ارائه دغدغه های فناوران برای تولید دانش بنیان در دیدار با مقام معظم رهبری

پیشنهاد کارآفرینان برای منع رقابت دولتی ها با دانش بنیان ها

پیشنهاد کارآفرینان برای منع رقابت دولتی ها با دانش بنیان ها

به گزارش سیاسی، فناوران در دیدار با مقام معظم رهبری خواهان افزایش تعامل نهادهای نظارتی در رویارویی با فناوری های نو و منع رقابت نهادهای دولتی و حاکمیتی با شرکتهای دانش بنیان خصوصی شده و ارتقاء شیوه تعامل دستگاه ها با شتابدهنده ها، تشکیل کنسرسیوم های دولتی و خصوصی برای اجرای پروژه های بزرگ و نیمه تمام و ایجاد ساختار واحد تصمیم گیری و مدیریت در حوزه صادرات خدمات مهندسی را پیشنهاد کردند.


به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، به مناسبت شعار سال جاری که سال "تولید؛ دانش بنیان، اشتغال آفرین" نامگذاری شده است، تعدادی از تولیدکنندگان و شرکتهای دانش بنیان، با رهبر معظم انقلاب دیدار کردند.
در این دیدار، ۱۴ نفر از فعالان تولید و کارآفرینی و عرصه های دانش بنیان بخش خصوصی در حوزه های "تجهیزات پیشرفته پزشکی"، "دندانپزشکی"، "داروسازی"، "خدمات فنی و مهندسی، " "صنایع چوب و سلولزی"، "صنعت نوشت افزار"، "کشاورزی و صنایع آبزی پروری و آب شیرین کن"، "ساخت تجهیزات بخش انرژی های تجدیدپذیر و سلول های خورشیدی"، "صنایع نفت و گاز"، "محصولات پتروشیمی"، "پردازش اطلاعات و هوش مصنوعی"، "کسب و کارهای دیجیتال"، "صنعت فرش و نساجی" به مدت یک ساعت و نیم، گزارشی از موفقیت ها، دستاوردها و تولیدات و همینطور برخی گلایه ها و مشکلات حوزه های کاری خود عرضه و پیشنهادهایی را هم بیان نمودند.
ایجاد پنجره واحد خدمات دولتی برای تولیدکنندگان، ارتقاء شیوه تعامل دستگاه ها با شتابدهنده ها، تشکیل کنسرسیوم های دولتی و خصوصی به منظور اجرای پروژه های بزرگ و نیمه تمام، ایجاد ساختار واحد تصمیم گیری و مدیریت در حوزه صادرات خدمات مهندسی، اصلاح قوانین در ارتباط با امور واگذاری اراضی در قسمت کشاورزی، تعیین برنامه جدی و ارتقاء سرمایه گذاری در زمینه فناوری هوش مصنوعی، ساماندهی فعالان غیر رسمی حوزه صنعت، تشکیل کارگروه ملی نوشت افزار، حل مشکل سرمایه در گردش واحدهای تولیدی، پرهیز از قیمت گذاری دستوری در مواردی که از ارز دولتی استفاده نمی گردد، مدیریت مصرف انرژی و تخصیص بهینه یارانه سوخت، تاکید بر به رسمیت شناخته شدن مالکیت معنوی بویژه در فناوری های دیجیتال، بازسازی کارخانجات مادر در صنایعی همچون نساجی از پیشنهادات کارآفرینان و فعالان عرصه دانش بنیان در این دیدار بوده است.
آنها همینطور از مقام معظم رهبری، افزایش تعامل نهادهای نظارتی در رویارویی با فناوری های نو، منع رقابت نهادهای دولتی و حاکمیتی با شرکتهای دانش بنیان خصوصی و حمایت مالی متناسب و تضمین خرید محصولات را خواهان شدند.
ساخت دستگاه حوزه پزشکی با قابلیت صادرات
محمد عبدالاحد، رئیس پژوهشکده الکترونیک سرطان دانشگاه تهران در دیدار با مقام معظم رهبری به جزئیات سیستم تشخیص حاشیه های آلوده به سرطان سینه اشاره نمود و اظهار داشت: سیستم تشخیص حاشیه های آلوده به سرطان سینه حین عمل جراحی (CDP) به کمک سنسور نانو ساختار الکتریکی، توانایی شناسایی حاشیه های آلوده و گره های لنفاوی درگیر را در حین عمل جراحی دارد.
