آمریكا:

نخستین چیزی که در قبال ایران به آن متوسل می شویم، دیپلماسی است

نخستین چیزی که در قبال ایران به آن متوسل می شویم، دیپلماسی است

سیاسی: سیاسی: سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در نشستی خبری اصرار کرد که دولت این کشور هنوز مایل است مسئله هسته ای ایران را بوسیله دیپلماسی حل وفصل کند.


به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در یک نشست خبری که مشروح آن در وبگاه وزارت امور خارجه این کشور انتشار یافته است، در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه باتوجه به اظهارات وزیر جنگ رژیم صهیونیستی در یک کنفرانس خبری مشترک با وزیر دفاع آمریکا که گفته بود، «تلاش ایران برای دست یابی به تسلیحات هسته ای اسراییل را به آمادگی برای هر اقدامی وا می دارد و تصمیم مهمی در پیش روست»، آیا آمریکا هم مانند رژیم اسراییل چنین فوریتی را در قبال ایران احساس می کند و آیا با رژیم اسراییل دیدگاه مشترکی درباره ی گزینه نظامی دارد، اظهار داشت: ارزیابی ما هم این است که برنامه هسته ای ایران چالشی مهمست.
پرایس باوجود آن که مقامات ایران تاکید کرده اند تولید و به کارگیری تسلیحات اتمی جایی در دکترین دفاعی ایران ندارد، در ادامه اظهار داشت: ما تعهد راسخی داریم که ایران هیچگاه به یک سلاح اتمی دست پیدا نکند.
او با نادیده گرفتن اینکه دولت کشورش در مدت اخیر سرنوشت مذاکرات احیای توافق هسته ای در مذاکرات وین را به مسائل غیرمرتبطی مانند امور داخلی ایران در جریان ناآرامی های اخیر آن گره زده است، اظهار داشت: ما بر این باوریم که موثرترین وسیله برای عمل به این تعهد، دیپلماسی است. ما فقط بوسیله دیپلماسی می توانیم به راهکاری دائمی و قابل راستی آزمایی برای چالش ناشی از برنامه هسته ای ایران دست پیدا نماییم. دیپلکاسی همیشه نخستین وسیله ما خواهد بود اما اگر طرف مقابلمان مایل نباشد، دیگر آخرین چیزی نخواهد بود که به آن متوسل می شویم. بنابراین، ما همیشه با شرکا و متحدانمان در سراسر جهان درباره ی این چالش تعامل و همکاری می نماییم، چون این چالشی است که روی تمام دوستانمان در جهان تاثیر دارد.
سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در ادامه با اشاره به ادعای مفقود شدن باب لوینسون، شهروند آمریکایی در ایران، اظهار داشت: امروز(۹روز پنجشنبه مارس، ۱۸اسفند) شانزدهمین سالروز ربایش باب لوینسون از جزیره کیش در ایران است. ۱۶ سال اخیر غم و اندوه وصف ناپذیری برای خانواده باب به بار آورده است و مقامات ایران هنوز پاسخی درباره ی سرنوشت باب نداده اند. ما باز هم از آنها می خواهیم این کار بکنند.
ادعای مفقود شدن لوینسون در ایران در حالی مطرح می شود که سیدعباس موسوی، سخنگوی وزارت امورخارجه ایران در سال ۱۳۹۹ در واکنش به اظهارات مقامات دولت دونالد ترامپ در این زمینه اظهار داشته بود: بنا بر اسناد معتبر، نامبرده سال ها قبل خاک ایران را به مقصد نامعلومی ترک کرده و وزیر امور خارجه وقت آمریکا هم به این واقعیت اذعان کرده است.
موسوی اظهار داشته بود: جمهوری اسلامی ایران طی سالهای اخیر نهایت تلاش خودرا برای بدست آوردن مستنداتی درباره ی سرنوشت دقیق آقای لوینسون بعد از ترک ایران به عمل آورده ولی هیچگونه نشانه ای از زنده بودن وی بدست نیاورده است.
موسوی گفت: «اگر برای آمریکا فوت ایشان قطعی شده است می تواند بدون بهره برداری سیاسی و کوشش برای سوءاستفاده از عواطف خانواده لوینسون این مساله را اعلام نماید.»

پرایس در ادامه نشست خبری شب گذشته اش مدعی شد: ایران به بازداشت شهروندان کشورهای دیگر بمنظور داشتن اهرم فشار سیاسی ادامه می دهد. این رویه شرم آور باید پایان بیابد.
وی در ادامه بازداشت مراد طاهباز، عماد شرقی و سیامک نمازی، شهروندان دو تابعیتی ایرانی-آمریکایی در ایران را «غیرقانونی» خوانده و اظهار داشت که دولت آمریکا در تلاش است آنها را به خانه بازگرداند.1401/12/19
10:45:43
5.0 / 5
324
تگهای خبر: آمریكا , ایران , برنامه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
سیاسی بین الملل