ورناصری:

برای تحقق گسترش زیرساخت های صنعت گاز به سرمایه گذاری نیاز داریم

برای تحقق گسترش زیرساخت های صنعت گاز به سرمایه گذاری نیاز داریم

به گزارش سیاسی، یک عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با تأکید بر لزوم برقراری رابطه پایدار میان شرکت ملی گاز و شرکت های سرمایه گذاری اظهار داشت: این که گاهی روابط شرکت ملی گاز و شرکت های سرمایه گذاری پایدار نیست به سبب عدم اعمال سیاست های تشویقی یا حمایت محور است.


به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، علیرضا ورناصری در جلسه علین امروز سه شنبه مجلس شورای اسلامی در جریان رسیدگی به گزارش کمیسیون انرژی در مورد ناترازی تولید و مصرف گاز طبیعی در کشور، بعد از قرائت این گزارش و همین طور اظهارات وزیر نفت اظهار داشت: مانند شرایط سال قبل روزانه ۲۵۰ میلیون مترمکعب ناترازی گاز داریم، در شرایطی که پیش بینی حاکی از این است که با افزایش مصرف گاز در بخش های خانگی و تجاری در ۶ ماهه دوم سال جاری احیانا رکورد مصرف گاز مجدد در کشور شکسته خواهد شد.
نماینده مسجد سلیمان اظهار داشت: جهت عبور از عرضه محوری در تامین انرژی کشور باید به مدیریت مصرف و کاهش شدت مصرف انرژی سامان ببخشیم. دراین زمینه با اهمیت ترین شاخص بهینه سازی شاخص شدت مصرف انرژی است، عمده کشورها با سیاست های مدون این روند را نزولی کرده اند.
این نماینده مجلس اشاره کرد: باید بجای افزایش عرضه، بر بهینه سازی متمرکز شویم و در حقیقت باید در کلیت مجموعه شرکت ملی گاز ایران خصوصاً شرکت های گاز استانی این مساله در اولویت باشد و برای رفع ناترازی، بهینه سازی مصرف پیگیری شود.
ورناصری با تأکید بر این که ورود به فضای هوشمند سازی شبکه توزیع گاز بصورت فرابخشی و با دخیل کردن دانشگاه ها و شرکت های دانش بنیان تخصصی این حوزه حمایت و تسریع یابد تا استفاده از ظرفیت های فناورانه و ایده های نو در پیشبرد سیاست بهینه سازی در مصرف گاز محقق شود، اظهار داشت: در بحث مشترکین پرمصرف باید توجه داشته باشیم که بیش از ۲۶ میلیون مشترک گاز در کشور وجود دارد که تعدادی از آنها مشترکان پر مصرف هستند؛ بناست با تحقق هوشمندسازی، پایش و کنترل مصرف صورت گیرد.
وی اشاره کرد: هوشمندسازی توزیع و اندازه گیری گاز طبیعی بمنظور اجرائی شدن پروژه ملی ساخت کنتورهای هوشمند گاز با مشارکت دانش بنیان ها باید تسریع یابد.
این عضو کمیسیون انرژی مجلس اظهار داشت: در زمینه حیاتی انرژی به بالای ۱۲۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری فوری نیاز داریم. اگر ناترازی حوزه نفت و گاز برطرف نشود مشکلات صنعت تولید و اشتغال افزایش خواهند یافت. برای تحقق گسترش زیرساخت های صنعت گاز به سرمایه گذاری نیاز داریم این که گاهی روابط شرکت ملی گاز و شرکت های سرمایه گذاری پایدار نیست به سبب عدم اعمال سیاست های تشویقی یا حمایت محور است؛ رابطه ای که میان شرکت ملی گاز و شرکت های سرمایه گذار برقرار می شود باید رابطه دوسویه برد باشد.1401/07/26
10:04:14
5.0 / 5
414
تگهای خبر: ایران , تخصص , تولید , شورا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
سیاسی بین الملل