وی این دستگاه را نخستین دستگاه حوزه جراحی سرطان سینه کاملا ایرانی در جهان معرفی نمود که از شکل گیری ایده اولیه علمی بر اساس سنجش الکتریکی متابولیت سلولی تا محصول بالینی در مدت زمان ۸ ساله بوجود آمده است.
عبدالاحد اهمیت طراحی و ساخت این دستگاه کمک جراحی را در شایع بودن سرطان سینه در دنیا دانست و تصریح کرد: علاوه بر آن درصد معناداری از عودهای این بیماری در ناحیه جراحی اولیه اتفاق می افتد. طی ۳ سال استفاده از CDP در مراکز معتبر جراحی کشور، بیشتر از ۳۰ درصد از توانایی شناسایی حاشیه های آلوده جراحی در این مراکز بخصوص در بیمارانی که پیش از جراحی شیمی درمانی شده اند، بالا رفته است.
این محقق، فارغ التحصیلی چندین دانشجوی دکتری مهندسی الکترونیک، فلوشیپ فوق تخصصی جراحی سرطان در دانشگاه های تهران و شهید بهشتی را از دیگر دستاوردهای این طرح ذکر کرد و افزود: حدود ۲۰ دستگاه CDP به مراکز درمانی سراسر کشور یا تحویل داده شده و یا درحال تحویل است.
وی گام بعدی این طرح را صادرات دانست و در این زمینه توضیح داد: بعد از ورود جراحانی از کشور هند به میهن مان و استفاده از دستگاه CDP و ابراز علاقه آنها نسبت به این دستگاه، مبحث صادرات آن بطور جدی مطرح گردیده است.


صدور مجوز برای یک محصول دانش بنیان حوزه سلامت
رئیس پژوهشکده الکترونیک سرطان دانشگاه تهران افزود: بعد از کارهای تحقیقاتی از طرح ایده، ساخت سیستم، لابراتوار پیش بالینی و بالینی و محصول نهایی، موفق به دریافت پروانه تولید مستقل پزشکی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سال ۹۸ شدیم.
وی طراحی و ساخت سیستم تشخیص کمک سونولوژیست هنگام بیوپسی، سیستم تشخیص مولکول های تیروئید و گره های لنفاوی گردن و تومورهای شکم و لگن حین جراحی را از دیگر پروژه های شرکتشان نام برد و اظهار داشت: این سیستم ها یا درحال پیمودن مراحل آزمون استاندارد در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و یا در فرایند تکمیل تحقیقات علمی و صنعتی خود هستند.
عبدالاحد، دستاوردهای حوزه بیوالکترونیک توده های سرطانی را حاصل تلاش اساتید و محققان دانشکده مهندسی برق دانشگاه تهران، انستیتو سرطان دانشگاه علوم پزشکی تهران، انستیتو سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و پژوهشکده معتمد جهاد دانشگاهی و با حمایت های ۸ ساله ستاد نانو و معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری دانست که در چارچوب یک شرکت دانش بنیان ظهور یافته است، ضمن آنکه دستگاه CDP موفق به دریافت جایزه مصطفی (ص) در سال ۲۰۱۹ و ثبت بیشتر از ۲۰ اختراع گرنت شده بین المللی بر پایه سیستم های نوین تشخیص و درمان شده است.
این محقق دانشگاه تهران تصریح کرد: ارزش تشکیل این گروه تحقیقاتی میان رشته ای شامل مهندسی الکترونیک، جراحی پاتولوژی و رادیولوژی که همواره با یکدیگر برهمکنش داشته اند، کمتر از ارزش نتایج به دست آمده در این طرح ها نبوده است.
تولید واکسن های mRNA
وحید خدامی، مدیر عامل یکی دیگر از شرکتهای دانش بنیان هم در این دیدار عرصه پزشکی نوین و فناوری اطلاعات زیستی را عرصه ای به سرعت درحال تغییر توصیف کرد و اظهار داشت: یکی از شاخصهای مهم این تحولات اساسی فناوری mRNA است که به فارسی با عنوان "رنای پیام" و یا به اختصار"رناپ" نامگذاری شده است.
وی فناوری mRNA را یکی از ۱۰ فناوری برتر دانست و تصریح کرد: این فناوری دارای قابلیت های منحصر به فردی است که از آن جمله میتوان به توسعه مؤثرترین واکسن های پیشگیرانه برای عوامل عفونی شناخته شده و جدید، توسعه واکسن های درمانی سرطان در چارچوب پزشکی خود محور، توسعه روش های متنوع ایمنی درمانی انواع سرطان و بیماری های خود ایمنی و توسعه ژن درمانی انواع نقصها ژنتیکی اشاره نمود.


