مركز پژوهش های مجلس بررسی كرد

دلایل و ابعاد ابهام و سردرگمی آمریکا در روند مذاکرات هسته ای

دلایل و ابعاد ابهام و سردرگمی آمریکا در روند مذاکرات هسته ای

به گزارش سیاسی، مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی طی گزارشی به بررسی دلایل و ابعاد ابهام و سردرگمی آمریکا در روند مذاکرات هسته ای پرداخت.


به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، دفتر مطالعات سیاسی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی طی گزارشی به بررسی دلایل و ابعاد ابهام و سردرگمی آمریکا در روند مذاکرات هسته ای پرداخت.

در این گزارش آمده است: دور جدید «گفتگوهای هسته ای» از ۱۳ مرداد ماه ۱۴۰۱ در وین از سرگرفته شد. در یک ارزیابی کلی اخبار مثبتی در مورد این دور از گفتگوها منتشر گردید و بر همین مبنا احتمال احیای توافق هسته ای افزایش پیدا کرد. با این وجود بعد از گذشت چند هفته، تحول خاصی در زمینه احیای این توافق به وقوع نپیوست. روشن است که تطویل فرآیند مذاکرات ناشی از ناسازگاری های آمریکا بعنوان مقصر اصلی برهم زدن توافق هسته ای است.
در این گزارش تصریح شده: با این وجود جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اروپا و معاون او انریکه مورا بعنوان هماهنگ کنندگان اروپایی، با جمع بندی ادوار قبلی مذاکرات پیش نویس پیشنهادی خویش را در مذاکرات مرداد ماه به طرفین تحویل دادند. جمهوری اسلامی ایران ملاحظات خویش را درمورد این پیش نویس با تاکید بر مواضع اصولی نظام به طرف مقابل عرضه کرده است.
در بخش دیگری از گزارش مرکز پژوهش های مجلس ذکر شده است: در همین راستا تروئیکای اروپایی (انگلیس، آلمان و فرانسه) و همینطور چین و روسیه پیشنهادهای اصلاحی ایران بر روی پیش نویس را معقول و واقع بینانه ارزیابی کرده اند. بر این اساس این ارزیابی در محافل سیاسی به وجود آمد که گفتگوهای اخیر مرداد ماه به شکل بالقوه از قابلیت لازم برای تبدیل شدن به ایستگاه پایانی «مذاکرات لغو تحریم ها» برخوردار می باشد. نهایتا آمریکایی ها هم بعنوان مقصر اصلی برهم خوردن توافق ۲۰۱۵ پاسخ خویش را به پیشنهادهای ایران به طرف اروپایی بعنوان هماهنگ کننده مذاکرات عرضه دادند. با این وجود مقامات آمریکایی ضمن تعلل در عرضه پاسخ در حین بررسی پاسخ ایران و بعد از آن، به عرضه پیام ها و اتخاذ مواضع متناقض پرداختند که خود حاکی از بحران تصمیم گیری واشنگتن در برابر مذاکرات هسته ای است. در این گزارش ضمن اشاره ای کوتاه به فرآیند مذاکرات، مهم ترین علل آشفتگی طرف آمریکایی در فرآیند گفتگوها یاد شده قرار می گیرد.

متن کامل این گزارش را اینجا بخوانید.
منبع:

1401/06/19
22:12:31
5.0 / 5
407
تگهای خبر: آمریكا , اروپا , ایران , شورا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
سیاسی بین الملل