نشست مشترك دولت و مجلس؛

قالیباف: باید خط قرمز ما منافع مردم باشد

قالیباف: باید خط قرمز ما منافع مردم باشد

سیاسی: رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که باید خط قرمز ما منافع مردم و مصلحت های نظام باشد اظهار داشت که برای تحقق این مهم ما نیازمند فهم مشترک هستیم. بارها خدمت آقای رئیسی عرض کردم که مجلس قلبا و روحا خودرا موظف می داند که با دولت همراهی کند.


به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، محمدباقر قالیباف در نشست مشترک هیات دولت با هیات رئیسه و رؤسای کمیسیون های مجلس ضمن تقدیر و تشکر از رییس جمهور و هیئت دولت برای برگزاری چنین جلسه ای، هفته دولت را به همه دولتمردان خصوصاً ریاست جمهوری تبریک گفت.
رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به نکاتی در باب فلسفه برگزاری این جلسه، اضافه کرد: اگر این جلسات در مدار خود بیفتد می تواند تأثیرات جدی داشته باشد. ما باید باور نماییم که دولت و مجلس دو بازوی نظام حکمرانی در کشور هستند؛ قوا از یکدیگر استقلال دارند اما واقعیت این است که مجلس و دولت با داشتن استقلال در اوج همکاری و در هم تنیدگی با یکدیگر هستند بطوریکه امکان ندارد بتوانند رسالت و وظیفه خودرا بدون همکاری انجام دهند.
ایشان سپس اظهار نمود: مجلس و دولت مستقل از هم اما مکمل یکدیگر هستند و در امتداد وظیفه ذاتی خود یعنی تامین منافع عمومی و حل مشکلات مردم گام برمی داریم که باید آنرا خط قرمز خود بدانیم.
قالیباف بیانیه گام دوم انقلاب را سندی برای نشان دادن ادامه مسیر انقلاب دانست و اضافه کرد: بیانیه گام دوم انقلاب مسیر ما را از جهت برنامه ها و اهداف روشن و مشخص کرده است. از دولت سیزدهم و مجلس یازدهم توقع می رود که چنین نگاهی را دنبال کنند، مردم نیز از ما انتظار دارند که با یکدیگر کارها را پیش ببریم. توقع مردم و رهبری هم همین است بدان معنا که باید با یکدیگر در قالب قانون کار نماییم تا خروجی این هم افزایی حل مشکل مردم باشد.
رییس مجلس شورای اسلامی با یادآوری صحبت هایش در معارفه حجت الاسلام محسنی اژه ای در قوه قضائیه اظهار داشت: ما محکوم به موفقیت هستیم و جز این راه نباید مسیری برویم. من معتقدم جمعی که حالا کنار هم هستیم حق نداریم هیچ کاری را در کشور به شخص دیگری ارجاع دهد و باید آنرا حل نماییم. حضرت آقا در یکی از ملاقات هایشان با مسئولان نظام، مخاطب بایدها را تعیین کردند که حالا مخاطب این بایدها ما هستیم. ما حق نداریم کار را بجای دیگری ارجاع دهیم. ما هستیم که باید موضوعات را حل نماییم.
قالیباف افزود: همه باور داریم که کشور ظرفیت های بسیاری در زمینه منابع انسانی و مادی دارد، ما منابع بسیاری در کشور داریم که یا آنها را نشناختیم یا اگر شناختیم به سراغ آنها نرفتیم تا از آن برای پیشرفت استفاده نمائیم.
وی ادامه داد: باید با یکدیگر عهد ببندیم که افراد حاضر در این جسله نگویند منتظر کسی هستیم؛ ما مکلفیم کار مردم و وظایف خود در نظام حکمرانی را پیش ببریم. این مساله رسالت تمام افرادی است که در زیر این سقف جمع شده اند.
بگفته قالیباف، به جز قوای مجریه، مقننه و قضائیه، قوه چهارم یعنی بروکراسی در کشور وجود دارد که هیچ کدام بر آن سوار نیستیم و این سیستم بر هر سه قوه اثرگذار می باشد، باید این بخش را مهار نماییم.
وی با تاکید بر این که نباید به حاشیه برویم، توضیح داد: باید خط قرمز ما منافع مردم و مصلحت های نظام باشد. این دو موضوع در اولویت قرار گیرد که برای تحقق آن به فهم مشترک نیاز داریم.
