اخبار حقوقی و قضایی در هفته ای كه گذشت،

برکناری دو مدیردولتی

برکناری دو مدیردولتی

سیاسی: به گزارش سیاسی، ورود دادستانی تهران به مبحث مسمومیت دانش آموزان و دستور بررسی برخورد خشونت آمیز با یک زن در مقابل یک مدرسه از اخبار حقوقی هفته گذشته بودند.


مهم ترین اخبار حقوقی و قضایی هفته گذشته ایسنا را در این گزارش می خوانید:

می خواهیم به شکل جدی از سرمایه گذاری حمایت کنیم


حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای رئیس قوه قضاییه اظهار داشت: می خواهیم به شکل جدی از سرمایه گذاری حمایت نماییم و در این کار مصمم هستیم.
رئیس قوه قضاییه همینطور اظهار داشت: تلاشهای زیادی توسط دشمنان صورت گرفت که پیام نظام اسلامی از مرزهای ایران خارج نشود و این نظام رشد نداشته باشد اما موفق نشد.
رئیس قوه قضاییه در مورد رای وحدت رویه هیات عمومی دیوان عالی کشور درمورد «آنی» بودن جرم تغییر کاربری اراضی زراعی و باغ ها و مشمول مرور زمان شدن این جرم اظهار داشت: از نظر من این مقوله، متخلفین و مجرمین حوزه اراضی را جری می کند بنابراین در صورت موافقت اعضا با این نظر و تصویب آن، در زمره مصوبات جلسه امروز گنجانده شود که بررسی نماییم رای دیوان عالی را به طرق قانونی ممکن یا از راه فوق العاده اصلاح نماییم.

دستگیری یک نفر در پرونده دختر اصفهانی گم شده


مسعود ستایشی سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری هفته گذشته در پاسخ به سوالی در رابطه با آخرین وضعیت پرونده سما جهانباز دختر جوان اصفهانی گم شده در شیراز اظهار داشت: پرونده ای در شعبه ۱۳ بازپرسی دادسرای شیراز که ویژه رسیدگی به امور جنایی است مفتوح و در مرحله تحقیقات مقدماتی است و یک نفر با حفظ نام در ۲۴ بهمن سالجاری به افترا مقید در پرونده دستگیر شده و با صدور قرار تأمین صادره فعلاً در بازداشت است. اجازه دهید تا ببینیم تحقیقات به کجا می رسد هرجا که به نتیجه رسید اعلام می نماییم. افترا فرد دستگیرشده همان چیزی است که در پرونده مطرح شده و در حوزه آدم ربایی است.
ستایشی همینطور در مورد اتهامات عراقچی اظهار نمود: اتهامات عراقچی در حوزه مداخله در بازار ارز نبود بلکه اختلال در نظام اقتصادی از راه اختلال در نظام ارزی بوده است ازاین رو برای رسیدگی و اتخاذ تصمیم نسبت به افرادی که حسب مورد با فعل و ترک افعالشان که به باعث قانون قابل مجازات است دستگاه قضایی رسیدگی می کند و تعارفی ندارد.

درخواست غریب آبادی برای تعقیب قضایی پرویز ثابتی


کاظم غریب آبادی معاون امور بین الملل قوه قضاییه در نامه ای به دادستان کل کشور خواهان تعقیب قضایی پرویز ثابتی رئیس ساواک تهران شد.
او همینطور اظهار داشت: مردم آمریکا وقتی توسط پلیس بازداشت می شوند، از جان خود می ترسند، دیگر نمی توانند نفس بکشند، فلج می شوند یا جان خویش را از دست می دهند.

اگر مسئولین کوتاهی نکنند ساخت و سازهای غیر مجاز شکل نخواهد گرفت


حجت الاسلام و المسلمین منتظری دادستان کل کشور اظهار داشت: هیچکس در برابر ارتکاب به جرم یا خیانت احتمالی به بیت المال مصونیت ندارد.
او همینطور اظهار داشت: تقویت بدنه دستگاه قضایی به لحاظ نیروی انسانی یکی از ضروریات است.
دادستان کل کشور همینطور اظهار داشت: همه وظیفه داریم از آمران به معروف و ناهیان از منکر حمایت نماییم.

