در مراسم رونمایی از كتاب دیپلماسی آب و لزوم برون رفت از وضعیت بحران

عراقچی: آب کالایی راهبردی است

عراقچی: آب کالایی راهبردی است

به گزارش سیاسی، دبیر شورای راهبردی روابط خارجی ضمن اشاره به در دست تدوین بودن برنامه هفتم توسعه کشور، بر لزوم توجه جدی و اولویت بخشی به مدیریت آب و همینطور تقویت دیپلماسی آب تاکید نمود.


به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، سیدعباس عراقچی در آیین رونمایی از کتاب «دیپلماسی آب و ضرورت برون رفت از وضعیت بحران» که به صورت مشترک با زهرا بهرامی به رشته تحریر درآورده است، اظهار داشت: معضل آبی کشور چاره یک شبه و معجزه آسا ندارد، بلکه نیازمند برنامه ای بلندمدت است.
وی کم آبی را مساله ای جدی برای کشور توصیف کرد که گاها از حد تنش و بحران فراتر رفته است و مشکل بی آبی را عاملی برای به خطر انداختن امنیت غذایی، اجتماعی، اقتصادی و حتی تمدنی خواند و اضافه کرد: نیاز است با مدیریت و کنترل مصرف آب، تاب آوری کشور را بالا برد.
دبیر شورای راهبردی روابط خارجی با اشاره به اینکه شاید احتیاج به یک دوره ریاضتی و آنی مدت برای مدیریت مساله آب در کشور باشد، اظهار داشت: یکی از اقدامات ضروری در راه مدیریت آبی، پیگیری دیپلماسی آبی ذیل سیاست خارجی است.
وی توجه به آب های فرامرزی، تجارت آب مجازی و صادرات و واردات هوشمند بر اساس میزان آب بری کالاهای تولیدی و همینطور کشت فراسرزمینی و... را در چارچوب دیپلماسی آبی ضروری دانست و اظهار داشت: آب کالایی راهبردی است، چه بسا راهبردی تر از هر کالای دیگر، چون که بدون آن امکان تولید خیلی از کالاها و رفع خیلی از نیازها وجود نخواهد داشت.
عراقچی ضمن اشاره به کارکرد شورای راهبردی روابط خارجی بعنوان یک نهاد مشورتی، افزود: شورا جلسات گوناگونی را در مورد دیپلماسی آب برگزار کرده و گزارش های مربوطه را عرضه کرده است.
عراقچی در انتها برخورداری از یک راهبرد آبی را از مهم ترین نیازهای کشور دانست و اظهار داشت: امیدواریم این کتاب مشارکت هر چند اندکی در تولید ادبیات مربوطه در این عرصه داشته باشد.
زهرا بهرامی، دیگر نویسنده این کتاب هم در این مراسم ضمن اشاره به ساختار و اهداف این کتاب خاطرنشان کرد: این کتاب سه هدف عمده، نگرش موسع به امنیت با رویکرد به مساله آب، عرضه تصویر محیط نظام بین الملل و بحران آب و همینطور تعریف و تبیین کارکرد دیپلماسی آب را پیگیری کرده است.قابل ذکر است این کتاب در پنج فصل «چارچوب مفهومی و نظری؛ هیدروپلیتیک و نظریه مکتب کپنهاگ»، «بحران آب؛ معضل جهانی در نظام آنتروپوسین با ابعاد چندگانه امنیتی»، «غرب آسیا و شمال آفریقا و تهدیدات وجودی بحران آب»، «دیپلماسی آب و کارکردهای آن در مدیریت بحران آب» و «موانع و ملزومات دیپلماسی آب» به رشته تحریر در آمده است.
کتاب «دیپلماسی آب و ضرورت برون رفت از وضعیت بحران» را اداره چاپ و انتشارات وزارت امور خارجه در 212 صفحه به زیور طبع آراسته است.منبع:

1401/06/02
18:16:38
5.0 / 5
553
تگهای خبر: برنامه , تمدن , تولید , شورا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
سیاسی بین الملل