنم. آنچه که در مورد نقش آفرینی دولت چین مطرح هست و حائز اهمیت بود نقش آفرینی این کشور در از سرگیری روابط ایران و عربستان برای رفع سوء تفاهم ها بود و این مساله محقق شد.
وی افزود: فارغ از این که در مورد برگزاری این جلسه توافق شده یا نشده ما از هرگونه تحول دیپلماتیک که می تواند به همگرایی سیاسی کمک نماید، استقبال می نماییم چونکه همگرایی سیاسی به تحقق منافع اقتصادی کشورها نیز کمک می نماید.
سخنگوی وزارت خارجه اعلام نمود که جمهوری اسلامی ایران در نشست مشترک معاونین وزرای خارجه ایران و سوریه، ترکیه و روسیه در مسکو شرکت می کند.
کنعانی همین طور در پاسخ به سوالی در مورد روابط ایران و لیبی اظهار داشت: گفت وگوهای خوبی بین ایران و دولت لیبی برقرار است و اخیراً سفیر غیرمقیم ما با وزیر خارجه لیبی گفت و گو انجام داده همچون در مورد گسترش روابط دو کشور و فعالیت مجدد سفارتخانه های دو کشور در تهران و طرابلس.
وی با اعلان اینکه قبلا بررسی های مقدماتی دراین زمینه شکل گرفته است، اشاره کرد: امیدواریم در آینده شاهد فعالیت سفارتخانه های دو کشور در تهران و طرابلس باشیم.
این خبر تکمیل می شود.منبع:

1401/12/22
12:44:42
5.0 / 5
339
تگهای خبر: آمریكا , ایران , برنامه , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
سیاسی بین الملل