یك كارشناس مسائل بین الملل:

در صورت عدم جبران چین، سطح روابط کاهش یابد

در صورت عدم جبران چین، سطح روابط کاهش یابد

به گزارش سیاسی، یک کارشناس مسائل بین الملل با تأکید بر این که در صورت عدم جبران چین بابت بیانیه های مشترک صادره با اعراب باید سطح روابط کم شود، اظهار داشت: چین باید متوجه شود که طرح ادعا درباره ی تمامیت ارضی ایران برایش هزینه زا خواهد بود.


رضا ذبیحی در گفت و گو با ایسنا درباره ی تحولات جدید پیرامون توافقات میان چین و اعراب اظهار داشت: ایران این مطالبه را مطرح کرده که لازم است چین اقدام خود در صدور بیانیه های مشترک میان این کشور و کشورهای عربی را جبران کند و بنظر می رسد اگر چنین اتفاقی صورت نپذیرد، ایران باید واکنش جدی تری داشته باشد.
این استاد روابط بین الملل دانشگاه افزود: چین طی بیانیه های مشترک با عربستان و سایر کشورهای عربی به نقد و انتقاد از سیاست خارجی ایران در حوزه های مختلف پرداخته است، اما تنها به این انتقادها اکتفا نکرده است، بلکه ادعاهایی درباره ی تمامیت ارضی ایران مطرح کرده که باید همراه با پاسخ در خور باشد.
این کارشناس مسائل بین الملل اضافه کرد: البته بنظر می رسد که چین باتوجه به رویکرد منفعت گرایانه خود در سیاست خارجی، تصمیم خودرا برای ارتقاء روابط با عربستان و دیگر کشورهای عربی گرفته است، حتی اگر این ارتقا به بهای لطمه زدن به روابطش با ایران باشد.
ذبیحی افزود: چین به جهت اینکه موضوع چین واحد و عدم استقلال تایوان مورد تایید اعراب باشد، حاضر شده است درباره ی تمامیت ارضی ایران، ادعاهای مشترکی را با این کشورها بیان نماید و پس نمی توان از این مساله بسادگی گذشت.
این استاد دانشگاه اشاره کرد: این که کشوری رویکرد منفعت گرایانه داشته باشد و در روابط بین المللی دنبال منافع ملی خود باشد امری طبیعی است و از این لحاظ انتقادی به چین وارد نیست، اما این که دولتمردان این کشور احساس کنند در شرایطی که ایران تحریم و تحت فشار است، می توانند ادعاهایی درباره ی تمامیت ارضی کشور مطرح کنند، به هیچ عنوان نباید مورد قبول سیاست خارجی ایران باشد.
ذبیحی با تأکید بر این که چین به چهار دلیل تن به صدور این بیانیه های مشترک با کشورهای عربی داده است، اظهار داشت: اولین دلیل این است که چین تصور می کند ایران در وضعیت تحریم نمی تواند اعتراض چندانی نسبت به مواضع این کشور داشته باشد و بر این گمان است که ایران به خاطر این شرایط، با ادعای چین درباره ی ی تمامیت ارضی کشور با مماشات برخورد خواهدنمود.
این پژوهشگر روابط بین الملل افزود: دوم به سبب این که چین از طرف کشورهای عربی فرصت های وسوسه انگیز و احتمالاً پاداش های مالی زیادی دریافت کرده و یا خواهد کرد، حاضر شده است این بیانیه های مشترک را امضا کند.
این استاد دانشگاه اضافه کرد: سوم بدین سبب که می داند در وضعیت تحریم، نمی تواند منفعت چندانی از اقتصاد ایران داشته باشد و پس باتوجه به عدم تحقق برجام، تصمیم گرفته است که جای پای خودرا در سایر مناطق خاورمیانه مستحکم کند.
این کارشناس مسائل بین الملل افزود: چهارم به سبب این که کشورهای عربی به عنوان متحدان غرب حاضر شده اند که اصل چین واحد و پیوستگی این کشور با تایوان را تایید کنند، موضوعی که اصلا خوشایند آمریکا و غرب نیست.
وی اضافه کرد: همه این دلیلهای در امتداد سیاست خارجی منفعت گرایانه چین است و پس این اقدام چین اصلا عجیب به نظر نمی آید و یا یک چرخش در سیاست خارجی این کشور محسوب نمی گردد. برای اینکه برمبنای سیاست خارجی منفعت گرایانه، آن کشور ممکنست در هر لحظه کشوری را رها کند و یا به کشوری دیگر بپیوندد. بدین سبب کسی نباید از این مساله تعجب کند.
ذبیحی اشاره کرد: اما مجموعه این دلیلهای موجب نشده است که ایران انتظار جبران از چین را نداشته باشد. در نتیجه ایران باید مطالبه خود برای جبران توسط چین را به طور جدی دنبال نماید و در صورت عدم جبران نسبت به کاهش سطح روابط خود با این کشور اقدام نماید.
این استاد دانشگاه اشاره کرد: وقتی ادعایی درباره ی تمامیت ارضی ایران در سطح سران دیگر کشورها و آن هم طی یک بیانیه رسمی مطرح می گردد، جبران آن با سخنان مطبوعاتی معاون نخست وزیر چین صورت نمی گیرد.
این کارشناس مسائل بین الملل افزود: چین همین طور نمی تواند این امر را با اعطای تسهیلات بانکی و یا انتقال خدمات فنی و مهندسی و یا امثال این جبران نماید. برای اینکه موضوع درباره ی ی تمامیت ارضی ایران است و نه بطورمثال انتقاد از این که فلان سیاست خارجی کشور غیر سازنده است.
ذبیحی اضافه کرد: البته ایران می تواند تهدید ایجاد شده را تبدیل به فرصت نماید. یعنی با درخواست چین برای میانجیگری در روابط میان خود با کشورهای عربی موافقت کند. بگونه ای که همچنان که چین اظهار کرده شرایط برد- برد در روابط برای ایران و اعراب فراهم آید. اما ایران باید همه اینها را مشروط به این نماید که چین در اطلاعیه ای رسمی، ادعاهای خود درباره ی ی تمامیت ارضی کشور را پس بگیرد و یا این که در سطح رییس جمهوری این کشور از این ادعاها عقب نشینی کند.
منبع:

1401/09/26
08:07:42
5.0 / 5
464
تگهای خبر: آمریكا , ایران , برجام , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
سیاسی بین الملل