تاکید امیرعبداللهیان بر آمادگی ایران برای کمک به لبنان

تاکید امیرعبداللهیان بر آمادگی ایران برای کمک به لبنان

به گزارش سیاسی، وزارت خارجه لبنان اعلام نمود که وزیر خارجه ایران در دیدار با همتای لبنانی خود بر آمادگی تهران جهت کمک به لبنان در زمینه سوخت و زمینه های دیگر تاکید نمود.


به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، وزارت خارجه لبنان اعلام نمود که عبدالله بوحبیب، وزیر خارجه لبنان در حاشیه هفتاد و هفتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل با حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران دیدار و رایزنی کرد.
دو طرف در این دیدار درمورد روابط دوجانبه رایزنی کردند.
وزارت خارجه لبنان اعلام نمود که امیرعبداللهیان در این دیدار بر آمادگی ایران برای ارسال سوخت به لبنان و تقدیم کمک های دیگر برای غلبه بر مشکلات تصریح کرد.
وزارت خارجه لبنان همینطور اعلام نمود که وزیران خارجه ایران و لبنان درمورد پرونده های منطقه ای و بین المللی رایزنی کردند.
پیش از این شبکه المنار اعلام نمود که از روز شنبه گذشته یک هیات رسمی لبنانی به تهران آمده است تا درمورد پرونده سوخت و برق و کمک های ایران به لبنان با مسؤلان ایرانی رایزنی کند.
این شبکه لبنانی به نقل از یک مسئول در سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیروت اعلام نمود که این هیات لبنانی با مسؤلان مربوطه در وزارت نیرو و نفت ایران رایزنی می کند.
این مسئول گفته است که مسؤلان ایرانی و لبنانی در مورد سه مبحث رایزنی می کنند؛ کمک به لبنان در زمینه سوخت بر مبنای توافق انجام شده با نجیب میقاتی، نخست وزیر دولت پیشبرد امور لبنان و ولید فیاض، وزیر انرژی این کشور، اصلاح شبکه های برق و ساخت نیروگاه های تولید برق.
این مسئول همینطور اعلام نمود که نفتکش های ایرانی حامل سوخت آماده هستند که طی یک الی دو هفته آینده به سمت لبنان حرکت کنند و در بندری که طرف لبنانی مشخص می کند پهلو بگیرند.
ناصر کنعانی، سخنگوی وزرات خارجه ایران در نشست خبری اخیر خود در پاسخ به سوالی در مورد اخبار انتشار یافته در مورد سفر تیمی از وزارت انرژی لبنان به ایران و دیدار اخیر سفیر ایران در بیروت با وزیر انرژی لبنان اظهار داشت: روابط ایران با دولت و ملت لبنان روابط دوستانه ای است و ایران همواره کوشیده در برای کمک به رفع مشکلات لبنان شامل مشکلات سیاسی و بخصوص در دو سال گذشته کمک به رفع مشکلات اقتصادی لبنان و خاصه در حوزه انرژی نقش سازنده ای را ایفا کند. ایران در قالب مناسبات سازنده و دوستانه با لبنان و در جهت توسعه همکاریهای دوجانبه با این کشور در سطوح مختلف با این کشور ارتباط دارد و گفت وگوهایی هم با وزارت خانه های در ارتباط با حوزه انرژی لبنان انجام داده است.
کنعانی با بیان اینکه پشتیبانی از دولت های دوست و کمک به رفع مشکلات اقتصادی آنها از سیاست های اصولی ما است و این مورد در مورد لبنان هم صدق می کند، اظهار داشت: گفت وگوهایی بین دو کشور در سطوح مختلف انجام شده است همچون در دیدار سفیر ایران با مقامات لبنان همچون وزیر انرژی این کشور. ما بر اساس خواست دولت لبنان اعلام آمادگی کردیم که در قالب ظرفیت های فنی و اقتصادی دو کشور راهکارهای کمک اقتصادی به لبنان را بررسی نماییم، در این چارچوب گفت وگوها ادامه دارد و ایران متناسب با ظرفیت های خود و متناسب با ظرفیت لبنان حتما آمادگی دارد به رفع مشکلات لبنان در چاچوب منافع و مصالح دوجانبه کمک نماید. این سیاست کلی و اصولی ایران است و ان شاءالله با مذاکرات بین دو کشور زمینه برای کمک اقتصادی به لبنان بیشتر از گذشته فراهم گردد.
کنعانی در پاسخ به سوال خبرنگار پرسش کننده در خصوص این که آیا این کمک مجانی خواهد بود؟ اظهار داشت: بحث مجانی مطرح نیست. گفت وگوهای ما در حوزه مناسبات اقتصادی و تأمین انرژی در چارچوب یک بسته در حال انجام می باشد و مبحث مجانی موضوعیت ندارد، بلکه کمک به رفع مشکلات انرژی هم در حوزه سوخت و هم در حوزه برق مطرح است و امیدواریم مذاکرات پیش رو بین دو کشور به رفع بخشی از نیازهای ملت لبنان کمک نماید.
همینطور پیش از این محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر خارجه قطر در صفحه توییتر خود نوشت که با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران دیدار داشتم.
وی نوشت: در این دیدار درمورد راه های تقویت روابط دوجانبه و آخرین تحولات مذاکرات ایران و آمریکا درمورد بازگشت به برجام رایزنی گردیم.
محمد بن عبدالرحمن نوشت که کشورش در این خصوص تلاش خواهد نمود.
وزیر خارجه قطر همینطور #قطر در سازمان ملل را هشتگ کرد.
امیرعبداللهیان جهت شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل در هیاتی به ریاست سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور کشورمان به نیویورک سفر کرده است.
منبع:

1401/06/29
12:12:46
5.0 / 5
632
تگهای خبر: آمریكا , ایران , برجام , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
لینک دوستان سیاسی
سیاسی بین الملل