تایید نهایی مصوبه ترمیم حقوق ها از سوی شورای نگهبان

افزایش حقوق بازنشستگان چقدر است؟

افزایش حقوق بازنشستگان چقدر است؟

سیاسی: به گزارش سیاسی، سخنگوی شورای نگهبان، روز گذشته (چهاردهم آبان ماه) از تایید مصوبه مجلس شورای اسلامی در رابطه با لایحه متناسب سازی حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان کشوری و لشکری در شورای نگهبان اطلاع داد و بدین سان میزان افزایش حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی از مهرماه اعمال خواهد شد.


به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، دوازدهم مهرماه سالجاری بود که سخنگوی دولت از ارسال لایحه متناسب سازی حقوق کارکنان و بازنشستگان کشوری و لشکری به مجلس شورای اسلامی خبر داد، چند روز بعد، نمایندگان مجلس با دو فوریت لایحه متناسب سازی حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان کشوری و لشکری موافقت کردند و کلیات آنرا هم در روز بیست و چهارم مهرماه به تصویب رساندند.
با ایجاد اختلافاتی میان سازمان برنامه و بودجه و مجلس، مصوبه مذکور باردیگر به کمیسیون برنامه و بودجه مجلس برگشت و سرانجام هشتم آبان ماه به تصویب نهایی رسید و به شورای نگهبان ارسال شد.
شورای نگهبان هم روز گذشته از تایید این مصوبه اطلاع داد و بدین سان ترمیم حقوق کارکنان که فرآیند تصویب قانونی آن به سرعت انجام و حدود ۳۲ روز به طول انجامیده، طی روزهای آتی ابلاغ و بعد از آن، عملیاتی خواهد شد.
بر مبنای مصوبه مجلس شورای اسلامی، زمان اعمال افزایش های درنظرگرفته شده در قانون مذکور، از اول مهرماه سالجاری خواهد بود اما برای بازنشستگان کشوری و لشکری چه سازوکاری برای افزایش حقوق ها درنظر گرفته شده است؟.

مبلغ ثابت ۹۰۰ هزار تومان + افزایش ۵ درصدی نسبت به حکم حقوقی شهریور
بر مبنای مصوبه مذکور، حقوق مشمولین جزء (۲) بند «الف» تبصره (۱۲) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور شامل بازنشستگان، وظیفه بگیران و مستمری بگیران صندوق های بازنشستگی کشوری و لشکری و سایر صندوق های بازنشستگی وابسته به دستگاههای اجرایی، ۹۰۰ هزار تومان افزایش خواهد یافت.
افرادی که بعد از اجرای این قانون بازنشسته می شوند، در صورتیکه در محاسبه حقوق بازنشستگی آنان، تاثیرمیزان ریالی افزایش مذکور در بند (۱) این قانون (میزان افزایش امتیازات حقوقی کارکنان دولت) کمتر از افزایش ناشی از این جزء برای بازنشسته هم طبقه و دستگاه مشابه بعلاوه افزایش سنواتی شود، تا سقف مذکور مبلغ ترمیم را دریافت می کنند.
علاوه بر مبلغ افزایش مندرج در جزء ۱-۲ این قانون (افزایش ۹۰۰ هزار تومانی حقوق بازنشستگان)، حقوق بازنشستگان، وظیفه بگیران و مستمری بگیران صندوق های بازنشستگی کشوری و لشکری و سایر صندوق های بازنشستگی وابسته به دستگاههای اجرایی، پنج درصد نسبت به حکم حقوقی شهریور ۱۴۰۱ افزایش می یابد.

