خطیب نماز جمعه تهران:

سمت های کلیدی در کشور را باید به دست کسانی بسپاریم که امین باشند

سمت های کلیدی در کشور را باید به دست کسانی بسپاریم که امین باشند

سیاسی: به گزارش سیاسی، خطیب نماز جمعه این هفته تهران اظهار داشت: خیلی از مشکلات امروز و اعتراضاتی که مطرح است به فاصله ما از شایسته سالاری باز می گردد.


به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین ابوترابی فرد در خطبه های این هفته نماز جمعه با دعوت همه به تقوای الهی اظهار داشت: بدون تردید گام برداشتن در مسیری که قرآن و پیامبر اسلام و دوده آن بزرگوار تبیین کردند، تضمین کننده سعادت دنیا و آخرت است.
وی اضافه کرد: مقامات و مدیران کشور اگر در کشور مصر فردی بود که به اندازه پر کاهی توانایی و قدرتش برای رهبری و استانداری مصر بالاتر بود، اساسا علی(ع) او را منصوب می کرد؛ مساله خطیر است. خیلی از مشکلات امروز و اعتراضاتی که مطرح است به فاصله ما از شایسته سالاری باز می گردد. حضرت علی (ع)در مورد مالک این جمله بلند را دارد که مالک در کنار من جایگاهی دارد که من در کنار پیامبر اسلام داشتم پس او را انتخاب کردم.
وی اشاره کرد: شایسته سالاری در نظام دینی به دو اصل تقوا و امانت داری و رعایت بیت المال و حقوق مردم و حقوق عامه و دیگری دانش و علم و تخصص و قدرت مدیریت باز می گردد. سمت های کلیدی در کشور را باید به دست کسانی بسپاریم که امین باشند و حقوق شما را پاس دارند و دغدغه مدیریت منابع کشور را عالمانه داشته باشند و از تخصص لازم بهره مند باشند. پس مردم سالاری و دین باهم پیوند خوردند و جریان قدرتمندی که امروز روبروی امریکا ایستاده تکیه گاهش پس از خداوند، ملت های مسلما است پس مساله مردم سالاری اصل مهمی در تفکر دینی است.
وی اضافه کرد: یکی از با اهمیت ترین اصول مدیریت وحیانی، مدیریت دانش بنیان است و هر مقام و مسئولی در کشور که تلاش لازم را برای رسیدن به راه حل درست مبتنی بر دانش مبذول ندارد و تصمیم نگیرد در پیشگاه خدا مسئول است، پس تصمیمات در نگاه قران کریم باید دانش پایه باشد و ما در این عرصه با افق های مورد نظر فاصله داریم. چرا دانشگاه در خدمت مدیریت کشور نیست؟ چرا حوزه، نقشه راه حرکت را تعریف نمی کند؟ هم دانشگاهیان و حوزویان و هم مسولان باید پاسخ دهند. باید دستگاه حکمرانی به دانشگاه و حوزه فشار آورد.
وی اشاره کرد: دفاع مقدس به سبب سپردن مسئولیت ها به اهلش قله اقتدار ایران شد. اگر مسئولیت ها به اهلش سپرده نشود، عدالت در جامعه اساسا محقق نخواهد شد.
ابوترابی فرد افزود: این چه رفتاری است که برای رسیدن به هر سمتی راه میفتند و تماس می گیرند و برای رسیدن به قدرت لابی می کنند، این مساله با اندیشه دینی سازگار نیست پس باید بدنبال شایستگان رفت.
وی افزود: عدالت خواهی و عدالت گستری هم مهمست و این مسئولیت خطیر برعهده همه ماست.
وی اشاره کرد: رشد و تعالی و پیشرفت و ساخت یک کشور مدرن و ارتقای رفاه عمومی در مدار نظام تعلیم و تربیت و نظام فرهنگی کشور است. باید مردم از نظر اخلاق و مبانی اعتقادی و بینش و دانش به سمت قله ها حرکت کنند.
ابوترابی فرد افزود: ما در ۴ دهه گذشته قدم های بلندی برداشتیم و دانشگاه تهران ظرفیت متراکم علمی را دارد و بدنه دانشگاه که تحلیل گران غربی فکر می کردند با نظام دینی فاصله می گیرد، ولی امروز در کنار نظام اسلامی است. بدیهی است در هر جامعه ای افرادی هستند که با متدینین فکری و اخلاقی همراه نباشند که ما دغدغه آنها را هم داریم و آنها فرزندان ما هستند. ما باید راه را برای حرکت رو به تعالی اقشار جامعه هموار نماییم. ما باید بگونه ای حرکت نماییم که اکثریت بدنه جامعه را در کنار ارزش های انقلابی و اسلامی داشته باشیم. اگر کاستی هست در رفتار امثال حقیر است و ما باید حرکت های خودرا اصلاح نماییم پس تعلیم و تربیت پایه حرکت جامعه است.
ابوترابی فرد در خطبه های دوم نماز جمعه اظهار داشت: امسال سومین پاییز خشک تهران سپری می شود. مخازن سدهای تهران ۳۵۲ میلیون مترمکعب است که نسبت به سال قبل کاهش ۱۸ درصدی را دارد. نزدیک یک پنجم ذخایر کم شده است. آیا مصرف ما هم به این میزان کاهش پیدا کرده است؟ در تهران روزانه ۳ میلیون و ۱۰۰ هزار مترمکعب اب شرب مصرف می شود، در هیچ جامعه ای این مصرف نیست.
وی افزود: مهمتربن تهدیدی که کشور ما را رویاروی خود قرار داده اصل اسراف است. این مساله از مساله تورم بمراتب مهمتر است و مایه این مصرف غیرعقلایی است. باید نظام مدیریت و مردم به اقناع برسند. رسانه ملی همه برنامه ها را تعطیل کند و به تبیین زیان های این اسراف بپردازد تا یک گفتمان ملی شکل گیرد. خدا شاهده امروز دیر است و ریشه خیلی از مشکلات اقتصادی و فرهنگی ما به این بیماری نهادینه شده باز می گردد.
وی اشاره کرد: اگر می بینید در مقابل امپراتوری رسانه ای و جنگ ترکیبی گستاخانه نطام سلطه می توانیم مسیر امنیت و حرکت نظام را هموار نماییم، در سایه بیداری و آگاهی ملت و دانشگاهیان و دانشجویان و جوانان و نیروهای مقتدری است که در خدمت نظام تلاش می کنند.
وی با تبریک ساخت موشک بالستیک و تشکر از رئیس قوه قضاییه اظهار داشت: رئیس دستگاه قضا گفته که هر کس هر ابهام و سوال و انتقاد و اعتراضی دارد در خدمت آنها هستیم، احسنت باید گفت برای اینکه این مطالبه مردم است و مطالبه مردم این است که مسئولین باید پاسخگو باشند و نقد واعتراض را بشنوند.
وی اشاره کرد: انتقاد و اعتراض را می پذیریم و اگر جایی لازم باشد در مورد اشتباهی که انجام داده ایم اصلاحاتی انجام دهیم، حتما انجام می دهیم.

