رئیس كمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی:

سیاست های برنامه هفتم توسعه انقلابی در اقتصاد کشور ایجاد خواهد کرد

سیاست های برنامه هفتم توسعه انقلابی در اقتصاد کشور ایجاد خواهد کرد

سیاسی: به گزارش سیاسی، خراسان رضوی رییس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: سیاست های برنامه هفتم توسعه انقلابی در اقتصاد کشور ایجاد خواهد کرد؛ بر طبق این سیاست ها اصلاح ساختار بودجه را می خواهیم انجام دهیم.


حمیدرضا حاجی بابایی عصر روز گذشته ۱۰ شهریور ماه در نشستی با فعالان بخش خصوصی که در اتاق بازرگانی مشهد برگزار شد، اظهار نمود: گاهی برخی اعداد و ارقامی که در کشور مطرح می شود، خیلی مستند نیست و کسری بودجه و کسری ۵۰۰ هزار میلیارد تومانی بودجه واقعیت ندارد. در بحث بودجه تقریباً بودجه عمومی و بودجه شرکتهای دولتی یکی است. ۲۲۰۰ هزار میلیارد تومان بودجه واقعی کشور و بودجه شرکت ها ۲۴۰۰ هزار میلیارد تومان است. این که در کشور بودجه شرکت ها کم و زیاد شود مشکلی را حل نمی کند بلکه باید در کشور خصوصی سازی صورت گیرد.
ارز نیمایی قانونی نیست و سامانه آن هم قانونی نیست
وی ادامه داد: سیاست های کلی برنامه هفتم توسعه کشور و اهتمام در اجماع بر این مساله بوده که دولت و بخش خصولتی نباید کار اقتصاد انجام دهند. برای مثال صفر تا صد حوزه مسکن باید به بخش خصوصی واگذار شود، اما گاهی در بعضی مسائل گرفتار مشکل می شویم. در بودجه ۱۴۰۱ ارز ۴۲۰۰ برای دولت حذف شد و دولت هم حق برداشت دلار از بانک مرکزی را نداشت. بانک مرکزی هم باید از بازار آزاد دلار می خرید. تنها یک ارز در بودجه در نظر گرفته شده که آن ارز ای تی اس است. ارز نیمایی قانونی نیست و سامانه آن هم قانونی نیست برای این مساله جلسات زیادی برگزار شده است.
رییس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی بیان نمود: سهمی از شرکت ایران خودرو متعلق به بازنشستگان کشوری است، ما خودرو را به صورت قرعه کشی به قیمت بطورمثال ۱۷۰ میلیون تومان می فروشیم، این پول را هم از بازنشستگان کشوری می بخشیم، بعد صندوق بازنشستگان نمی تواند حقوق بدهد، پس از پول فروش نفت برداشت می کند، آن وقت می گویند پول و دلارها کجا می رود؟ از محل فروش نفت حقوق کارمندان را می دهیم، از آن طرف بخشی از پول بازنشستگان را در خودروسازی می بخشیم، درست کردن همین چرخه معیوب کار راحتی نیست.
وی افزد: به نظر بنده سیاست های برنامه هفتم توسعه انقلابی در اقتصاد کشور ایجاد خواهد نمود. بر طبق این سیاست ها اصلاح ساختار بودجه را می خواهیم انجام دهیم. قیمت فروش نفت، قیمت دلار و.. همه بر درآمدهای نفتی و سهم ان برای بودجه تاثیر گذار است. پیشبینی ما اینست آنچه در بودجه سالجاری در نظر گرفته شده است، محقق شود. میزان ۵۳۰ هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی طبق گزارش ها تحقق خواهد یافت. بعضی از ارقام و اعدادی که اعلام می شود گاهی درست نیست.
رییس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در این کشور سالها آدم هایی مسئولیت داشتند که اعتقاد داشتند ما نباید پالایشگاه داشته باشیم و اگر بنزین را وارد نماییم ارزانتر است. این تفکر بیش از دو دهه بر مملکت حکومت می کرد، اما امروز دیگر این تفکر حاکم نیست بلکه معتقد هستند که پالایشگاه را داشته باشیم ولو این که بنزین را گرانتر تولید نماییم، اگر ما ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت تولیدی کشور را به پالایشگاه بدهیم و فقط شرکتهای دانش بنیان را به این بخش وارد کرده و سرمایه گذاری را معطوف به این بخش نماییم تا این نفت تبدیل به فرآورده های صادراتی شود، برای اقتصاد کشور کفایت می کند.