خدامی، کاهش مدت زمان توسعه واکسن های مؤثر در ابعاد میلیون دزی از چندین سال به چندین ماه را از مزایای کاربرد فناوری mRNA دانست و اظهار داشت: ازاین رو دستیابی به این فناوری خاص یک لزوم راهبردی برای کشور بشمار می رود و مفتخریم که اعلام نماییم این مجموعه دانش بنیان طی سالهای قبل به همت بیشتر از ۱۰۰ نفر از جوانان برومند و نخبگان صنعتی و دانشگاهی داخل و خارج و همینطور صاحبان مدال های رنگارنگ المپیادهای علمی، این فناوری راهبردی را در کشور توسعه دادیم.
کسب توانمندی توسعه فناوری mRNA در کشور
مدیرعامل این شرکت دانش بنیان دستاوردهای این شرکت را به ترتیب این گونه بیان نمود:
* تربیت نیروهای زبده، توانمند، خلاق و با اخلاق جهت توسعه جنبه های مختلف این فناوری مرز دانشی
* توسعه پلت فرم رناپ از طراحی تا تولید و آزمون نظیر آنزیم ها و مواد شیمیایی خاص مورد نیاز
* توسعه دستگاههای پیشرفته لازم برای تولید فرمولاسیون محصولات و توسعه انواع آزمون های تخصصی و ارزیابی
* تولید نخستین کاندیدای واکسن mRNA ایرانی ضد کرونا که علیرغم آماده بودن محصول در ۱.۵ سال گذشته، اخیرا مجوز ورود به کارآزمایی های بالینی را کسب کرده است.
خدامی در مورد واکسن mRNA ضد کرونا توضیح داد: این واکسن برای انواع سویه های کرونا به صورت اختصاصی تهیه شده است که به هنگام نیاز، واکسن مناسب، قابلیت ورود به خط تولید را خواهد داشت.
مدیر عامل این شرکت دانش بنیان کارهای جاری و آتی این شرکت را به این شرح ذکر کرد:
* افزایش ظرفیت و کاهش هزینه تمام شده تولید محصولات با بهره گیری از روش های جدید
* توسعه واکسن های مورد نیاز کشور مانند واکسن "آنفلوآنزا"، "RSV" "HIV"، تب کریمه"، "تب کنگو"، "مالاریا" و غیره
* توسعه واکسن درمانی سرطان به صورت فرد محور
* توسعه روش های جدید ایمنی درمانی سرطان که یکی از محصولات این رده بزودی وارد کارآزمایی های انسانی خواهد شد.
* توسعه روش های نوین ژن درمانی که نخستین محصول آن برای مداوای بیماران پروانه ای در سال آینده وارد کارآزمایی بالینی خواهد شد.
درخواست دانش بنیان ها از دستگاههای حاکمیتی
وی افزود: کارهای این مجموعه در پاییز ۱۳۹۶ و در هنگامی شروع شد که عموم مردم دنیا اطلاعی از فناوری mRNA و ظرفیت های بالای آن نداشتند و یک مسئله بسیار مهم در نیل به تمامی این دستاوردهای غرورآفرین و غیر قابل انکار در کشور، بومی سازی یک فناوری کاملا جدید بدون دسترسی به هر گونه کمک مستشاری خارجی به سبب انحصاری و نو بودن فناوری که به شکلی نمایانگر زمان سنجی، هوشمندی، توانمندی، خلاقیت و از همه مهمتر اعتماد به نفس والا و همت عالی جوانان این مرز و بوم است.
خدامی اشاره کرد: مفتخرم عرض کنم ظرفیت بی نظیر بوجود آمده در چارچوب این فناوری مهم و راهبردی در کشور هم اکنون آماده خدمت رسانی گسترده به سیستم سلامت کشور و منطقه است و می تواند در سال های آتی توان علمی و فناوری خویش را به رخ جهانیان بکشاند.
این فعال حوزه بیوتکنولوژی با تأکید بر این که بدون شک بلوغ کامل این فناوری کاملا بومی و در تراز جهانی، چه در زمینه توسعه واکسن های پیشگیرانه ضد انواع بیماری های مختلف ژنتیکی، نیازمند حمایت همه جانبه دستگاههای دولتی و حاکمیتی است، خواهان افزایش تعامل نهادهای نظارتی در رویارویی با فناوری های نو، منع رقابت نهادهای دولتی و حاکمیتی با شرکتهای دانش بنیان خصوصی و حمایت مالی متناسب و تضمین خرید محصولات شد.
