جوكار بیان كرد

بی ارادگی باردیگر اروپا

بی ارادگی باردیگر اروپا

به گزارش سیاسی، رییس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس اشاره کرد: تا مدتی پیش که آمریکایی ها مخالفتی با پیشنهادات ایران نداشتند اروپایی ها نیز پیشنهادات ما را سازنده می خواندند اما بلافاصله پس از تغییر موضع غرب دیدیم که اروپایی ها رنگ عوض کرده و بار دیگر وابستگی خودرا به نمایش گذاشتند.


محمدصالح جوکار در گفت و گو با ایسنا با اشاره به تغییر موضع تروئیکای اروپا در اطلاعیه ای که روز شنبه صادر کرده اند، بیان کرد: در تجربیاتی که ما از گذشته تا به امروز داریم کشورهای اروپایی از خودشان اختیاری نداشته و ندارند. تجربه به ما ثابت کرده که کشورهای اروپایی کاملا دست نشانده دولت آمریکا هستند و تصمیماتی که آمریکایی ها می گیرند برای آنها اهمیت ویژه ای دارد.
ایشان سپس اظهار داشت: تا پیش از رد و بدل کردن پیشنهادات و شروط ایران طرف هماهنگ کننده اروپایی غالبا پشنهادات ایران را سازنده قلمداد کرده و آنرا برای آمریکایی ها ارسال می کردند. هیچ مشکلی نیز بر سر راه نبود. مدیر کل آژانس نیز در طول این مدت که پیشنهادات رد و بدل می شد خاموش بود و هیچ مشکلی نیز نبود.

غرب می خواهد توپ را در زمین ایران بیندازد
نماینده مردم یزد در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: پیشنهادات آخری که از طرف ایران ارائه شد باز هم با استقبال اروپایی ها مواجه گردید و گفتند سازنده است و حتی به صورتی پیشنهادات ایران را تایید کردند. اما بلافاصله بعد از آن که آمریکایی ها پیشنهادات ایران را غیرسازنده خواندند دیدیم که مخالفت ها از جانب اروپایی ها نیز آغاز شد. همچون اطلاعیه ای که این سه کشور در روز شنبه صادر کردند. در شرایطی که تمام پیشنهادات ما به هماهنگ کننده اروپایی تحویل داده می شد و آنها به آمریکایی ها تحویل می دادند.
ایشان سپس اشاره کرد: این موضع گیری نشان میدهد که اصلا اروپایی ها اراده ای از خود ندارند تا بخواهند تصمیم گیری کنند. در حقیقت آن کسی که از توافقات قبلی خارج شد آمریکایی ها بودند، اما دقیقا طرف های مذاکره کننده برعکس عمل کرده و توپ را در زمین ایران انداختند. این مساله اصلا قابل قبول نیست. هرکسی که مقداری نسبت به مسائل جهانی آشنایی داشته باشد می فهمد چه اتفاقی درحال رخ دادن است.

چه شد که آژانس انرژی اتمی سکوت خودرا شکست
وی ادامه داد: نکته دیگر این است که آژانس انرژی اتمی تا به امروز خاموش بود اما بعد از آن که آمریکایی ها نظر خودرا اعلام نموده و به مخالفت با پیشنهادات ایران پرداختند، این دفعه مدیر کل آژانس انرژی اتمی سخنرانی ایراد کرد و گفت ما باید پادمان ها را بررسی نماییم و بازرسی داشته باشیم. حتی این سخن را به میان کشید که مقرر است در نشست شورای حکام پرونده ایران مجدد بررسی شود. دقیقا سناریویی طراحی نموده تا در افکار عمومی نشان دهند ما بدنبال توافق هستیم و این ایران است که توافق نمی خواهد در صورتیکه دقیقا برعکس است.

چهارچوب توافق کاملا روشن است
او در آخر بیان کرد: چهارچوب کار دقیقا روشن و مشخص است. توافقی که مشکل مردم را حل نکند و مزایای اقتصادی برای مردم نداشته باشد مورد قبول هیچ کشوری نیست. توافقی که آمریکایی ها بخواهند بر ما تحمیل کنند و نخواهند منافع ما را تامین کنند اصلا برای ما قابل قبول نیست. چهارچوب ایران برای توافق کاملا روشن است.
منبع:

1401/06/24
10:35:18
5.0 / 5
588
تگهای خبر: آمریكا , اروپا , ایران , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
سیاسی بین الملل