در بیانیه آغازین شورای حكام مطرح شد:

گروسی: مطمئنم اگر آژانس و ایران دیدار کنند، پیشرفت در حل وفصل مسائل باقی مانده را کلید می زنند

گروسی: مطمئنم اگر آژانس و ایران دیدار کنند، پیشرفت در حل وفصل مسائل باقی مانده را کلید می زنند

سیاسی: به گزارش سیاسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در بیانیه اش در جلسه آغازین شورای حکام ادعا نمود که به علت اجرایی نشدن تعهدات هسته ای ایران همچون تعهداتش در پروتکل الحاقی، آژانس نتوانسته است فعالیتهای راستی آزمایی و نظارتی اش را به درستی انجام دهد.


به گزارش سیاسی به نقل از وبگاه آژانس بین المللی انرژی اتمی، رافائل گروسی، مدیرکل آژانس در قسمتی از بیانیه اش در جلسه آغازین شورای حکام درباره ی نظارت و بازرسی در ایران اظهار داشت: گزارش من درباره ی راستی آزمایی و نظارت در جمهوری اسلامی ایران طبق قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل شامل کارهای مرتبط آژانس در چند ماه گذشته می شود. از ۲۳ فوریه ۲۰۲۱، ایران تعهدات هسته ای اش ذیل برجام، همچون تعهداتش در پروتکل الحاقی را اجرائی نکرده است.
گروسی اضافه کرد: در نتیجه، آژانس نتوانسته است راستی آزمایی و کارهای نظارتی برجامی را درباره ی تولید و موجودی سانتریفیوژها، روتور و بیلوز [قطعات سانتریفیوژها]، آب سنگین و کنسانتره سنگ اورانیوم(UOC) را به مدت تقریباً دو سال انجام دهد، همچون پنج ماهی که تجهیزات نظارتی نصب نبودند.
مدیر کل آژانس در ادامه مطرح کرد: این مساله تاثیر قابل توجهی بر توانمندی آژانس برای بازیابی و برقراری ادامه اشراف و آگاهی لازم [درباره برنامه هسته ای ایران]، در صورت ازسرگیری اجرای کامل تعهدات هسته ای ایران ذیل برجام خواهد داشت. هرگونه مقدماتی برای این کارهای راستی آزمایی و نظارتی برجامی بطور قابل توجهی زمان بر بوده و تا حدودی با ابهام همراه خواهد بود. وضع موجود هرچه بیشتر به طول بینجامد، این ابهام بیشتر می شود.
او با اشاره به گزارشش در حوزه توافق پادمانی ان پی تی با ایران، بیان کرد: من در این گزارش نگرانی جدی ام را درباره ی اینکه هیچ پیشرفتی در شفاف سازی و حل وفصل مسائل باقی مانده پادمانی در این بازه زمانی حاصل نشده است، اعلام کردم. در این راستا، امیدوار هستم نشست فنی برنامه ریزی شده میان آژانس و ایران اجرا شود اما مایلم تاکید کنم که این جلسه باید بر شفاف سازی و حل وفصل موثر این مسائل معطوف باشد.
گروسی در همین راستا گفتت: من اطمینان دارم که وقتی دیدار نماییم، قادر خواهیم بود پیشرفت لازم را در حوزه این مسائل حل نشده کلید بزنیم، راهکاری که موجب ایجاد اطمینان و ثبات بیشتری برای منطقه و جهان خواهد شد.
او در آخر اظهار داشت: تصریح می کنم که این مسائل ناشی از تعهدات ایران ذیل توافق جامع پادمانی میان ایران و آژانس است و باید به شکلی حل وفصل شود که اطمینان حاصل شود برنامه هسته ای ایران فقط ماهیتی صلح آمیز دارد.1401/08/26
12:14:21
5.0 / 5
696
تگهای خبر: ایران , برجام , برنامه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
سیاسی بین الملل