خلاصه با اهمیت ترین اخبار مجلس در روز 20 دی وزیران کار و علوم در مجلس

خلاصه با اهمیت ترین اخبار مجلس در روز 20 دی وزیران کار و علوم در مجلس

سیاسی: سیاسی: بررسی سوال از وزیر علوم، رسیدگی به چالش های صندوق های بازنشستگی با حضور وزیر کار و... از با اهمیت ترین موضوعات خبری جلسات علنی امروز (سه شنبه) بیستم دی ماه 1401 مجلس شورای اسلامی است که می توانید مشروح آنرا در لینک های زیر بخوانید.


به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، جلسه علنی مجلس به ریاست محمدباقر قالیباف انجام شد و بررسی سوال محمدحسین فرهنگی نماینده تبریز از وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و گزارش کمیسیون اجتماعی در مورد ارزیابی ابعاد چالشی صندوق های بازنشستگی و عملکرد دستگاههای اجرائی مربوط و... در دستورکار نمایندگان قرار گرفت.
پیش از شروع جلسه علنی هم رئیس مجلس به ارائه توضیحاتی درباره ی لوایح بودجه ۱۴۰۲ و برنامه هفتم پرداخت و همین طور درگذشت آرتور خناشو نماینده مسیحیان آشوری و کلدانی در دوره های دوم و سوم مجلس را تسلیت گفت.


محمدحسین فرهنگی نماینده مردم تبریز در جریان طرح سوال از وزیر علوم اظهار داشت: با وجود تجارب کشورهای موفق دنیا، در کشور ما رابطه بین بازار کار و آموزش عالی از هم گسیخته بوده و از طرفی در زیرمجموعه های وزارت علوم، تفکر انقلابی و همراه با دولت شکل نگرفته است.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با حضور در صحن علنی مجلس ضمن پاسخ به سوال نماینده تبریز با اشاره به اینکه «در بعد کادرسازی از نیروهای جوان انقلابی در بخش های مختلف صف و ستاد اتفاقات خوبی در وزارتخانه افتاده است»، اظهار نمود: در بعد جذب نخبگان نیز اتفاقات مبارکی افتاده است؛ با شیوه نامه ای که با همکاری بنیاد ملی نخبگان تدوین و به تصویب شورایعالی جذب رسید از این به بعد نخبگان ما که عضو این بنیاد هستند و جایزه شهید شهریاری را دریافت می کنند، خارج از فراخوان به عنوان عضو هیئت علمی جدب دانشگاه ها می شوند.
محمد علی زلفی گل همین طور با تکیه بر این که مهارت محور کردن آموزش، عزمی فرابخشی می خواهد، اضافه کرد: ما نیاز به قانونی داریم که برای همه وزارتخانه ها، دستگاه های اجرائی و صنایع خصوصی، سیستمی تشویقی در نظر بگیرند که دانشجویان عزیز را برای کارورزی بپذیرند و امکانات لازم را در اختیار آنها قرار دهند.
در ادامه، محمد حسین فرهنگی بعد از استماع اظهارات وزیر علوم اعلام نمود که از توضیحات وزیر قانع نشد و سوال خودرا به رای گذاشت اما نمایندگان مجلس شورای اسلامی از توضیحات وزیر علوم قانع شدند.

ناطقین مجلس
بهروزی فر: برخی مشکلات با تفکر «ما می توانیم» حل شدنی است
زنگنه: راه علاج مشکلات اقتصادی مردمی شدن اقتصاد است
مظلومی: مسئولان برای حل مشکل بیکاری جوانان برنامه راهبردی داشته باشند
هشدار نماینده شهربابک درباب نتایج «نفوذ» در مسائل مختلف کشور
درخواست نماینده اهر از رییس جمهور برای افزایش ارزش پول ملی

***
در ادامه جلسه علنی امروز، بررسی گزارش کمیسیون اجتماعی درباره ی ابعاد چالشی صندوق های بازنشستگی و عملکرد دستگاههای اجرائی مربوط در دستورکار نمایندگان قرار گرفت که در قسمتی از آن تاکید شده است: دولت باید احکام تکلیفی مورد نیاز در برنامه هفتم توسعه را برای اصلاح ساختار صندوق های بازنشستگی و رعایت اصول سرمایه گذاری انجام دهد.


در جریان بررسی گزارش کمیسیون اجتماعی درباب ارزیابی ابعاد چالشی صندوق های بازنشستگی و عملکرد دستگاه های اجرائی مربوط، سیدصولت مرتضویوزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با حضور در صحن علنی با تکیه بر این که «عزم دولت برای ساماندهی صندوق های بازنشستگی بسیار جدی است» اظهار داشت: گزارش کمیسیون اجتماعی با گزارش ما در یک سو بوده و این نشان دهنده فهم مشترک ما از مشکلات دارد.
همچنین مهدی عیسی زاده رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از زیان ده بودن بیشتر صندوق های بازنشستگی گفت از مجموع ۱۸۷ شرکت بازنشستگی، ۴۳ شرکت سودآور است؛ برخی از شرکت های زیان ده از شرکت های سودده پول می گیرند تا تعادل برقرار شود. کجای دنیا این عدالت است؟
وی ضمن اشاره به این که «شرکت دخانیات درحال فروپاشی است»، افزود: این شرکت حدود ۴۵ میلیارد زیان انباشته دارد و ۴ هزار میلیارد بدهی و برمبنای آمار دیوان محاسبات ۲۰۰ پرونده دارد و نمی تواند ادامه کار دهد و از وزیر کار می خواهیم به این مساله توجه ویژه کند.
اسماعیلی: به ساختار صندوق های بازنشستگی در برنامه هفتم توجه شود
قاسم پور: استقرار نظام چند لایه تامین اجتماعی به سرعت دنبال شود
حسینی: آیا صندوق های بازنشستگی پایگاه مستحکمی برای پاسخگویی به نیاز بازنشستگان هستند؟
بابایی: برمبنای قانون تجارت، دولت حق دخالت در عزل و نصب های صندوق های تامین اجتماعی ندارد
دهمرده: سرمایه گذاری در بیشتر صندوق ها زیان ده بوده است
پورابراهیمی: در برنامه هفتم درباره ی صندوق های بازنشستگی سهام داری مورد توجه قرار گیرد


