نخستین قرارداد حمل و نقل ریلی ایران و افغانستان به امضا رسید

نخستین قرارداد حمل و نقل ریلی ایران و افغانستان به امضا رسید

سیاسی: سیاسی: نخستین قرارداد حمل و نقل ریلی میان جمهوری اسلامی ایران و کشور افغانستان با مساعدت نمایندگی ویژه رییس جمهور در امور افغانستان به امضاء رسید.


به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، مصطفی رضایی مدیرعامل کنسرسیوم توسعه ریلی افغانستان دراین زمینه اظهار داشت: پروژه راه آهن خواف – هرات پروژه ای است که تا عمق ۶۵ کیلومتری افغانستان اجرای آن به عهده جمهوری اسلامی ایران است در حقیقت فارغ از اینکه حاکمیت افغانستان جمهوری باشد یا امارت اسلامی تعهد جمهوری اسلامی به کشور افغانستان است تا آن مرحله را تکمیل کند.
وی همین طور بیان کرد: بعد از ناآرامی هایی که در افغانستان صورت گرفت خطوط ریلی صدمات زیادی دید و طی شش ماهه گذشته مذاکراتی توسط کنسرسیوم توسعه ریلی افغانستان به دستور آقای کاظمی قمی انجام و توافق شد تا کنسرسیوم تعهدات ریلی ایران به افغانستان را انجام دهد.
رضایی افزود: در حقیقت امروز سه تفاهم نامه نهایی شد که یکی مربوط به قرارداد تکمیل قطعه ۳ با راه آهن افغانستان بود، دیگری انعقاد نخستین قرارداد حمل و نقل ریلی بین ایران و افغانستان و مورد سوم هم پیشنهاد سرمایه گذاری ایران و اعلام آمادگی کنسرسیوم ریلی افغانستان برای زیرساخت های ریلی بود که در این نشست ارائه گردید.
مدیرعامل کنسرسیوم توسعه ریلی افغانستان افزود: در حقیقت بخش خصوصی جمهوری اسلامی ایران متقاضی سرمایه گذاری در خطوط راه آهن افغانستان است و پیشنهادی که ارائه دادیم از منطقه روزنک تا هرات می باشد که امیدواریم تا شش ماه آتی به بهره برداری عملیاتی برسد.
وی اشاره کرد: سرمایه گذاری کاملا با طرف ایرانی در فاز اول ۱۵۰ میلیارد تومان، در فاز دوم ۴۲ میلیون دلار برای قطعه چهارم و در فاز سوم هم دو میلیارد دلار برای راه آهن هرات – مزارشریف است در حقیقت به ازای این اقدامات سرمایه گذاری معدن در اختیار کنسرسیون قرار می گیرد.1401/09/30
13:35:20
5.0 / 5
495
تگهای خبر: ایران , قرارداد , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
سیاسی بین الملل