ادامه واکنش ها به توافق سرنوشت ساز در منطقه

ادامه واکنش ها به توافق سرنوشت ساز در منطقه

به گزارش سیاسی، از روز گذشته که خبر توافق ایران و عربستان با میانجی گری چین به صورت رسمی منتشر گردید کشورهای مختلف بخصوص کشورهای منطقه و حوزه خلیج فارس و هم کشورهای اروپایی و آمریکا به این توافق و ابعاد منطقه ای و بین المللی آن واکنش نشان دادند.


به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، در ادامه این واکنش ها در میان کشورهای اروپایی تا کنون وزارت امور خارجه فرانسه به این توافق واکنش نشان داده است.
وزارت خارجه فرانسه بعد از اعلام ایران و عربستان برای بهبود روابط میان دو کشور اطلاعیه ای منتشر و از توافق تهران و ریاض که با میانجی گری چین انجام شد، استقبال کرد.
وزارت امورخارجه فرانسه در بیانیه خود خاطرنشان کرد: کاترین کولونا، وزیر امور خارجه از گفتگو و هر ابتکار عملی که بتواند کمک ملموسی به کاهش تنش ها و تقویت امنیت و ثبات منطقه ای بینجامد، حمایت می کند.
فرانسه در ادامه این بیانیه از ایران خواست تا از آنچه اقدامات بی ثبات کننده عنوان کرده است، صرف نظر کند.
همینطور آن کلر لوژاندر، سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه ضمن قرائت این بیانیه اشاره کرد که فیصل بن فرحان، وزیر امورخارجه عربستان در دیدار با کاترین کولونا همتای فرانسوی خود در پاریس وی را در جریان این توافق قرار داده بود.
عبدالقهار بلخی سخنگوی وزارت خارجه طالبان در توییتی ضمن اشاره به توافق ایران و عربستان برای برقراری روابط دو جانبه نوشت: وزارت امور خارجه امارت اسلامی از، از سرگیری روابط دیپلماتیک پادشاهی عربستان سعودی و جمهوری اسلامی ایران استقبال کرده و این گام مثبت را گامی مهم در جهت برقراری صلح و ثبات در منطقه می داند.
وی افزود: امارت اسلامی با در نظر گرفتن سیاست خارجی متوازن این کشور، توسعه دیپلماتیک بین عربستان سعودی و ایران به توسعه روابط و همکاریهای چندجانبه در منطقه کمک می نماید. ما همینطور از تلاشهای جمهوری خلق چین که میزبان مذاکرات بین عربستان سعودی و ایران برای ثبات منطقه بوده است، سپاسگزاریم.
وزارت خارجه سوریه نیز با استقبال از توافق عربستان و ایران برای از سرگیری روابط دیپلماتیک تصریح کرد که این گام مهم منجر به تقویت امنیت و ثبات در منطقه و گسترش همکاری ها خواهد شد.
وزارت خارجه سوریه تصریح کرد که از تلاشهای صادقانه چین در این حوزه قدردانی می نماییم.
دمشق تصریح کرد که این اقدام در جهت منافع مردم دو کشور و تمام منطقه خواهد بود.
فادی الشمری، مشاور محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق در صفحه توییتر خود نوشت که توافق همسایگان عزیزمان عربستان و ایران را تبریک می گوییم.
وی نوشت: دیپلماسی اعتدالی منجر به تحکیم روابط و ایجاد ثبات در منطقه می شود و بر صلح جهانی تأثیر می گذارد.
مشاور نخست وزیر عراق اظهار داشت که بغداد نقشی محوری برای نزدیک کردن نگاههای دو کشور ایفا کرد.
هم چنین قاسم الاعرجی، مشاور امنیت ملی عراق در صفحه توییتر خود نوشت که از تلاشهای عراق و عمان و چین که منجر به توافق تاریخی میان ایران و عربستان شد تقدیر می نماییم.
وی نوشت: ما یقین کامل داریم که این توافق نتایج مثبتی برای عراق و منطقه و جهان به دنبال خواهد داشت و تاکید می نماییم که گفت وگوی دیپلماتیک بهترین راه برای حل اختلافات و درگیری میان کشورهای دوست و برادر است.
هم چنین در گفت وگوی تلفنی وزیران امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و سلطنت عمان، بدر السید البوسعیدی وزیر امور خارجه عمان ضمن ابراز خرسندی از توافق شکل گرفته بین جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی، مراتب تبریک خود و دولت عمان به وزیر امور خارجه کشورمان را اعلام داشت.
امیرعبداللهیان هم از تلاشهای قبلی عمان در زمینه حصول توافق بین جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی تشکر و قدر دانی کرد.
در این گفت وگوی تلفنی وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و عمان هم چنین آخرین وضعیت گفتگوها برای لغو تحریم ها را مورد بررسی و تبادل نظر قرار دادند.
وزارت خارجه سودان از توافق ایران و عربستان برای ازسرگیری روابط میان دو کشور استقبال کرد.
وزارت خارجه سودان در اطلاعیه ای تصریح کرد که این توافق بی گمان تاثیرات مثبتی بر اوضاع منطقه خواهد گذاشت. در این بیانیه از نقش کشورهای میانجیگر در این حوزه بخصوص چین تقدیر شده است.
هم چنین عضو شورای دولتی جمهوری خلق چین که در مذاکرات ایران و عربستان حضور داشته، توافق ایران و عربستان برای نرمال سازی روابط را یک پیروزی برای صلح توصیف کرد.
