یك كارشناس مسائل منطقه مطرح كرد:

تحرکات اردوغان در عراق در آینده دامنگیر ترکیه می شود

تحرکات اردوغان در عراق در آینده دامنگیر ترکیه می شود

سیاسی: یک کارشناس مسائل منطقه ضمن انتقاد از سیاست خارجی ترکیه نسبت به کشورهای منطقه همچون عراق اظهار داشت: رفتارهای ترکیه می تواند باعث شود که مقامات اقلیم کردستان عراق و دولت مرکزی به این نتیجه برسند که از ظرفیت پ. ک. ک بعنوان اهرم فشار ضد ترکیه استفاده کنند و اگر چنین شود مشکلات بیشتر خواهد شد.


محمدصادق کوشکی در گفتگو با ایسنا در تحلیل خود نسبت به تحرکات ترکیه در مناطقی از شمال عراق که با واکنش شخصیت ها و مردم این کشور هم روبرو شده است، اظهار داشت: سیاست خارجی ترکیه در چند سال گذشته به شدت تابع دیدگاه های شخص اردوغان بوده و از یک منطق و عقلانیت مشخص پیروی نمی نماید. وی در یک موضع توهمی نسبت به جایگاه ترکیه است.
وی خاطرنشان کرد: این جهت گیری سیاست خارجی ترکیه تنها در مورد عراق انعکاس پیدا نمی کند بلکه در ارتباط با سوریه و حتی بحران اوکراین هم آنرا شاهد می باشیم. ترکیه از یک طرف سیاستی را اعلام می کند که خواستار گفتگو است اما در عمل می خواهد با دست بالا وارد مساله شود.
این کارشناس مسائل منطقه همینطور بیان نمود: مشکل دیرینه ای که ترکیه با شمال عراق دارد متعلق به دوران فعلی نیست و بیشتر از سه دهه است که ترکیه نسبت به پ. ک. ک شکایت دارد که این گروه از پایگاه هایی که در عراق دارند درحال لطمه زدن به ترکیه هستند.
این استاد دانشگاه در عین حال اضافه کرد: از آنجاییکه دهه هاست دولت مرکزی عراق کنترلی روی منطقه اقلیم کردستان ندارد، بخش های کوهستانی و مرزی این منطقه عملا به پایگاهی برای پ. ک. ک بدل شده که به آنها اجازه می دهد از خاک اقلیم برای ضربه زدن به ترکیه استفاده کنند.
کوشکی افزود: ترک ها در طول سه دهه اخیر هرگاه زمان را مناسب دیدند با حمله هوایی و زمینی تلاش کردند که این پایگاه ها را در هم شکسته و به آن ضربه بزنند اما فراموش نکنیم که رویکرد توهمی و تحت تاثیر شخص اردوغان در سیاست داخلی و خارجی این کشور مشکل زا شده است. اردوغان قدرت خود و ترکیه را به صورت مبالغه آمیزی زیاد می بیند. از یک طرف بحث گفتگو را پیش می کشند اما از طرفی می خواهند با فشار نظامی مساله را حل کنند که امکان پذیر هم نیست.
او همینطور اظهار نمود: امکان دارد رفتار ترک ها سبب شود که مقامات اقلیم و عراق به این نتیجه برسند که از ظرفیت پ. ک. ک در اقلیم بعنوان اهرم فشاری ضد ترکیه استفاده کنند اما این حرکت حتما مشکلات را بیشتر می کند.
این کارشناس مسائل منطقه به تحرکات ترکیه در سوریه هم اشاره نمود و اظهار داشت: در سوریه هم شاهد می باشیم از یک طرف از راه گفتگو مبحث پیگیری می شود اما از طرفی ارتش ترکیه با رفتارهای خشن و از موضع بالا در سوریه عمل می کنند و این گمان می رود که خواسته باشند مساله سوریه را با توان نظامی حل کنند که امکان پذیر هم نخواهد بود.
وی درباره همکاری ترکیه و عراق برای مقابله با گروه هایی مانند پ. ک. ک اظهار داشت: دولت عراق در منطقه اقلیم توانی ندارد تا عملا اقلیم هم پای کار بیاید و در عین حال که اقلیم کردستان چنین اقدامی هم نخواهد کرد چونکه منافع اقلیم این است که به پ. ک. ک پناه داده و با آنها کار کند در عین حال با ترکیه هم کار کند.1401/05/08
10:34:44
5.0 / 5
767
تگهای خبر: ارتش , دولت , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان سیاسی
سیاسی بین الملل