رئیس ستاد كل نیروهای مسلح:

شناور شهید سلیمانی یک دستاورد ملی است

شناور شهید سلیمانی یک دستاورد ملی است

به گزارش سیاسی، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، شناور شهید سلیمانی را یک دستاورد ملی برشمرد و اظهار داشت: این شناور دارای بدنه شناسا گریز با سطح مقطع راداری بسیار پایین است که توانمندی نبرد ترکیبی (سطح هوایی و موشکی) در آب های دور را دارد.


به گزارش سیاسی به نقل از خبرگزاری ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی سپاه؛ سرلشکر پاسدار محمد باقری در نهمین آیین الحاق تجهیزات تخصصی و دفاعی و شناور شهید سلیمانی به نیروی دریایی سپاه اظهار داشت: طراحی و ساخت این شناور بدست جوانان نخبه و دانش آموخته دانشگاه های جمهوری اسلامی ایران صورت گرفته و دارای بدنه شناسا گریز با سطح مقطع راداری بسیار پایین است که میتوان آنرا به عنوان دستاورد ملی برای کشور دانست.
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح اضافه کرد: این شناور با عنایت به نوع طراحی، قابلیت دریانوردی و اجرای انواع عملیات در آب های دور و در شرایط نامساعد دریایی و اقیانوس ها را دارد.
سرلشکر باقری تصریح کرد: شناور کشتی رزمی شهید سلیمانی نسبت به شناورهای هم اندازه خود از قابلیت مانور بسیار بالاتر و شعاع چرخش بسیار کمتری برخوردارست که این توانایی در اجرای تاکتیک های متنوع آفندی و پدافندی بسیار اهمیت دارد.
وی اضافه کرد: این شناور مجهز به چهار دستگاه موتور پرقدرت بومی شده در کشور است که امکان حضور سریع در صحنه عملیات و هم قابلیت دریانوردی برد بلند را بدون احتیاج به پشتیبانی ساحلی، برای دفاع از منافع جمهوری اسلامی در آب های دور فراهم می آورد.
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح خاطرنشان کرد: قابلیت حمل و نشست و برخاست بالگرد دریای در شب و روز، حمل و به آب اندازی و از آب گیری انواع شناورهای تندرو تهاجمی و پهباد عمود پرواز در حین دریانوردی در خصوص توانمندی نبرد ترکیبی (سطح هوایی و موشکی) در آب های دور هم از خصوصیت های این شناور است.
وی افزود: شناور کشتی رزمی شهید سلیمانی در حوزه اشراف اطلاعاتی و شناسایی و پایش اهداف و رفت و آمدهای سطحی، زیرسطحی و هوایی مجهز به پیشرفته ترین سامانه های کشف و آشکار سازی، شنود راداری، مخابراتی و جنگ الکترونیک است.
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح اظهار داشت: از دیگر قابلیت های این شناور بهره مندی از سامانه های بومی خود حفاظتی، تجهیزات روز ارتباطی و مخابراتی (مجهز به انواع رمز کننده) و دیتا لینک هاست.
سرلشکر محمد باقری با اعلان اینکه این اولین شناور رزمی در جمهوری اسلامی ایران است که مجهز به سامانه های پدافند هوایی عمود پرتاب، بردکم و متوسط به صورت ترکیبی است، تصریح کرد: همینطور مجهز به سامانه های خودکار و نیمه خودکار، توپ های بیست و ۳۰ میلی متری برای دفاع پیرامونی در درگیری با اهداف پروازی و سطحی است.
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح افزود: این شناور مجهز به اولین سامانه پرتاب ترکیبی موشک های برد کوتاه و متوسط سطح به سطح (اس اس ام)، بهره مندی از اتاق عملیات مبتنی بر نرم افزار بومی مدیریت یکپارچه صحنه نبرد با قابلیت تشخیص نوع هدف یا تهدید و تخصیص آنها به سامانه های آفندی و پدافندی است.
سرلشکر باقری بهره مندی از آخرین تجربیات موجود در دنیا در طراحی و جانمایی فضاها، اماکن، چیدمان تجهیزات، ترکیب رنگ، انتخاب تجهیزات و در جهت ایجاد تمرکز فکری و روانی خدمه شناور از دیگر خصوصیت های این شناور برشمرد.
وی اشاره کرد: در تولید این شناور از تجربیات فرماندهای، مدیران، کاربران در رده های مختلف لشکری، (سپاه، ارتش و وزارت دفاع) و کشوری (مراکز تحقیقاتی، شرکتهای دانش بنیان و دانشگاه های صنعتی کشور) در جهت افزایش غنای بیشتر از پیش محصولات و بهره مندی از فن آوری روز دنیا استفاده شده است وپیش بینی فضای اسکان کارکنان همراه برای اجرای مأموریت های رزمی و آموزشی و فضای پزشکی مجهز به تجهیزات کامل امدادی هم از خصوصیت های شناور شهید سلیمانی است.


منبع:

1401/06/15
09:38:31
5.0 / 5
430
تگهای خبر: آموزش , ارتش , ایران , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
سیاسی بین الملل