وانگ یی، عضو دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست و رئیس دفتر کمیسیون مرکزی امور خارجی حزب و عضو شورای دولتی جمهوری خلق چین بعد از آنکه ایران، عربستان سعودی و چین در یک بیانیه سه جانبه از توافق تهران و ریاض برای بهبود روابط خبر دادند، اشاره کرد که مذاکرات موفقیت آمیز ایران و عربستان یک پیروزی برای گفتگو و صلح است.
وانگ یی عنوان کرد: این یک پیروزی برای گفتگو، یک پیروزی برای صلح است و خبرهای خوب مهمی را در زمان آشفتگی های فراوان در جهان عرضه می دهد. چین بعنوان یک میانجی قابل اعتماد و با حسن نیت، صادقانه وظایف خویش را بعنوان میزبان انجام داده است.
وانگ یی در ادامه تصریح کرد که پکن به ایفای نقش سازنده در رسیدگی به مسائل حساس در جهان ادامه و مسئولیت خویش را بعنوان یک کشور بزرگ نشان خواهد داد. جهان فقط به مساله اکراین محدود نمی شود.
پایگاه خبری -تحلیلی میدل ایست مانیتور بعد از انتشار خبر توافق ایران و عربستان آنرا یک پیروزی دیپلماتیک برای چین توصیف کرد.
میدل ایست مانیتور نوشت: این توافق تاریخی یک پیروزی دیپلماتیک برای چین در منطقه ای است که ژئوپلیتیک در آن تحت سلطه ایالات متحده است. این در حالیست که چین خواهان گفتگو در رابطه با جنگ روسیه در اکراین شده است اما غرب پکن را متهم می کند که به اندازه کافی در این حوزه اقدام نکرده است.
مرکز مطالعات بین الملل و استراتژیک آمریکا در یادداشت خود ضمن اشاره به توافق روز جمعه ایران و عربستان برای برقراری مجدد روابط که با میانجی گری چین انجام شد، نوشت: بنظر می رسد که این توافق در مسافرت ماه گذشته ابراهیم رئیسی به پکن رو به جلو رفت. از زمان روی کار آمدن رئیس جمهور رئیسی در ۲۰۲۱، وی اعلام نموده بود که کاهش تنش با همسایگان منطقه ای اولویت است اما عربستان سعودی و ایران اختلافات گوناگونی در سرتاسر منطقه داشته اند که از لبنان تا سوریه، عراق و یمن را در بر می گیرد. ایران، بخصوص از نیروهای حوثی در یمن حمایت می کند که سعودی ها را هم در مرزهای این کشور و هم در مناطق داخلی تهدید می کند. عربستان سعودی مدت هاست که به صورت فزاینده ای مشتاق یافتن راهی برای پایان دادن به درگیری در یمن بوده است و این توافق احتمالا آنرا به جلو می برد.
این اندیشکده در ادامه در رابطه با اهمیت نقش چین در حصول این توافق و تأثیر آن بر جایگاه چین در منطقه خاورمیانه خاطرنشان کرد: بنظر می رسد که تسهیل مذاکرات میان تهران و ریاض بر اعتبار چین می افزاید. پیام نه چندان ظریفی که چین ارسال می کند اینست که در حالیکه ایالات متحده قدرت نظامی برتر در خلیج فارس به شمار می آید، چین بعنوان یک حضور دیپلماتیک قدرتمند و رو به رشد تلقی می شود. این به درک قدرت و نفوذ چین در سرتاسر جهان می افزاید و به روایت کاهش حضور جهانی ایالات متحده کمک می نماید.
این اندیشکده مستقل آمریکایی همینطور در این یادداشت به بررسی اهمیت توافق ایران و عربستان برای واشنگتن و نقش آن در منطقه خلیح فارس پرداخت و نوشت: آمریکا نمی توانست نقشی برای میانجی گری در این توافق داشته باشد، چونکه ارتباط مستقیمی با ایران ندارد. استعفای مصطفی الکاظمی، نخست وزیر سابق عراق از سمت خود در اکتبر ۲۰۲۲ هم این احتمال را که این امر تحت اداره های عراقی صورت گیرد که از حمایت بی سر و صدای دولت ایالات متحده برخوردار بودند، از بین برد. دولت بایدن در مورد اهمیت گفت وگوهای امنیتی منطقه ای صحبت کرده و احتمالا از این توافق، حداقل به صورت کلی حمایت می کند. اما این حقیقت که عربستان سعودی بگونه ای به توافق رسید که بنظر می رسد به صورت کامل ایالات متحده را کنار گذاشته است، این پیام را ارسال می کند که سعودی ها به دنبال تنوع بخشیدن به شرط بندی های خود در زمینه امنیت هستند و به صورت کامل به ایالات متحده اتکا نمی کنند.
به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، در بیانیه سه جانبه توافق ایران، چین و عربستان که روز جمعه انتشار یافت، آمده است که " در نتیجه گفت وگوهای انجام شده، جمهوری اسلامی ایران و پادشاهی عربستان سعودی توافق کردند، ظرف حداکثر دو ماه، روابط دیپلماتیک خویش را از سر گرفته و سفارت خانه ها و نمایندگی ها را بازگشایی کنند."
هم چنین وزرای امور خارجه دو کشور هم جهت اجرای این تصمیم و انجام تمهیدات لازم برای تبادل سفرا با یکدیگر ملاقات می کنند و دو کشور با تکیه بر احترام به حاکمیت و عدم دخالت در امور داخلی یکدیگر در زمینه اجرای موافقت نامه همکاریهای امنیتی امضا شده در تاریخ ۲۸ فروردین ۱۳۸۰ خورشیدی برابر با ۲۰۰۱.۴.۱۷ میلادی و هم موافقت نامه عمومی همکاریهای اقتصادی، بازرگانی، سرمایه گذاری، فنی، علمی، فرهنگی، ورزشی و جوانان، امضا شده در تاریخ ۱۳۷۷.۳.۶ خورشیدی برابر با ۱۹۹۸.۵.۲۷ میلادی توافق کردند."