صنعت پتروشیمی
داود ربانی، مدیر عامل یکی دیگر از شرکتهای فناور در حوزه پتروشیمی، در این دیدار با اعلان اینکه هم اکنون در صنعت پتروشیمی کشور نزدیک به ۹۰ میلیون تن ظرفیت در سال بوجود آمده است، اظهار داشت: از این مقدار حدود ۳۶ میلیون تن محصولات قابل فروش است، ۱۰ میلیون تن به ارزش ۸ میلیارد دلار در داخل به فروش می رود و ۲۶ میلیون تن به ارزش ۱۵ میلیارد دلار صادر می شود.


وی با اشاره به سابقه فعالیت این گروه صنعتی، اضافه کرد: در بهمن ماه سال ۱۳۸۳ به منظور توسعه استانهای غربی کشور این شرکت تاسیس شد و تا سال ۸۸ به جز راه اندازی دو مجتمع پتروشیمی "کاویان" و "کرمانشاه" فعالیت عمده ای نداشته است، ولی با ورود بخش خصوصی در سال ۸۸ و تزریق منابع مالی، کارهای این گروه سرعت گرفت، به شکلی که از سال ۱۳۹۱ مجتمع های دیگر یکی بعد از دیگری تکمیل و وارد مدار تولید شدند.
ربانی، راه اندازی وارد شدن به مدار تولید مجتمع لرستان و پتروشیمی مهاباد هر کدام به ظرفیت ۳۰۰ هزار تن تولید پلی اتیلن سبک خطی در سال ۱۳۹۵، مجتمع پلی اتیلن سبک کردستان با ظرفیت ۳۰۰ هزار تن در سال ۱۳۹۶ و مجتمع میاندوآب در سال ۹۹ را از دستاوردهای این گروه صنعتی ذکر کرد و تصریح کرد: از سال ۱۳۹۲ تابحال عمده درآمدهای این شرکت صرف توسعه و راه اندازی واحدهای جدید شده است، به شکلی که الان راه اندازی ۷ مجتمع و اجرای پروژه های بزرگ بخصوص در منطقه مکران را در دستور کار داریم.
به گفته ی ایشان، این گروه صنعتی هم اکنون یک مجتمع بزرگ پتروپالایشگاهی با خوراک نفت خام تا زنجیره کامل در منطقه جاسک و یک مجتمع بزرگ با خوراک گاز تا زنجیره کامل در منطقه چابهار را از دیگر طرح های خود تعریف کرده است که هر کدام از این مجتمع ها به اندازه و استعداد این گروه صنعتی است.
مدیر عامل این شرکت، از اشتغال حدود ۱۰ هزار نفر در این شرکت اطلاع داد و اظهار داشت: تولید فعلی این گروه بالغ بر ۴.۲ میلیون تن است که ۲.۲ میلیون تن آن محصولات نهایی به ارزش سالانه بالغ بر ۲ میلیارد دلار است که از این مقدار ۱.۴ میلیارد دلار آن صادر می شود و با عملیاتی شدن مجتمع ها در ۶ سال آینده، تولید این مجموعه به ۲۵ میلیون تن فروش محصولات به ارزش ۱۲ میلیارد دلار با تعداد شاغلین ۱۸ هزار نفر خواهد رسید.
سفارش سالانه ۱۵۰ میلیون دلاری به سازندگان داخلی
ربانی، استفاده از نیروهای جوان و تکیه بر دانش فنی بومی را یکی از اصول مهم این شرکت در برنامه های توسعه ای آن دانست و اشاره کرد: در این جهت در کلیه پروژه های این شرکت که همگی در مقیاس جهانی هستند، از تکنولوژی های خارجی بهره برداری نکردیم، بلکه کلیه واحدها با دانش فنی خود و یا با بازطراحی و مهندسی الگوهای موجود، ساخته شده و یا درحال ساخت هستند.
وی ادامه داد: علاوه بر آن کلیه مجتمع ها و پروژه های ما با پیمانکاران ایرانی اجرایی شده اند و ما با خرید سهم، صاحب کارخانه نشده ایم.
این فعال حوزه پتروشیمی تصریح کرد: این گروه در حوزه داخلی سازی به سبب مزیت استفاده از منابع خود، جزو شرکتهای سرآمد در صنعت پتروشیمی است، بطوریکه حدود ۸۵ درصد از تجهیزات مورد نیاز همچون تجهیزات حساس و مهم را از سازندگان داخلی که جزو تولیدات بار اول هم محسوب می شوند، تهیه کرده ایم.
