قالیباف:

تصویب بودجه سال 1402 بدون برنامه هفتم ممکن نیست

تصویب بودجه سال 1402 بدون برنامه هفتم ممکن نیست

سیاسی: به گزارش سیاسی، رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت که نمی توان پیش از تصویب برنامه هفتم توسعه، لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ را به تصویب رساند چون که برپایه قانون آئین نامه تصویب برنامه پنج ساله توسعه در اولویت قرار دارد.


به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، محمدرضا پورابراهیمی در تذکری شفاهی در جلسه علنی امروز (چهارشنبه) مجلس شورای اسلامی بیان نمود: دولت برای اینکه بتواند برنامه هفتم توسعه را به صورت جامع به مجلس شورای اسلامی عرضه کند نیازمند زمان بیشتری است و بنظر می رسد اگر مجلس اصرار کند تا دولت زودتر برنامه هفتم را به مجلس عرضه کند این برنامه از کیفیت لازم برخوردار نشود.
ایشان در ادامه اظهار نمود: از طرف دیگر به تازگی مجلس شورای اسلامی، آئین نامه را جهت بررسی لایحه بودجه سنواتی تغییر داده و از نظر بنده ریل گذاری جدیدی برای ارتقای کیفیت بررسی بودجه سنواتی صورت گرفته که کار بزرگی در مجلس یازدهم است. اگر بنا باشد دولت هم برنامه هفتم و هم بودجه سنواتی را عرضه کند تا آخر سال نمی توان برنامه باکیفیتی را به تصویب رساند.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: بنده پیشنهاد می کنم یک سال دیگر برنامه ششم توسعه را تمدید نماییم تا دولت فرصت بیشتری داشته باشد برنامه هفتم را با کیفیت تر تدوین کند و الان دولت لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ را به مجلس شورای اسلامی در موعد مقرر عرضه کند، برنامه ششم هم یک سال تمدید شود و این به صلاح آینده کشور است.
پورابراهیمی افزود: حالا شرایط کشور هم بگونه ای نیست که ما بتوانیم بودجه ای دو سوم برای سال آینده تصویب نماییم بنده بعنوان رئیس کمیسیون اقتصادی رویکرد خویش را مطرح کردم.
محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در پاسخ به تذکر پورابراهیمی بیان نمود: نظر شما بعنوان یک نماینده محترم است اما ما نمی توانیم مغایر قانون عمل نماییم. در جلسه سران قوا هم این مورد بحث شده است و حداقل از مردادماه سال جاری بحث تدوین برنامه هفتم کلید خورده است. مگر قانون اجازه می دهد که ما بودجه سال ۱۴۰۲ را بدون برنامه پنج ساله تنظیم نماییم. قانون آئین نامه مجلس شورای اسلامی در مورد رسیدگی به بودجه سنواتی هم تغییراتی داشته که حالا در راه شورای نگهبان است. اگر تایید گردد برای بودجه سال ۱۴۰۲ اجرایی می شود اگر هم نه برای بودجه سال ۱۴۰۳ اجرا می گردد اما ما نمی توانیم بودجه را بدون برنامه پنج ساله توسعه به تصویب برسانیم. بنده روز گذشته جلسه ای با رئیس جمهور داشتم و تاکید شد در نهایی شدن برنامه هفتم مجموعه دوستان در مرکز پژوهشها و کمیسیون برنامه همفکری و همکاری لازم را داشته باشند. بعد از عرضه برنامه هفتم بلافاصله لایحه بودجه هم به مجلس شورای اسلامی می آید.
منبع:

1401/09/09
10:45:12
5.0 / 5
403
تگهای خبر: برنامه , دولت , شورا , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
سیاسی بین الملل