همسر سرلشکر شهید مصطفی اردستانی دارفانی را وداع گفت

همسر سرلشکر شهید مصطفی اردستانی دارفانی را وداع گفت

به گزارش سیاسی، حاجیه خانم منیرالسادات اردستانی همسر سرلشکر شهید خلبان مصطفی اردستانی معاون وقت عملیات نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی درگذشت و به همسر شهیدش پیوست.


به گزارش سیاسی به نقل از ایرنا، حاجیه خانم منیرالسادات اردستانی بعد از عمری مجاهدت در راه دفاع از ارزش های اسلامی، بر اثر ایست قلبی در بیمارستان فجر تهران فوت کرد و به همسر شهیدش پیوست.
قرار است پیکر آن مرحومه روز پنجشنبه ۲۰ مرداد در صحن مطهر امامزاده جعفر(ع) تشییع و به خاک سپرده شود.
سرلشکرخلبان مصطفی اردستانی شهید سرافرازی که در دوران هشت سال دفاع مقدس بیشتر از ۴۰۰ پرواز برون مرزی انجام داد بی گمان یکی از قهرمانان ملی ایران اسلامی است.
سرلشکر خلبان شهید مصطفی اردستانی در سال ۱۳۲۸ در روستای قاسم آباد از توابع شهرستان ورامین دیده به جهان گشود. وی تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در شهرستان ورامین گذراند و بعد از دریافت دیپلم در سال ۱۳۴۸ به خدمت سربازی اعزام شد و در یکی از روستاهای اسفراین بعنوان سپاه دانش مشغول خدمت شد.
پس از انجام خدمت سربازی، در سال ۱۳۵۰ وارد دانشکده خلبانی نیروی هوایی شد و بعد از گذراندن مقدمات آموزش پرواز در ایران، به منظور تکمیل دوره خلبانی به کشور آمریکا اعزام شد و بعد از دریافت دانشنامه خلبانی به ایران بازگشت و با درجه ستواندومی در پایگاه چهارم شکاری دزفول بعنوان خلبان هواپیمای اف ۵ مشغول به خدمت شد.
شهید اردستانی در جریان شکل گیری انقلاب شکوهمند اسلامی جزو اولین خلبانانی بود که در به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی و آگاه کردن سایر قشرهای پرسنل نیروی هوایی نقش بسزایی داشت.
این شهید سرافراز بعد از انقلاب اسلامی با تعدادی از همکاران و دوستان مبادرت به انتشار نشریه ای به نام مخلصین کرد که حاوی مطالب اعتقادی و فرهنگی بود و با وجود تیراژ محدود در آگاه سازی پرسنل نیروی هوایی بسیار مؤثر بود.
شهید اردستانی در سال ۱۳۵۹ بعنوان افسر خلبان شکاری در پایگاه شکاری تبریز مشغول به خدمت بود که جنگ تحمیلی عراق ضد ایران شروع شد و با توجه به این که در روز حمله هوایی دشمن به ایران اسلامی در مرخصی به سر می برد، بلافاصله خویش را به پایگاه هوایی رساند و از روز بعد پروازهای جنگی خویش را آغاز کرد.
شهید اردستانی سال ۱۳۵۶ با منیر السادات اردستانی حبیب آباد، پیوند زناشویی بست و صاحب دو دختر و دو پسر به اسامی مریم، اعظم،، محمد و مهدی شد.
وی در سال ۱۳۶۰ بعنوان فرمانده پایگاه پنجم شکاری امیدیه انتخاب و در این پایگاه مشغول به خدمت شد و علاوه بر مسئولیت فرماندهی، خود هم شخصاً در پروازهای جنگی شرکت می کرد.
در سال ۱۳۶۳ به سمت معاون عملیاتی پایگاه دوم شکاری انتخاب شد و بعد از ۳سال انجام وظیفه در این مسئولیت، در سال ۱۳۶۶ بعنوان مدیریت آموزش عملیات نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران انتخاب شد.
سرلشکر شهید مصطفی اردستانی بعد از شهادت سرلشکر خلبان عباس بابایی که معاونت عملیات نیروی هوایی را عهده دار بود به این سمت معاونت عملیات نیروی هوایی انتخاب شد و تا زمان شهادت عهده دار این مسئولیت مهم بود.
شهید اردستانی، در طول جنگ تحمیلی، همواره داوطلب مأموریت های دشوار بود و بارها اتفاق می افتاد که در یک روز، هفت بار به خاک دشمن حمله می برد و بدون شک او با انجام دادن ۴۰۰ پرواز برون مرزی بر فراز خاک دشمن و ۱۷۲۴ ساعت پروازهای مختلف در خاک میهن اسلامی، یکی از قهرمانان جنگ بشمار می رود که چندین بار تا مرز شهادت پیش رفت.
این شهید سرافراز در پانزدهم دیماه ۱۳۷۳ بر اثر سانحه هوایی، به همراه فرمانده فقید نیروی هوایی، سرلشکر شهید منصور ستاری و چند تن دیگر از همرزمانش، به آروزی دیرینه اش رسید و به لقاء معبود پیوست.
شهید اردستانی به هنگام شهادت ۴۶ سال سن داشت و از وی دو فرزند پسر و دو فرزند دختر به یادگار مانده است.


منبع:

1401/05/22
09:17:51
5.0 / 5
406
تگهای خبر: آمریكا , آموزش , ارتش , ایران
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
سیاسی بین الملل