به گفته ی ایشان، این شرکت سالانه بیشتر از ۱۵۰ میلیون دلار به سازندگان داخلی، سفارش ساخت تجهیزات و ملزومات مورد نیاز را می دهد.
ورود شرکت بزرگ پتروشیمی به عرصه دانش بنیانی
مدیرعامل این شرکت حوزه پتروشیمی، ورود به عرصه دانش بنیانی را از دیگر شاخصهای کارهای این شرکت صنعتی نام برد و اظهار داشت: از ۷ سال قبل در حوزه کارهای دانش بنیانی "کاتالیست ها" وارد شدیم. کاتالیست یکی از اقلام مهم و دانشی مورد مصرف در صنعت پتروشیمی است و در این جهت ۵ واحد تولید کاتالیست را در مقیاس تجاری و ۴ واحد دانش بنیان تولید کاتالیست و مواد شیمیایی ویژه را درحال اجرا داریم.
وی با اعلان اینکه عمده کاتالیست های مصرفی مورد نیاز این شرکت از جانب متخصصان آنها تولید می شود و به تازگی صادرات هم داشته اند، اضافه کرد: در آینده نگاه به مبحث توسعه و تحول دیجیتال را در برنامه های این شرکت قرار داده ایم و در این عرصه از متخصصان دعوت به همکاری می نماییم.
اضافه شدن کشاورزی و آبزی پروری به کارهای گروه
ربانی به دیگر زمینه های فعالیت این شرکت اشاره نمود و اظهار داشت: در حوزه کشاورزی در مقیاس بزرگ با بهره بردن از آب شیرین کن ها برنامه هایی تدوین شد و بر این اساس بعنوان یک الگو، طرح هایی را در حوزه های کشاورزی و پرورش آبزیان در منطقه محروم "کنارک" تعریف کردیم.
وی، ۷۰۰ هکتار مزرعه پرورش میگو، ۱۰۰ هکتار گلخانه، ۳ هزار و ۵۰۰ هکتار باغ میوه های گرمسیری و پرورش ماهی در قفس را از برنامه های این شرکت در این عرصه ذکر کرد و اظهار داشت: سهامداران این گروه، بخشی از درآمد و منابع خویش را برای ایجاد یک مجتمع بزرگ تولید سلول های خورشیدی در شهرستان خمین صرف کرده اند و الان بخشی از این واحدها در مدار تولید قرار دارند و بخشی هم درحال اجرا هستند.
به قول این فعال حوزه صنعت، ظرفیت این مجتمع در ۲ سال آینده به ۱۵۰۰ مگاوات تولید ویفر، سلول و پانل های خورشیدی در سال خواهد رسید و این مجتمع یکی از بزرگترین و دانش بنیان ترین شرکتهای کشور و منطقه خواهد شد.
تمرکز بر سیاست های ابلاغی نظام در حوزه پتروشیمی
ربانی افزود: ما بر روی سیاست های ابلاغی نظام در حوزه پتروشیمی با حضور یک گروه خبره متمرکز شدیم و برای آینده صنعتی پتروشیمی در جهت این سیاست ها، برنامه هایی را تدوین کردیم که این اقدامات به این شرح است:
* حداکثر کوشش برای کسب دانش فنی تولید محصولات فنی پتروشیمی و توسعه این صنعت بر مبنای دانش فنی بومی و دانش بنیان کردن صنعت پتروشیمی
* اعمال سیاست های تشویقی در جهت افزایش سهم داخل و توسعه زنجیره تأمین تجهیزات
* توسعه صنعت پتروشیمی بر پایه توسعه سبد محصولات و زنجیره ارزش بعنوان اصل مهم و افزایش قیمت محصولات از ۵۸۰ دلار به ۸۵۰ دلار در تن
* استقرار یک نظام کارا در ارتباط با تأمین منابع خوراک و حمل و نقل
* فعال کردن مراکز تنظیم مقررات در صنعت پتروشیمی و رسیدن به رتبه اول تولید محصولات پتروشیمی در منطقه به لحاظ ارزش و حجم تولیدات.
او در آخر اشاره کرد: در آخر از مقام معظم رهبری استدعا می شود که بر رفع موانع بخش خصوصی دستورات اکید را صادر کنید تا با حرکت و ترغیب سایر بخش های خصوصی کشور، به حل مشکلات اقتصادی کمک جدی شود.
منبع:

1401/11/11
10:04:17
5.0 / 5
520
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
سیاسی بین الملل