كنعانی:

در تبادل زندانیان با آمریکا، حسن نیت نشان دادیم

در تبادل زندانیان با آمریکا، حسن نیت نشان دادیم

سیاسی: به گزارش سیاسی، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان اظهار داشت: سفر رئیس جمهور در راس هیات عالی رتبه سیاسی و اقتصادی به چین تحول مهمی در زمینه مناسبات دو جانبه ایران و چین و در پاسخ به دعوت رسمی رئیس جمهور چین به انجام می رسد.


به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست هفتگی خود با خبرنگاران ضمن تبریک سالروز چهل و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اظهار داشت: حضور گسترده آحاد ملت ایران در جشن های پیروزی خصوصاً در ۲۲ بهمن که در همه شهرهای بزرگ و کوچک برگزار شد، نشان داد ملت ایران با وجود همه سختی ها و دشمنی ها و تبلیغات مسموم که دشمنان مقابل نظام داشته و دارند در پشتیبانی از کشور و نظام شان در کنار آرمان های امام خمینی و رهبری در وسط میدان هستند و در پشتیبانی از آزادی، استقلال و جمهوری اسلامی در این سالها ایستادند. این پیام مهمی بود برای کسانی که دنبال بلوا بودند و به دروغ با ادعای پشتیبانی از ملت ایران کشور را آماج حملات مسموم خود قرار دادند.
وی درباره سفر رئیس جمهور به چین اشاره کرد: موضوعات مهم و مورد توجه دو کشور درحوزه های سیاسی، اقتصادی فرهنگی و غیره مورد تبادل نظر است. نفس انجام سفر از نظر سیاسی وجود فضای مناسب سیاسی در مناسبات دو کشور و عالی ترین اراده سیاسی نزد رهبران دو کشور برای بسط مناسبات با تاکید برمنافع مشترک حایز اهمیت ویژه است.
کنعانی اظهار داشت: این سفر در زمینه اقتصادی هم زمینه هایی را فراهم می آورد که اولویت دو کشور است و دو کشور ظرفیت خوبی برای این همکاری دارند. ما برنامه جامع همکاریهای بلندمدت دو کشور را قبل از این امضا کردیم و این سفر می تواند جهش مناسبی را در اجرائی کردن برنامه های پیش بینی شده در این برنامه جامع بوجود آورد. این برنامه نقشه راهی است که مسیر طولانی مدت همکاری ها را ترسیم کرده و توافق های خوبی هم آماده شده و اسنادی در این سفر امضا می شود. برنامه جامع همکاریهای دو کشور تا این مرحله نتایج خوب و ملموسی در زمینه تجاری و اقتصادی با وجود تحریم های آمریکا داشته است.
سخنگوی وزارت خارجه اظهار داشت: ما در سال ۱۴۰۰ بیش از ۱۴ میلیارد دلار صادرات به چین داشتیم که نسبت به سال۹۹ حدود ۵۸ درصد رشد داشته است. عموما در سال ۱۴۰۰ ما ۴۳ درصد شاهد رشد مناسبات اقتصادی با چین بودیم و چین مقصد اول تجاری ایران بوده است. در سال قبل هفت سند با ماهیت اقتصادی و صنعتی و معدنی امضا کردیم و امیدواریم با این سفر شاهد برداشتن قدمهای بلندتری به جلو در راه تامین منافع مشترک دو کشور در زمینه های مختلف باشیم.
وی درباره تبادل زندانیان با آمریکایی ها گفت: آقای وزیر نکاتی که در زمینه رسانه قابل طرح بود گفتند. ما گفتیم برای تبادل زندانیان بطور غیرمشروط و بدون گره زدن آن به موضوعات دیگر آمادگی داریم و حسن نیت خودرا با آزاد کردن یک زندانی دو تابعیتی با نگاه به وضعیت وی ثابت کردیم. متاسفانه ما اقدام متقابل و تشویق کننده ای شاهد نبودیم. موضع ما واضح است امیدواریم دولت آمریکا با همین نگرش انسانی گام عملی برای اجرای این توافق بردارد.
این خبر تکمیل می شود.منبع:

1401/11/24
12:15:54
5.0 / 5
423
تگهای خبر: آمریكا , ایران , برنامه , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سیاسی بین الملل