در ادامه بررسی گزارش کمیسیون اجتماعی درباب ارزیابی ابعاد چالشی صندوق های بازنشستگی، علی نیکزاد گفت: یکی از دلیلهای اصلی مشکلات صندوق های بازنشستگی وابستگی به بودجه عمومی دولت می باشد، در صورتیکه باید دارایی های این صندوق ها مولد سازی شده و با سرمایه گذاری های سودآور ارزش آنها حفظ شود.
وی همین طور از راه اندازی سامانه شفافیت آرای نمایندگان آگاهی داد و اظهار داشت: نمایندگانی که تمایل برای مشارکت در این مرحله دارند، نامه ثبت شده در سامانه را امضا کنند.
نایب رییس مجلس همچنین به اظهارات رییس سازمان برنامه و بودجه در خصوص تحقق ۱۰۰ درصدی منابع بودجه سال جاری پاسخ داد و خواهان شفاف سازی و اطلاع رسانی دولت درباب اختصاص مصارف بودجه در سطح ملی و استانی شد.
وی توضیح داد: اینکه آقای میرکاظمی به عنوان رییس سازمان برنامه و بودجه اعلام نموده است که بودجه سال ۱۴۰۱ بدون کسری بوده و ۱۰۰ درصد منابع آن محقق شده است باید مستحضر باشند که براین اساس باید ۹ دوازدهم تمام پیش بینی های مصارف و ۹ دوازدهم تمام پیش بینی های بودجه جاری تا حالا پرداخت می شد.
در همین رابطه حمیدرضا حاجی بابایی رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس توضیح داد که بگفته رییس سازمان برنامه و بودجه با اختصاص ۲۰ درصدی منابع صندوق توسعه ملی بودجه پروژه های عمرانی تا آخر سال اختصاص خواهد یافت و شاهد تحقق ۱۰۰ درصدی منابع بودجه تا پایان اسفندماه خواهیم بود.


در جلسه علنی امروز علی خضریان گزارش نهایی کمیسیون اصل نود در مورد تخلفات و ترک فعل های حوزه توسعه روستایی را قرائت کرد.
در قسمتی از این گزارش ضمن اشاره به این که زیرساخت های توسعه فرهنگی و اقتصادی-اجتماعی در کشور در معرض خطر است، اعلام نمود که طبق آمار، میزان شکاف درآمدی بین شهر و روستا حدود ۱۹۲ درصد افزوده شده است.


همچنین مهدی ظغیانی سخنگوی کمیسیون اقتصادی، گزارش نهایی این کمیسیون در مورد تحقیق و تفحص از منطقه آزاد قشم را قرائت کرد که در نهایت نمایندگان، با ۱۵۸ رای موافق از مجموع ۲۱۱ رای با ارجاع این گزارش به قوه قضاییه موافقت کردند.

اخطارها و تذکرات نمایندگان مجلس
محمدیاری: متاسفانه شاهد سیاست های انقباضی دولت در بخش های عشایری و روستایی هستیم
بیاتی: دولت پروسه جذب سرمایه گذار را تسهیل کند
موسوی: تبدیل وضعیت حق نیروهای شرکتی است
نماینده تهران: هیات رئیسه مجلس بودجه دریافتی را اعلام وصول کند
احمدی بیغش: بودجه و حاشیه های آنرا جدی بگیرید
نوروزی: بودجه پروژه های عمرانی اختصاص پیدا کند
یوسفی: افزایش حقوق بازنشستگان در سال آینده باید بر طبق تورم باشد
رسولی نژاد: هنوز خسارات سیل دماوند پرداخت نشده است
نماینده سیرجان: حضور مردم در سالگرد حاج قاسم نشان داد ایران در راه اهداف خود پیش می رود
اسحاقی: مکرون عروسک خیمه شب بازی آمریکا، انگلیس و اسرائیل است
اعظمی: آتش نشانان و محیط بانانی که در حین خدمت جان خودرا از دست می دهند شهید لحاظ شوند

***
با توجه به این که بامداد امروز قبل از شروع جلسه علنی مجلس، رییس مجلس توضیحاتی درباره ی روند طی شده درباب لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ و لایحه برنامه هفتم به نمایندگان ارائه نمود. قرار شده فردا هم یک ساعت جلسه غیرعلنی تشکیل گردد تا باردیگر محمدباقر قالیباف درباره ی بودجه و برنامه به نمایندگان توضیح داده و بحث و تبادل نظری در مجلس شورای اسلامی صورت گیرد.
منبع:

1401/10/20
16:00:58
5.0 / 5
375
تگهای خبر: آمریكا , آموزش , ایران , برنامه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
سیاسی بین الملل