در ادامه سیدمحمدرضا میرتاج الدینی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی اظهار نمود: همه تلاش ما در مجلس برای توسعه عدالت است. اتاق بازرگانی پارلمان بخش خصوصی است. توسعه منطقه ای باید در هر استان برنامه ریزی شود. بخش خصوصی برای توسعه منطقه ای باید برنامه بنویسد. اتاق بازرگانی می تواند در این حوزه برای توسعه منطقه ای کمک نماید. سوال من اینست که بااینکه اتاق بازرگانی و ما نیز حامی صادرات هستیم اما چطور میتوان جلوی واردات را گرفت؟ اگر جلوی این گرفته شود کالاهای کیفی در داخل کشور کم شده و قیمتها افزوده می شود. الان بیش از یک دهه است جلوی واردات خودرو گرفته شده است ایا کیفیت خودروی داخلی بالا رفته است؟. بااینکه صنعت قطعه سازی در ایران بسیار جایگاه خوبی دارد اما خودروسازی ضعف دارد. اگر خودرویی به کشور وارد شود در سالهای اول مونتاژ صورت می گیرد اما در سالهای بعد تولید قطعات بیشتر و بهتر می شود.
دو سوم از میزان بودجه کشور در ارتباط با شرکتهای دولتی است که نظارت و کنترل بر آن نمی شود
در ادامه مهرداد گودرزوند چگینی، نایب رییس اول کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی اظهار نمود: ۵ سال پیش از انقلاب اسلامی سازمان ملل بر بعضی از کشورها همچون ایران به منظور سرمایه گذاری در این کشورها تحقیق کرد. در آخرین جمع بندی به این نتیجه رسید که در کشور کره جنوبی زمینه فرهنگ کار مهیا است و نتیجه آنرا امروز می بینیم که آنها سهم بازار بالایی در دنیا دارند. متاسفانه نتوانسیم فرهنگ کار را ارتقا دهیم. از کشوری که ۷۳ سال است به نفت وابسته است نباید انتظار داشته باشیم که در تحریم ها بتواند سرپا بماند وقتی اقتصاد تمام اضلاعش به نفت وابست است. بحث کیفیت در کشور ما حل نمی گردد مگر این که رقابت ایجاد شود. بااینکه کشور ما پیش از کره جنوبی وارد حوزه مونتاژ شده است اما صنعت خودروی آنها از کشور ما جلوتر است. یکی از موضوعات اساسی کشور بحث اصلاح قانون برنامه و بودجه بوده که در ارتباط با سال ۵۱ است. دو سوم از میزان بودجه کشور در ارتباط با شرکتهای دولتی است که نظارت و کنترل نمی گردد. بخشی از تورم و مشکلات آن در کشور از اینجا نشات می گیرد. باید نظارت و کنترل بر شرکتهای دولتی صورت گیرد.
در ادامه محسن زنگنه، نایب رییس دوم کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی اظهار نمود: کمیسیون برنامه و بودجه از مهم ترین کمیسیون ها و موثرترین کمیسیون مجلس است. بحث مهم دخل و خرج کشور در بین مدت و کوتاه مدت در این کمیسیون بررسی می شود.
وی ادامه داد: اصلاح قانون برنامه وبودجه که در سال ۱۳۵۱ است، همه حوزه های کشور را متاثر خواهد نمود. بیش از یک سال است روی این قانون کار شده و هم اکنون با حضور دستگاه ها درحال اقدام است.1401/06/11
09:56:49
5.0 / 5
433
تگهای خبر: ایران , برنامه , تولید , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان سیاسی
سیاسی بین الملل