بازدید وزیر میراث فرهنگی از بازار تاریخی اراك

از بهترین ها برای مرمت بازار اراک استفاده گردد

از بهترین ها برای مرمت بازار اراک استفاده گردد

به گزارش سیاسی، مرکزی وزیر میراث فرهنگی در جریان بازدید از بازار تاریخی اراک بر ضرورت استفاده از بهترین تیم های مرمتی برای مرمت این اثر تاریخی تاکید نمود.


عزت الله ضرغامی یازدهم آذرماه ۱۴۰۱ در جریان سفر دو روزه خود به استان مرکزی از بازار تاریخی اراک و برخی از سراها همچون سرای هزاوه ای ها، کتابفروشان، کاشانی، صندوق سازها، آقایی، حمام چهارسوق و مدرسه سپهداری بازدید کرد و با بازاریان و اعضای هیات امنای بازار به گفت و گو نشست.
بازار تاریخی اراک با ۲۰ سرا و تعدادی کاروانسرا و تیمچه در ارتباط با دوره قاجار است و عمری بیشتر از ۲۰۰ سال دارد.
این مجموعه تاریخی بعد از گذشت حدود ۲۰۰ سال کاربری اقتصادی، فرهنگی و مذهبی خویش را حفظ نموده است. این مجموعه تاریخی که بخش اصلی هویتی شهر اراک است، گرفتار صدمه های شدیدی شده به صورتی که در بخشی از سرای کتابفروشان، سرای حاج باشی و... تخریب هایی صورت گرفته و بام بازار نیازمند مرمت اساسی است.
اداره میراث فرهنگی استان مرکزی، بعنوان یکی از متولیان حفظ بازار، به کمک مشاور، طرح جامع را تهیه کرده، اما هنوز به تصویب نهایی نرسیده است و باید ضمن تصویب طرح، منابع لازم برای مرمت و حفظ و احیای بازار تامین گردد.
ضرغامی در گفت و گو با بازاریان در سرای کتابفروشان با اشاره به اینکه بطور قطع میراث فرهنگی برای حفظ بازار کمک خواهد کرد، اظهار نمود: آیا در اراک تیم های فنی مرمت آشنا به معماری بازار وجود دارد یا خیر؟ اگر وجود ندارد از تیم های مرمتی خارج از استان استفاده گردد و اگر وجود دارد باید از ظرفیت آنها استفاده شود، باید از بهترین ها برای مرمت بازار اراک استفاده گردد.
وی تصریح کرد: این بازار نباید به حال خود رها کرد و نباید اجازه هدررفت منابع را داد.
ضرغامی همچنین، در جریان بازدید از مدرسه علمیه سپهداری بازار تاریخی اراک و طی تماس تلفنی با رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور اظهار داشت: مدرسه سپهداری جنبه انقلابی و تاریخی دارد و باید در بحث مرمت در اولویت قرار گیرد چونکه مشکلات جدی دارد و باید ایمن سازی شود. شخصا مبلغی را برای مرمت اختصاص می دهم، اما لازم است که اوقاف هم در امر مرمت مشارکت داشته باشد.
وی اضافه کرد: باید با مشارکت میراث فرهنگی برآورد مالی مرمت صورت گیرد، ۵۰ درصد را وزارت خانه کمک می نماید و باقی را سازمان اوقاف و امور خیریه باید کمک نماید، همینطور حجره امام هم تبدیل به مجموعه ای جداگانه شود تا به محلی برای معرفی امام راحل تبدیل گردد.1401/09/11
13:28:36
5.0 / 5
555
تگهای خبر: سازمان , سفر , كتاب , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
سیاسی بین الملل