رشیدی كوچی:

با تعیین سقف 10 هزار دلاری خودرو های چندان با کیفیتی وارد نخواهد شد

با تعیین سقف 10 هزار دلاری خودرو های چندان با کیفیتی وارد نخواهد شد

به گزارش سیاسی، یک عضو کمیسیون امورداخلی کشور و شوراها در مجلس اظهار داشت: یکی از ایرادهای وارده به آیین نامه واردات خودرو به تعداد و نوع خودروی وارداتی باز می گردد که با تعیین سقف ۱۰ هزار دلاری قاعدتا نمی توان انتظار داشت خودرو های خیلی با کیفیتی وارد شود، هرچند که کیفیت آنها از خودرو های داخلی بالاتر است.


جلال رشیدی کوچی در گفتگو با ایسنا ضمن اشاره به انتقادها به آیین نامه نوشته شده برای واردات خودرو، بیان نمود: بنده ایرادات جدی به آیین نامه نوشته شده برای واردات خودرو دارم. یکی در مورد ارز تخصیصی به خودرو های وارداتی است؛ از نظر بنده اصلا ضرورتی نداشت که این ارز تخصیص پیدا کند. امروز شاهد می باشیم که این ارز در اختیار خودروسازها قرار می گیرد چونکه مقرر است واردات را آنها انجام دهند. این یک بازی بود که متاسفانه رقم خورد.
وی در ادامه اظهار نمود: از طرف دیگر بنده قائل بودم که واردات خودرو باید بر مبنای تعرفه صورت می گرفت. خودروهایی که قیمت پایین تری دارند تعرفه کمتر و خودروهایی که قیمت بالاتری دارند تعرفه بیشتری بپردازند. دولت باید برای تمام اقشار خودرو وارد کند تا خودرو از کالای سرمایه ای به یک کالای مصرفی تبدیل گردد.
نماینده مردم مرودشت در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: ایراد بعدی هم به تعداد و نوع خودروی وارداتی باز می گردد. زمانی که سقف را ۱۰ هزار دلار تعیین کردیم قاعدتا خودرو های خیلی با کیفیتی وارد نخواهد شد. هرچند که کیفیت آنها از خودرو های داخلی بالاتر است. نکته اساسی اینست که بر مبنای آیین نامه نوشته شده باید عوارض و تعرفه واردات یک خودرو ۱۰ هزار دلاری بین ۳۰ تا ۵۰ درصد باشد. یعنی بالغ بر ۱۵ هزار دلار که به دلار امروز هم حدودا ۵۰۰ میلیون تومان است. امیدواریم این سقف بالاتر نرود.
وی در ادامه تصریح کرد: بنده معتقدم اگر نظارت صورت نگیرد این تعرفه تا سقف یک میلیارد تومان هم بالا می رود که هیچ کمکی به بازار خودرو ایران نخواهد کرد. مجلس در قانونی که نوشته اصلا بر نوع خودرو وارداتی انحصار نگذاشته است. این آیین نامه واردات است که گرفتار ایراد است. ما به دنبال این هستیم حداقل برای سال آینده بعضی از بندهای آیین نامه واردات خودرو را به نفع مردم اصلاح نماییم.
منبع:

1401/08/28
10:05:45
5.0 / 5
640
تگهای خبر: ایران , دولت , شورا , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
سیاسی بین الملل