ابوترابی فرد اضافه کرد: لازمه مدیریت و حکمرانی ان است که انسان هم خطا کند.
وی در ادامه خطاب به رئیس دستگاه قضا درخواست نمود که قانون اساسی یکی از وظایف مهم را برعهده دستگاه قضا قرار داده و آن هم پشتیبانی از حقوق فردی و اجتماعی و احیای حقوق عامه است که رئیس دستگاه قضا و قوه قضاییه مسئول تحقق بخشیدن به عدالت هستند. قانون تصریح دارد در موارد تضییع حقوق عامه، دادستان کل کشور به عنوان شاکی و مدعی العموم باید مستقیما ورود کند، پس خواهش داریم این مسئولیت را جدی تر مدنظر قرار دهید.
وی اضافه کرد: در رابطه با حوادث اخیر مردم بدانند شیعه و اهل سنت در سراسر کشور با هم پیوند خورده اند و بدانند که اگر بر آنها کمترین ستمی رفت، قوه قضاییه مقتدر در کنار آنان است. ایران کشور متحد است من در راهپیمایی ۲۲ بهمن در همه مراکز استانها سخنرانی کردم و حضور مردم در سیستان و بلوچستان و استانهای مرزی پرشورتر از نقاط دیگر بوده است. این که نظام با اقتدار ایستاده، هزاران نفر از سپاه و نیروی انتظامی در استانهای مرزی شهروندان کرد و بلوچ هستند که بازوان نظام اند و آنها را باید حفظ کرد و حفظ شده اند و توطئه ها را خنثی کرد.
وی در آخر از تلاش نیروهای امنیتی در دستگیری عاملان شهادت زنان و مردان در شاه چراغ تشکر کرد.
منبع:

1401/08/20
14:01:21
5.0 / 5
652
تگهای خبر: ایران , برنامه , تخصص , جامعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان سیاسی
سیاسی بین الملل