نمایشگاه دستاوردهای دفاعی زیر ذره بین؛

چهار دستاورد دفاعی جدید که وزارت دفاع رونمایی کرد

چهار دستاورد دفاعی جدید که وزارت دفاع رونمایی کرد

سیاسی: وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح چهار دستاورد جدید خودرا در نمایشگاه هفته صنعت دفاعی رونمایی نمود، چهار دستاوردی که هر کدام بیان کننده قرار گرفتن صنعت دفاعی ایران در لبه فناوری جهانی است.


به گزارش خبرنگار دفاعی ایرنا، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح چند روزی است که به مناسبت هفته صنعت دفاعی که از ۳۱ مرداد شروع شده است، نمایشگاهی از دستاوردهای دفاعی کشور را در تهران برپا کرده که این نمایشگاه در روز ۳۱ مرداد و با حضور رییس جمهور راه اندازی شد.
در این نمایشگاه که دستاوردهای حوزه های مختلف دفاعی به نمایش در آمده است، برخی تجهیزات برای اولین بار رونمایی شده است که در ادامه به معرفی دستاوردهای جدید در این نمایشگاه خواهیم پرداخت.
بمب یاسین ۴۰۰
در این نمایشگاه برای اولین بار نمونه ای از بمب ۲۰۰۰ پوندی (۹۲۵ کیلوگرمی) MK-۸۴ به نمایش در آمد که بصورت بالدار و مجهز به کیت هدایت نقطه زن بود؛ مشابه بمب یاسین ۹۰ که قبل از این توسط جنگنده های ارتش و سپاه برای هدف قرار دادن اهداف حساس و حیاتی استفاده می شد.
مزیت این بمب حجم زیاد مواد منفجره آنست که به قدرت بیشتر تخریب آن منجر می شود.
بمب یاسین ۴۰۰ پهپاد ابابیل کروز
پهپاد نقطه زن ابابیل کروز دیگر دستاوردی است که در این نمایشگاه برای اولین بار به نمایش در آمده است؛ این پهپاد تاکتیکی که قابلیت برخواست از پلت فرم های مختلف را دارد مجز به سیکر (جستجوگر) اپتیکی و سرجنگی با قابلیت شناسایی اهداف، ارسال تصاویر زنده از هدف و قفل اپتیکی بر روی هدف و انهدام دقیق آنست.
پهپاد ابابیل کروز پیش از این هم در جریان رونمایی از پایگاه پهپادی 313 ارتش جمهوری اسلامی ایران، برای اولین بار از یک پهپاد کروز تحت عنوان حیدر توسط نیروی زمینی ارتش رونمایی شده بود.
سامانه پدافند هوایی ارتفاع کوتاه شهید حاج قاسم
این سامانه سلاح پدافند هوایی که برای دفاع نقطه ای دریایی در نظر گرفته شده است، بصورت ترکیبی با بهره گیری از موشک آذرخش و مسلسل ۶ لول (گاتلینگ) با نواخت تیر بالا قادر به مقابله با اهداف ارتفاع پست است.
موشک های این سامانه (آذرخش) مجهز به جستجوگرهای حرارتی هستند که بصورت حرارتی هدف را دنبال می کنند، همین طور در این سامانه جستجوی اهداف بصورت راداری و ردگیری نیز بصورت الکترواپتیک به انجام می رسد که به تاب آوری بیشتر این سامانه در مقابل جنگ الکترونیک کمک می نماید.
این سامانه برای نصب بر روی ناوها توسعه یافته است.
سامانه پدافند ارتفاع کوتاه شهید حاج قاسم سامانه سلاح ظهیر
سامانه سلاح لیزری ظهیر دیگر سامانه رونمایی شده در نمایشگاه وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح به مناسبت هفته صنعت دفاعی است؛ این سامانه که مجهز به ردیاب تصویری جهت بی نظمی در عملکرد حسگرهای تصویری منصوب بر روی اهداف پرنده مانند پهپاد، موشک کروز و ریزپرنده است، با بهره گیری از لیزر پرتوان قادر به مقابله با هداف هوایی است.
بیشتر بخوانید: «ساتب» سلاح لیزری ایران برای دفاع از اماکن حساس کشور
سامانه سلاح لیزری ظهیر


منبع:

1401/06/10
11:01:09
5.0 / 5
482
تگهای خبر: ارتش , ایران , فناوری , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
سیاسی بین الملل