درخواست ایران از دبیركل سازمان ملل

از سوءاستفاده از قطعنامه ۲۲۳۱ درباب جنگ اوکراین جلوگیری کنید

از سوءاستفاده از قطعنامه ۲۲۳۱ درباب جنگ اوکراین جلوگیری کنید

سیاسی: سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در نیویورک طی نامه ای، پیشنهاد اوکراین در خصوص دیدار کارشناسان سازمان ملل از این کشور برای بازرسی از قطعات پهپادهای سقوط کرده و مرتبط ساختن آن با اجرای قطعنامه 2231 در مورد توافق هسته ای ایران را فاقد هرگونه پایه حقوقی در قالب قطعنامه مذکور دانست.


به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، امیر سعید ایروانی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران، متعاقب ادعاهای انجام شده در مورد نقش پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین و مرتبط ساختن آن با قطعنامه ۲۲۳۱، طی نامه ای به دبیرکل و رییس شورای امنیت سازمان ملل، استدلالات خود در مورد بی اساس بودن چنین ادعاهائی را مطرح ساخت.
ایروانی در این نامه از این که اوکراین موضع بی طرفی ایران در جنگ جاری در این کشور را نادیده گرفته و به ادعاها و موضعگیریهای اشتباه بر طبق اطلاعات ثابت نشده ادامه می دهد، ابراز تاسف کرده و اضافه کرد: اوکراین بدنبال اهداف سیاسی در مرتبط ساختن ادعاهای بی اساس مقابل ایران و قطعنامه ۲۲۳۱ است.
سفیر و نماینده دائم کشورمان در ادامه به دلیلهای غیر مرتبط بودن موضوع استفاده از سلاحهای متعارف در جنگ اوکراین با ضمیمه B قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت پرداخته است.
امیر سعید ایروانی اشاره کرد: محدودیتهای ذکر شده در پاراگراف ۶ ضمیمه B قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل در اکتبر ۲۰۲۰ اختتام یافته است و از آن زمان هیچکدام از اقدامات ایران در راستای تامین، فروش یا انتقال سلاح یا مواد مرتبط به آن به دیگر کشورها تحت قطعنامه ۲۲۳۱ نبوده است.
سفیر و نماینده کشورمان همین طور ادعای اوکراین در مورد پاراگراف ۴ ضمیمه B قطعنامه ۲۲۳۱ را نیز یک تفسیر نادرست و خودسرانه از قطعنامه و روح این پاراگراف دانست.
وی اشاره کرد: پاراگراف ۴ ضمیمه B قطعنامه ۲۲۳۱ به طور روشن به محدودیتهای اقلام، مواد، تجهیزات، کالا و تکنولوژی در رابطه با توسعه سیستم موشکهای دارای سلاح هسته ای اشاره می کند. در این رابطه نیز ایران هیچ گاه نه تامین کرده و نه می خواهد اقلام، مواد، تجهیزات، کالاها و تکنولوژی که به توسعه سلاحهای هسته ای کمک می کنند را تامین نماید. به ویژه درباب دولتهای دارنده سلاح هسته ای که اساسا به این اقلام، مواد، تجهیزات، کالاها و فناوری اصلا احتیاجی ندارند.
ایروانی اشاره کرد: پیشنهاد اوکراین به کارشناسان سازمان ملل برای دیدار از این کشور برای بازدید از پهپادهای سقوط کرده بمنظور تسهیل اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ فاقد هرگونه پایه حقوقی در قالب قطعنامه ۲۲۳۱ است.
وی اشاره کرد: ایران از دبیرکل سازمان ملل می خواهد که از هرگونه سوءاستفاده از قطعنامه ۲۲۳۱ در رابطه با جنگ اوکراین جلوگیری شود.
سفیر و نماینده دائم کشورمان در آخر درخواست نمود تا این نامه به عنوان سند شورای امنیت سازمان ملل ثبت و منتشر شود.1401/07/29
12:08:57
5.0 / 5
398
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
سیاسی بین الملل