وزیر خارجه آمریكا:

چشم انداز توافق در وین در کوتاه مدت غیرمحتمل است

چشم انداز توافق در وین در کوتاه مدت غیرمحتمل است

به گزارش سیاسی، وزیر امور خارجه آمریکا ادعا نمود پاسخ ایران به متن پیشنهادی اتحادیه اروپا برای احیای توافق هسته ای، احتمال توافق در مذاکرات وین را کمتر کرده است.


به گزارش سیاسی به نقل از روزنامه استریت تایمز، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در جریان سفر به مکزیک در یک کنفرانس خبری، با کوشش برای مقصر جلوه دادن ایران، در رابطه با روند احیای توافق هسته ای اظهار داشت: آن چه در مدت اخیر در پاسخ ایران به پیشنهاد عرضه شده از جانب اتحادیه اروپا[برای توافق در مذاکرات وین] بوده ایم، به وضوح پس رفت است و چشم انداز توافق در بازه ای کوتاه مدت را غیرمحتمل می سازد.
بلینکن بر ادعاهایش اضافه کرد: به نظر می آید ایران یا نمی خواهد یا نمی تواند کاری که برای رسیدن به یک توافق لازم است را انجام دهد و آنها همچنان به مطرح کردن مسائل خارج از چارچوب ادامه می دهند که انجام شدن توافق را غیرمحتمل تر می کند.
به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، ادعاهای بیلنکن در حالی مطرح می شود که ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران همانطور که می دانید ما پاسخ خویش را چندی قبل عرضه دادیم و منتظر دریافت پاسخ رسمی طرف دیگر هستیم.
وی افزود: ما همواره بر این مورد تاکید کرده ایم که طرف های دیگر مذاکرات به خصوص آمریکایی ها باید رفتارهای سازنده ای را برای دستیابی به توافق در پیش بگیرند. آمریکا کشوری است که از برجام خارج شده است و با اعمال تحریم های غیر قانونی و یکجانبه هزینه های زیادی را به دولت و ملت ایران تحمیل کرده است و با عنایت به این عملکرد حالا حق ندارد در مقام مدعی قرار بگیرد و ژست طلبکارانه به خودش بگیرد. این آمریکاست که باید برای بازگشت به روند توافق اثبات کند که عضوی قابل اعتماد است و یک رژیم قانون گریز و بحران آفرین نیست. دولت واشنگتن است که باید اثبات کند که به هنجارهای بین المللی پایبند است و به نرم های بین المللی احترام می گذارد.
سخنگوی وزارت خارجه خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران در پاسخی که به هماهنگ کننده مذاکرات داده به هیچ وجه موضوعات جدیدی که مانع شکل گیری توافق و جمع بندی مذاکرات شود مطرح نکرده است. مطالبات جدیدی طرح نکرده است.
کنعانی اضافه کرد: ایران نه به زیاده خواهی های طرف های مقابل تمکین می کند و نه از خطوط قرمز خود عقب نشینی خواهد نمود.
او افزود: هم آمریکا و هم اروپا (تروئیکای اروپایی) باید اثبات کنند که در روند مذاکرات به نرم های بین المللی پایبند هستند و منافع رژیم صهیونیستی را در اولویت تصمیم گیری سیاسی خود قرار نمی دهند. همانطور که بارها گفته ایم اگر در طرف مقابل اراده سیاسی لازم برای دستیابی به توافق وجود داشته باشد. امکان دستیابی به یک توافق همه جانبه و خوب وجود دارد.
منبع:

1401/06/22
09:52:12
5.0 / 5
584
تگهای خبر: آمریكا , اروپا , ایران , برجام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
سیاسی بین الملل