همکاری قوه قضاییه و محیط زیست را برای رفع آلودگی هوای اراک خواهیم داشت


امین حسین رحیمی وزیر دادگستری اظهار داشت: بطور قطع همکاری قوه قضاییه و محیط زیست را برای رفع مشکل آلودگی هوای اراک خواهیم داشت.
وزیر دادگستری همینطور اظهار داشت: در مورد فروش یا استرداد کالاهای رسوب شده آذراب در اموال تملیکی، تصمیم گیری خواهد شد تا کالاهای رسوبی موجود به سرعت تعیین تکلیف شوند.
وزیر دادگستری اظهار داشت: بر مبنای مصوبه هیات دولت از ۲۶ بهمن سالجاری ۲۵۰ هزارتومان روزانه از مبلغ جریمه زندانیانی که به خاطر جریمه نقدی در زندان هستند کم می شود.

مسمومیت دانش آموزان تهرانی در شعبه ویژه دادسرای تهران رسیدگی می شود


به دنبال بروز مسمومیت برای دانش آموزان در بعضی مدارس تهران، علی صالحی دادستان تهران از اختصاص یک شعبه ویژه برای پیگیری خارج از نوبت پرونده قضایی تشکیل شده اطلاع داد.
سازمان قضایی نیروهای مسلح هم اعلام نمود دستور بررسی تصاویر در ارتباط با "رفتار خلاف شان با یکی از شهروندان در مقابل مدرسه ای در تهران" صادر گردیده است.
مرکز رسانه قوه قضاییه اعلام نمود: با عنایت به تعدد ادعاهای بدون سند آذر منصوری و صادق زیباکلام و این که تابحال در مورد مطالب و ادعاهای مطروحه در رویارویی با مقام قضایی هیچ دلیل و سندی عرضه نداده اند و همینطور ادامه رویه افراد یاد شده در اعلام ادعاهای بدون سند، هفته گذشته ضمن اعلام جرم از جانب دادستانی تهران پرونده این افراد جهت تکمیل سیر قضایی به دادگاه ارجاع شد.

تشکیل پرونده قضایی برای یک شرکت هواپیمایی به علت تاخیر ۱۵ ساعته در پرواز


عباس فرزادنیا معاون دادستان تهران از تشکیل پرونده قضایی برای دو شرکت هواپیمایی به علت تاخیر ۱۵ ساعته در پرواز اطلاع داد.

پایان تصویربرداری از دفاتر دست نویس دفاتر اسناد رسمی کشور
علی خندانی رئیس کانون سردفتران و دفتریاران از پایان تصویربرداری از دفاتر دست نویس دفاتر اسناد رسمی کشور اطلاع داد و اظهار داشت: مدت ها بود که اسکن و تصویربرداری از دفاتر انجام می شد چونکه این قسمت به صورت سنتی انجام می شد و خوشبختانه اسکن این دفاتر به اتمام رسید. ما حدودا ۹۰۰هزار جلد دفاتر اسناد رسمی دست نویس در کشور داریم و حق نداریم یک کلمه از آنها را حذف نماییم و باید عکسبرداری آنها انجام می شد و برخی دفاتر ۸۰ سال پیش نوشته شده بودند. از بهمن سال قبل این کار انجام شد و در ابتدا ۱۸۰ دوربین خریداری و نیروی انسانی را استخدام کردیم و کار جدیدی بود و کارگاه ها را راه اندازی کردیم و اقدامات لازم انجام شد. در سالگرد این اقدام که بهمن سال جاری بود صدرصد انجام شد و عکسبرداری از دفاتر اسناد به اتمام رسید.

دادستان قم پیگیر مبحث مسمومیت دانش آموزان است


حجت الاسلام و المسلمین مصدق معاون اول قوه قضاییه در پاسخ به سوالی در مورد ورود قوه قضاییه به مسمومیت دانش آموزان در مدارس قم و برخی مدارس بروجرد اظهار داشت: در این خصوص دادستان قم به جد پیگیر است، البته تا این لحظه به نتیجه خاصی نرسیده اند.

اخذ انواع تعهد از مشمولان عفو صحت ندارد


حجت الاسلام و المسلمین رحیمی، معاون قضایی قوه قضاییه اظهار داشت: برپایه شرایط عفو و ابلاغ معاونت قضایی قوه قضاییه به دادگستری استان ها، اظهار ندامت و پشیمانی از جانب افراد کفایت می کند و مبحث دریافت انواع تعهد از متهمان و محکومان اغتشاشات به هیچ وجه حقیقت ندارد.

آغاز گشت های مشترک نوروز و ماه رمضان ۱۴۰۲/ برکناری دو مدیر از وزارت صمت و جهاد کشاورزی


احمد اصانلو رئیس سازمان تعزیرات حکومتی ضمن اشاره به آغاز گشت های مشترک نوروز و ماه رمضان ۱۴۰۲ از 8 اسفندماه اظهار داشت: از 8 اسفندماه فعالیت گشت های مشترک ویژه نظارت بر بازار شروع می شود و دوماه ادامه دارد. تفاوتی که این دوره دارد اینست که در این دوره روسای شعب در میدان هستند و به جای این که در شعبه بشینند خودشان در میدان حضور دارند.
رئیس سازمان تعزیرات حکومتی اظهار داشت: گرانی گوشت ناشی از صادرات غیرقانونی آن از جانب افراد سودجو است.