از این پس هر فردی که بازنشسته شود مشمول این ۹۰۰ هزار تومان خواهد شد
عبدالله میرزایی، رئیس امور جبران خدمت سازمان اداری - استخدامی در رابطه با افزایش حقوق بازنشستگان این گونه توضیح داده و گفته است: بر طبق این قانون، حقوق بازنشسته ها معادل ۹۰۰ هزار تومان افزایش پیدا خواهد نمود و از این پس هر فردی که بازنشسته شود مشمول این ۹۰۰ هزار تومان خواهد شد و در سالهای آینده هم بر مبنای میانگین دو ساله برای او محاسبه می گردد.
به نقل از ایشان، همینطور علاوه بر مبلغ افزایش مذکور حقوق بازنشستگان، وظیفه بگیران و مستمری بگیران صندوق های بازنشستگی لشگری و کشوری و سایر صندوق های بازنشستگی وابسته به دستگاههای اجرایی، پنج درصد نسبت به حکم حقوقی شهریور سال جاری افزوده می شود که در واقع بر طبق این مصوبه میزان افزایش حقوق بازنشستگان بیشتر از کارمندان در نظر گرفته شده است، چون که نه تنها این پنج درصد در بندهای قانون آمده بلکه بازنشستگان مانند شاغلان مشمول کسورات نمی شوند.
به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، پیش از این، مصوبه مذکور با عنایت به تصویب ۹۰۰۰ میلیاردی بودجه متناسب سازی حقوق بازنشستگان کشوری در قانون بودجه سالجاری، گلایه هایی را از جانب این قشر به دنبال داشت. حمیدرضا حاجی بابایی، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در اینباره گفته: «بازنشستگان بدانند که هیچ پیشنهادی در مجلس غیر از آنچه ما در کمیسیون برنامه و بودجه آوردیم نبوده است. ما نمی توانستیم جز با توافق دولت یک ریال اضافه نماییم. دست ما غیر از این، باز نبود.»
بنابراعلام وی، همینطور آنهایی که از آغاز سال مشمول ۵۷ درصد و ۳۸ درصد افزایش حقوق نشده اند این افزایش حقوق شامل آنها خواهد شد. مثلاً فردی قرارداد کار معین و زیر نظر تأمین اجتماعی بوده اما در شهرداری کار می کرده و ۳۸ درصد افزایش حقوق را نداشته است. این فرد شامل افزایش حقوق فعلی خواهد شد؛ صندوق های خاص مثل صدا و سیما هم شامل این افزایش حقوق می شوند.

میزان افزایش حق عائله مندی و اولاد
بر مبنای مصوبه مذکور، در اجرای ماده (۱۶) قانون پشتیبانی از خانواده و جوانی جمعیت مصوب ۱۴۰۰، حق عائله مندی وکمک هزینه اولاد تمامی گروههای مختلف حقوق بگیر در دستگاههای مذکور در ماده (۲۹) قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و همینطور بازنشستگان، وظیفه بگیران و مستمری بگیران صندوق های بازنشستگی کشوری و لشکری و سایر صندوق های بازنشستگی وابسته به دستگاههای اجرایی، به ترتیب به میزان ۵۰ درصد و ۱۰۰ درصد افزایش خواهد یافت.
میرزایی، رئیس امور جبران خدمت سازمان اداری - استخدامی درهمین راستا، اعلام نموده است: بر مبنای قانون پشتیبانی از خانواده و جوانی جمعیت مصوب سال ۱۴۰۰، حق عائله مندی و اولاد به ترتیب ۵۰ و ۱۰۰ درصد افزایش پیدا خواهد کرد؛ بگونه ای که حق عائله مندی از ۴۰۰ هزار تومان به ۶۱۱ هزار تومان و حق اولاد از ۱۰۵ هزار و ۵۰۰ تومان به ۲۱۱ هزار تومان افزایش خواهد یافت. همینطور بر مبنای مصوبه امروز مجلس، مبلغ ریالی حق عائله مندی و حق اولاد مشمولان قانون نظام هماهنگ پرداخت همسان با مشمولان قانون خدمات کشوری شده است.
منبع:

1401/08/15
10:22:11
5.0 / 5
382
تگهای خبر: ایران , برنامه , خدمات , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
سیاسی بین الملل