قالیباف اظهار داشت: بارها خدمت آقای رئیسی عرض کردم که مجلس قلبا و روحا خودرا موظف می داند که با دولت همراهی کند. البته در بعضی مواقع و در بعضی موضوعات به این فهم مشترک نمی رسیم. الان در شرایطی هستیم که باید به فهم مشترک در موضوعات برسیم که یکی از رسالت های این جلسه همین موضوع است. باید اولویت های مشترک را پیدا نماییم.
وی توضیح داد: باید حوزه ها را بصورت موضوعی انتخاب نماییم چون هیچ کاری بخشی نیست بطور مثال اگر حرف از معیشت می زنیم، این مساله به همه کمیسیون ها و وزارتخانه ها ارتباط دارد. هم چنین تخصصی به سمت موضوعات حرکت نماییم و در عین حال به این نکته توجه گردد که در تمامی مسیرها نباید به جز منافع مردم و مصلحت نظام نگاه دیگری داشته باشیم.
رییس مجلس با تاکید بر لزوم ادامه برگزاری چنین جلساتی اضافه کرد: در اردیبهشت ماه خدمت آقای رئیسی مطرح کردم که این جلسات را فصلی برگزار نماییم، در ایام اخیر که با رییس جمهور صحبت می کردم ایشان بیان کرد برای این همکاری ها و گره گشایی ها حاضرم این جلسات را تکرار کنم.
قالیباف در ادامه با اعلان اینکه نباید قانون شکنی نماییم، توضیح داد: نباید قانونی تصویب شود که قابلیت اجرائی ندارد یا از جانب دیگر، دولت قوانین مصوب محلس را اجرا نکند؛ این یعنی نخستین کسی که قانون شکنی کرده خود ما هستیم. البته کشور در قانونگذاری متورم است پس باید اولویت ها را به درستی مشخص نماییم، ما دو بازوی حکمرانی کشور هستیم که باید آسایش مردم را برقرار نماییم. ممکنست در بعضی مواقع تصمیماتی بگیریم که کار به آسایش مردم نداشته باشد و مربوط به آرامش مردم و آرامش ذهنی آنها باشد.
رییس مجلس شورای اسلامی افزود: ما در خدمت دوستان در دولت هستیم و این جمع با همه توان می تواند کاری کند که هر روز محبت بین وزرا و مجلس افزایش پیدا کند. پس نباید این جلسات صرف بیان گزارش کار ما به یکدیگر باشد، ما آمدیم بگوییم چه کارهایی باید صورت گیرد و چه کارهایی بر زمین مانده تا بتوانیم آنها را اولویت بندی نماییم.
قالیباف در آخر اظهار داشت: این جلسه جهت خودرا پیدا خواهدنمود و مطمئنا گره گشای اساسی از کارها می کند و امیدواریم مورد رضایت مردم و مقام معظم رهبری قرار گیرد.
بعد از صحبت های رییس مجلس شورای اسلامی، حجت الاسلام رئیسی، رییس جمهور، درباب اهمیت این جلسه و نقش مهم همراهی دولت و مجلس در رفع مشکلات مردم سخن گفت.
در ابتدای این جلسه مشترک محمد مخبر معاون اول رییس جمهور، سید مسعود میرکاظمی رییس سازمان برنامه و بودجه، احسان خاندوزی وزیر اقتصاد، سیدرضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت، علی صالح آبادی رییس بانک مرکزی، جواد اوجی وزیر نفت، سید جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی، محمدهادی زاهدی وفا سرپرست وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی و همین طور حمیدرضا حاجی بابایی رییس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات، محمدرضا پورابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی، محمدجواد عسکری رییس کمیسیون کشاورزی، شمس الدین حسینی رییس کمیسیون جهش و رونق تولید، محمدرضا رضایی کوچی رییس کمیسیون عمران، محمدصالح جوکار رییس کمیسیون امور داخلی کشور و سید محسن دهنوی، محمد رشیدی و احمد نادری از اعضای هیات رئیسه مجلس نیز به بیان دغدغه ها و موضوعات، خصوصا در زمینه معیشت مردم و موضوعات اقتصادی پرداختند.
در آخر این جلسه صمیمانه، نماز جماعت مغرب و عشاء به امامت رییس جمهور انجام شد.
منبع:

1401/05/24
10:01:35
5.0 / 5
745
تگهای خبر: برنامه , تخصص , تولید , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان سیاسی
سیاسی بین الملل