کاهش سالانه ۱۰ درصد از کشته شدگان تصادفات جاده ای در دستورکار قرار گرفته است


غلامعباس ترکی معاون دادستان کل کشور اظهار داشت: در قوانین مربوطه، کاهش سالانه ۱۰ درصد از کشته شدگان در تصادفات جاده ای در دستورکار قرار گرفته است.
معاون حقوق عامه دادستان کل کشور اظهار داشت: یکی از تهدیدهای نظام جمهوری اسلامی، فساد است.

شعب قضایی دارای مشکل در عملکرد، شناسنامه دار می شوند


علی القاصی رئیس کل دادگستری استان تهران دستور داد تا شعبی که از حیث اتقان آراء، تعیین اوقات دادرسی و عملکرد با مشکل مواجهند، شناسنامه دار شوند تا بعد از صدمه شناسی و احصاء علل بروز مشکلات یاد شده، تصمیمات لازم در جهت رفع موانع اتخاذ شود.
القاصی همینطور به روسای دادگستری ها و دادستان های عمومی و انقلاب شهرستان های تابعه استان مأموریت داد تا از انبارهای اموال تملیکی و پارکینگ های خودرو های توقیفی در رابطه با پرونده های مواد مخدر در سطح استان تهران بازدید کرده و نتایج این بازدید را طی ۷۲ ساعت اعلام کنند.

دادگاه پنجم متهمان حمله تروریستی به حرم شاهچراغ


پنجمین دادگاه رسیدگی به اتهامات عاملین حمله تروریستی به حرم مطهر شاهچراغ (ع) با حضور متهمین، وکلای مدافع آنان و تعدادی از خانواده شهدای این حمله تروریستی در دادگاه انقلاب اسلامی شیراز برگزار شد و سیده حمیده حسینی پور نماینده دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان فارس با اشاره به اینکه متهمین بارها به عدم اطلاع نیت آمران و عامل اصلی حمله به زائرین شاهچراغ اشاره کرده اند؛ اظهار داشت: این در شرایطی است که در تحقیقات پرونده و اعترافات آنان در دادسرا و همینطور اظهاراتشان در جلسات پیشین به ارتباطات دو طرفه و گرفتن دستورات از راه فضای مجازی و شبکه اجتماعی "تلگرام" و همینطور تشکیل گروه با سایر مرتبطین با این حمله تروریستی در شبکه اجتماعی " ایمو" اشاره و عنوان کرده اند علت استفاده از "تلگرام" رعایت جنبه های امنیتی در عملیات بوده است.

قوانین در ارتباط با ارز باید بررسی شوند


ذبیح الله خداییان رئیس سازمان بازرسی کل کشور اظهار داشت: امروزه بحث افزایش قیمت ارز در جامعه مطرح است ازاین رو باید بررسی شود آیا قوانینی که در این خصوص داشتیم و راهکارهایی که در قسمت های مختلف کشور اعمال کردیم راهکارهای اصولی بودند، قانون به خوبی اجرا شده است، اگر قانون به خوبی اجرا شده چرا به این مرحله رسیده ایم و دلیلش چیست؟

صدور قرار منع تعقیب برای روزنامه سازندگی


بازجو رسیدگی کننده به پرونده روزنامه سازندگی که به دلیل انتشار مطلبی در رابطه با گرانی گوشت توقیف شده بود، رای به منع تعقیب این روزنامه داد.

توضیح قاضی شهریاری در رابطه با کشف جسد زنی به نام «دنیا» در تهران

هفته گذشته یکی از روزنامه ها از پیدا شدن جسد یک بلاگر خانم در تهران اطلاع داد و نوشت: دختر بلاگر بعد از گذاشتن یک لایو عجیب، به طرز مشکوکی جانش را از دست داد و جسدش در خیابان کشف شد.
پیگیری ها از قاضی شهریاری سرپرست دادسرای امور جنایی تهران نشان داده است برخلاف ادعای صورت گرفته از جانب یکی از رسانه ها، خانمی که هفته گذشته فوت شده است بلاگر معروفی نبوده و علت تامه فوت وی هم با انتقال جسد به پزشکی قانونی درحال بررسی است.1401/12/12
10:21:12
5.0 / 5
366
تگهای خبر: آمریكا , ایران , جامعه , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
سیاسی بین الملل