هر چند تا رسیدن به یک تعامل و رابطه سیاسی و دیپلماتیک پایدار میان ایران و عربستان علی رغم مشکلات و اختلافات منطقه ای و دو جانبه راه زیاد است اما برداشتن گام نخست نوید بخش تلاش دو طرف و هم حمایت کشورها و طرف های منطقه ای و بین المللی است که به بشدت نیازمند دوستی و روابط توام با آرامش و مصالحه میان تهران و ریاض هستند. ضمانت هر گونه توافق پایدار سیاسی، اقتصادی ـ تجاری و امنیتی بلندمدت در منطقه و حوزه خلیج فارس نیازمند تعامل متقابل کشورهای با نفوذ و مهم در این حوزه می باشد که بدون شک ایران و عربستان دو ستون مهم توسعه امن و پایدار در منطقه هستند. ازاین رو میتوان اظهار داشت که این توافق، نه تنها برای تعامل و روابط دو جانبه ایران و عربستان و هریک از این کشورها با همسایگان شان بلکه نفع جمعی در سطح منطقه و بین الملل در بر دارد.
این خبر تکمیل می شود.منبع:

1401/12/20
12:03:04
5.0 / 5
322
تگهای خبر: آمریكا , اروپا , ایران , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
سیاسی بین الملل