تهاتر نفت در قبال ساخت مسکن جدی شد

تهاتر نفت در قبال ساخت مسکن جدی شد

سیاسی: مقدمات تهاتر نفت در قبال اجرای پروژه های مسکونی فراهم شده و در نخستین گام مقرر است 20 هزار میلیارد تومان از این طریق به طرح نهضت ملی مسکن اختصاص یابد.


به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، از حدود یک سال قبل دولت و مجلس به بررسی چارچوبی برای تهاتر نفت با پیمانکاران پروژه های عمرانی وزارت راه و شهرسازی پرداختند. یکی از این برنامه ها طرح نهضت ملی مسکن می باشد. بنظر می رسد بتازگی نخستین قدم ها برای اجرای این هدف با تامین ۲۰ هزار میلیارد تومان برداشته شده و به زودی این رقم به این پروژه تزریق می شود.
روز گذشته در جلسه ای با حضور رئییس هیأت عامل صندوق ملی مسکن، اعضای هیأت عامل این صندوق و تعدادی از مدیران وزارت راه و شهرسازی و وزارت نفت، روش های تامین مالی از محل اعتبار تهاتر نفت مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
مسعود رهنما ـ رییس هیأت عامل صندوق ملی مسکن در این خصوص گفته است: بعد از رایزنی با سازمان برنامه و بودجه و وزارت نفت، مقدمات اختصاص مستقیم قسمتی از درآمد فروش نفت به صندوق ملی مسکن فراهم گشته است. در نخستین قرارداد تهاتر نفت قرار شد معادل ۲۰ هزار میلیارد تومان از این محل توسط صندوق ملی مسکن مستقیما به پروژه های کلان نهضت ملی مسکن تزریق شود.
وی ادامه داد: در مدت چهار ماهه از آغاز به کار صندوق ملی مسکن تا کنون توانسته ایم بیش از ۳۱ هزار میلیارد تومان در قالب جذب ۴۰۰۰ میلیارد تومان از منابع قانون بودجه عمومی ۱۴۰۱، بیش از ۲۰۰۰ هزارمیلیارد تومان از محل خط اعتباری مسکن مهر، بیش از ۵۷۰۰ میلیارد تومان از محل مالیات بر خانه های لوکس و خالی و ۲۰ هزار میلیارد تومان از محل ابلاغ اعتبار تهاتر نفت، تآمین مالی نماییم.
بدین سبب گزارش هنوز مشخص نشده که شرکت های خارجی در پروسه دریافت نفت در مقابل راه اندازی مسکن ورود کرده اند یا داخلی. اما باتوجه به بحث تحریم ها تهاتر نفت در قبال ساخت مسکن می تواند گشایش خوبی در راستای اجرای پروژه های نهضت ملی مسکن باشد؛ به خصوص در شرایطی که بانکها بجز بانک مسکن طی یک سال اخیر تمایلی برای اختصاص منابع به این طرح نداشتند و طرف تقاضا هم توانایی کافی برخوردار نبود.
البته در هفته های اخیر پنج بانک دولتی تفاهم نامه هایی با وزارت راه و شهرسازی بمنظور ورود به طرح نهضت ملی مسکن امضا کردند. ممکنست بمنظور افزایش توان متقاضیان، رقم تسهیلات این طرح نیز افزایش پیدا کند. همچون دیگر برنامه ها اختصاص منابع سازندگان به پروژه ها است. تحقق این برنامه ها در رونق صنعت ساختمان موثر خواهد بود.
منبع:

1401/12/03
08:14:14
5.0 / 5
422
تگهای خبر: برنامه , دولت , سازمان , عمومی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
سیاسی بین الملل