نامه دادستان کل به وزیر خارجه درباره ی تروریستی خواندن سپاه پاسداران

نامه دادستان کل به وزیر خارجه درباره ی تروریستی خواندن سپاه پاسداران

به گزارش سیاسی، دادستان کل کشور با اشاره به تصویب قطعنامه برای قرار دادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست سازمان های تروریستی اتحادیه اروپا، اظهار داشت: به عنوان مدعی العموم اعلام می­ دارد که این اقدام فاقد وجاهت قانونی و خلاف حقوق بین ­الملل بوده و بمنظور جلوگیری از تکرار این اقدام خلاف، موضوع با جدّیت پیگیری و اقدامات لازم به عمل آید.


به گزارش سیاسی به نقل از میزان، در پی تصویب قطعنامه ای در پارلمان اروپا که خواهان افزودن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به فهرست گروههای تروریستی شده است حجت الاسلام و المسلمین منتظری دادستان کل کشور از باب جایگاه مدعی العمومی در نامه ای خطاب به وزیر امور خارجه ضمن فاقد وجاهت دانستن این اقدام پارلمان اروپا، بر پیشگیری از تکرار این اقدام خلاف حقوق بین الملل تصریح کرد.
در این نامه آمده است: با عنایت به صدور قطعنامه مورخ ۲۹ دی ماه ۱۴۰۱ پارلمان اروپا و قرار دادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در فهرست سازمان های تروریستی اتحادیه اروپا، صرف نظر از غیر الزام ­آور بودن این قطعنامه، به لحاظ جایگاه حقوقی دادستانی کل کشور بعنوان مدعی ­العموم، اعلام می دارد که این اقدام فاقد وجاهت قانونی و خلاف حقوق بین ­الملل می باشد؛ برای اینکه کشورها در اجرای ماده ۲ منشور ملل متحد در روابط بین ­المللی خود می­ بایست از توسل به تهدید یا هر نحو دیگری که با اصول و روش ­های ملل متحد متباین باشد امتناع کرده و در صورت تخطی از آن، لازم است اقدامات حقوقی متناسب از راه سازوکارهای بین ­المللی مرتبط صورت گیرد.
همانگونه که باخبر می باشید سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بعنوان یکی از بازوان توانمند دفاعی ملت عظیم ­الشان ایران، نهادی رسمی و حاکمیتی است که نقش مهم و حیاتی در تامین امنیت ملّی و منطقه ­ای بخصوص در مبارزه با تروریسم داشته و دارد.
ملّت ­های مسلمان و مظلوم عراق، سوریه و لبنان شکست داعش که بزرگترین گروه تروریستی جهان بوده را مدیون حضور و فداکاری­ های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی می­ دانند. به نظر می­ رسد منظور پارلمان اروپا از تحریم این نهاد مقدس بعنوان یک نهاد تروریستی در واقع مقابله با جمهوری اسلامی و مآلاً ملت مقاوم و همیشه در صحنه ایران اسلامی است.
بنابراین انتظار است با عنایت به شرح وظایف وزارت امور خارجه که همچون آنها استیفاء حقوق ملت از اقدامات دولت های خارجی است، دستور فرمائید بمنظور پیشگیری از تکرار این اقدام خلاف حقوق بین الملل، موضوع با جدّیت پیگیری و اقدامات لازم بعمل آورده و نتیجه حاصله را مستمراً گزارش نمایند.
در این رابطه دادستانی کل کشور مستنداً به ماده ۲۹۰ قانون آئین دادرسی کیفری آمادگی خودرا برای هرگونه همکاری اعلام می دارد.
منبع:

1401/11/04
14:11:18
5.0 / 5
605
تگهای خبر: اروپا , ایران , دولت , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
سیاسی بین الملل