همایش اقتصاد مقاومتی؛ از نظر تا عمل

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام: باید اقتصاد کشور را یکپارچه کنیم

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام: باید اقتصاد کشور را یکپارچه کنیم

سیاسی: به گزارش سیاسی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: باید اقتصاد کشور را یکپارچه نماییم و برای این هدف به برنامه و ساختار نیاز داریم.


به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، محسن اراکی در همایش «اقتصاد مقاومتی؛ از نظر تا عمل» با اشاره به اینکه صاحب نظران باید با هم گفت و گو کرده تا به یک اجماع نظر برسند، اظهار نمود: یکی از امتیازات کشورهای اروپایی اینست که مردم آنها باور دارند برنامه های اجرایی، برنامه های خوبی است.

وی افزود: من معتقدم قانون بد اگر اجرا شود بهتر از قانونی خوبی است که اجرا نشود، چونکه قانون بد را میتوان اصلاح کرد. دولت وقتی می خواهد برنامه ای را اجرا نماید باید برای مردم زمینه سازی کند. کلان اقتصاد کشور سرمایه داری است، اما هرجای اقتصاد کشور یک شکلی است و هویتی ندارد. باید به اقتصاد کشور هویت داد. هم اکنون هنوز مشخص نیست اقتصاد کشور چه شکلی است. بانک، بورس، بازار هر کدام به یک شکل عمل می کنند.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ضمن اشاره به این که ما باید اقتصاد کشور را یکپارچه نماییم و برای این هدف به برنامه و ساختار نیاز داریم، خاطرنشان کرد: اقتصاد هر کشور پنج حلقه دارد که شامل توزیع اولیه، تولید، توزیع مجدد، مبادله و مصرف می شود و باید این پنج حلقه در یک سیاق باشد تا اقتصاد هویت یابد.

وی تصریح کرد: ما باید کاری نماییم دسترسی عامه مردم به منابع طبیعی آسان باشد نه این که این منابع نباید در انحصار باشد. تولید باید عمومی و مردمی باشد و همه باید تولیدکننده باشند. تولید را باید ارزان کرد نه این که اتوموبیل گران تولید کرد. مالیات باید در کشور به صورت خمس و زکات باشد و این ها برای کشور کافی است. نه این که مردم هم مالیات بدهند هم خمس و زکات. البته خمس و زکات کاملا حساب شده است.

اراکی در انتها اظهار داشت: در زمینه مبادله باید نفی ربا مدنظر باشد. سیستم بانکی باید اصلاح گردد و بانک نقش واسطه بین سرمایه و نیروی تولید باشد. نظام پولی برپایه پول حقیقی باید اصلاح گردد. چرا این همه سکه در بازار توزیع می شود که در خانه ها بعنوان سرمایه نگهداری شود؟ این سکه چه نقشی در بازار دارد؟این کار نادرست است. تنها راه رهایی از ارز خارجی اینست که پول خویش را حقیقی کنید.

منبع:

1401/12/01
12:08:39
5.0 / 5
456
تگهای خبر: اروپا , برنامه , تولید , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان سیاسی
سیاسی بین الملل