بسته اخبار سیاسی ۳ مرداد

واکنش ایران به ادعاهای گروسی

واکنش ایران به ادعاهای گروسی

سیاسی: روابط ایران و سوئد/ واکنش به اظهارات گروسی/ پرونده متروپل/ دستگیری اعضای شبکه سازمان یافته جعل و فساد اقتصادی/ پیگیری حقوق بازنشستگان و... از موضوعات پربازدید و خبرساز تحریریه سیاسی ایسنا بود که جزئیات آن در ادامه می آید.


به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، تصمیم تهران درباره چگونگی ادامه روابط با سوئد در پی حکم دادگاه سوئد درباره حمید نوری، تبعه بازداشتی ایران در این کشور همچون سوالاتی بود که در نشست خبری امروز سخنگوی وزارت خارجه عنوان شد و پاسخ آن مورد توجه مخاطبان قرار گرفت.
ناصر کنعانی دراین رابطه با اشاره به این که هم اکنون هیچ برنامه ای برای کاهش سطح روابط سیاسی با سوئد نداریم، اضافه کرد: باتوجه به حکم غیر اصولی و غیر سازنده دادگاه سوئد در مورد شهروند ایرانی ما سفیر خود در این کشور اروپایی را به تهران برای پاره ای مشورت ها فراخواندیم و نگاهمان این است که باید در سایه گفت وگوی دو جانبه با مقامات سوئد این مشکل را حل نماییم.
سخنگوی وزارت خارجه همین طور در پاسخ به سوالی درباره اظهارات اخیر رافائل گروسی در خصوص اینکه" برنامه هسته ای ایران به سرعت درحال پیشروی است و ما باید پایگاه های داده خودرا بازسازی نماییم و بدون آن هر گونه توافقی روی بنیانی شکننده قرار خواهد داشت"، اشاره کرد: متاسفانه آقای گروسی به ویژه در ماه های اخیر در مورد برنامه هسته ای ایران یک رویکرد غیر حرفه ای، غیر دقیق و غیر منصفانه اتخاذ نموده است. آقای گروسی باید اصل بیطرفی را رعایت کند. ایشان را به اجتناب از سنگ اندازی در مذاکرات رفع تحریم ها و بازگشت همه طرف ها به توافق و تعهداتشان دعوت می نماییم.
همین طور حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای در نشست امروز شورای عالی قوه قضائیه با اشاره به محکومیت حمید نوری به حبس ابد با حکم یک دادگاه در سوئد اظهار داشت: اگر مختصر عدل و انصافی در صادرکنندگان حکم مقابل این تبعه ایرانی وجود داشته باشد، در مرحله بعدی، حکم به تبرئه او خواهند داد.
رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان هم در واکنش به اظهارات اخیر مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در خصوص این که «کشوری که اهداف نظامی ندارد، غنی سازی ۶۰ درصد نمی کند»، اظهار نمود: در غنی سازی ۶۰ درصد اهداف جمهوری اسلامی ایران مکتوب است و ما با نظارت خود آژانس غنی سازی ۶۰ را شروع کردیم. در گذشته همه این رآکتورها حتی رآکتورهای تحقیقاتی غنی سازی ۹۰ درصد داشتند؛ اگر که آنها باطل بوده، بقیه اش هم باطل است.
محمد اسلامی همچنین در حاشیه بازدید از نمایشگاه هم افزایی مدیریت ایران با اشاره به این که جمهوری اسلامی هیچ زمانی پنهان کاری نداشته است، اشاره کرد: ما هیچ زمانی غنی سازی خارج از چارچوب و بدون هماهنگی با آژانس نداشته ایم. ایجاد ظرفیت آب سنگین و همه زیرساخت های صنایع اتمی ما با هماهنگی آژانس بوده و تحت نظارت آژانس بوده و الان هم هست.
دیگر اخبار مرتبط را می توانید در لینک های زیر دنبال کنید.
فرصت های دیپلماتیک ایران در برجام دارد کم می شود
انتقاد ترامپ از سیاست های بایدن در قبال برنامه هسته ای ایران
***
موضوع ساختمان متروپل آبادان و حاشیه های در رابطه با مالک آن نیز از مطالبی است که این روزها ابعاد تازه تری پیدا کرده. از ریزش فاجعه بار این ساختمان تا مرگ حسین عبدالباقی مالک آن، از پیگیری های دولتی و قضایی تا ترور برادر مالک متروپل.
گزارش ایسنا در این زمینه با عنوان " متروپل، عبدالباقی و باقی ماجرا " را می توانید در این لینک بخوانید.
در همین رابطه علی دهقانی رییس کل دادگستری استان خوزستان از تعیین وقت رسیدگی به پرونده حادثه متروپل در هفته آتی آگاهی داد و اظهار داشت: از دادرسی قانونی با رعایت مقررات و تشریفات رسیدگی در اسرع وقت و حداقل زمان ممکن رای مقتضی و متناسب دراین زمینه صادر خواهد شد.
وی در مورد تعداد افراد بازداشت شده در رابطه با این حادثه اظهار داشت: در این خصوص هم اکنون ۲۱ نفر بازداشت هستند.
روابط عمومی وزارت اطلاعات نیز طی اطلاعیه ای با بیان خبر شناسایی شبکه ی بزرگ و سازمان یافته ی جعل و فساد اقتصادی، از دستگیری کلیّه ی اعضای آن آگاهی داد.
برمبنای اطلاعیه روابط عمومی وزارت اطلاعات، این باند ۱۳۹ نفره طی سالهای اخیر در استانهای تهران و البرز، با سوءاستفاده از مدارک هویتی افراد مستمند و معتادان بی خانمان و از راه جعل گسترده و حرفه ای اسناد شخصی و دولتی، مبادرت به ثبت شرکت های صوری می کردند و در مرحله ی بعدی نیز با جعل اسناد و مهرهای مورد نیاز، مبادرت به تأسیس ۲۶۷ شرکت کاغذی کرده بودند. تبهکاران مذکور سپس با سوءاستفاده از کارت های تجاری اشخاص دیگر و فروش شاخصهای صوری به برخی مؤدیان، درآمدهای نامشروع خودرا پنهان می کردند.
همین طور با تاکید وزیر اطلاعات و رییس سازمان اطلاعات سپاه بر هم افزایی و هماهنگی، بنظر می رسد دوره جدیدی از همکاری این دو دستگاه اطلاعاتی - امنیتی برای تامین امنیت کشور و خنثی سازی توطئه های دشمنان شروع شده است.
گزارش ایسنا دراین باره با عنوان " نتایج هم افزایی دو دستگاه امنیتی ایران در کمتر از یک ماه " را می توانید اینجا بخوانید.
دستور رییس جمهور برای رسیدگی به حقوق بازنشستگان در جلسه امروز ستاد هماهنگی اقتصادی دولت هم از دیگر اخبار پربازدید بود.
آیت الله سید ابراهیم رئیسی با گرامیداشت روز تکریم بازنشستگان، از اراده جدی دولت برای حمایت و تقویت معیشت بازنشستگان کشور آگاهی داد و با تاکید بر این که بررسی موضوع حقوق بازنشستگان در مسیرهای کارشناسی قرار دارد، بخش های در رابطه با این مساله را مکلف کرد که هر چه سریع تر تصمیمات مؤثر و منطبق با قانون و به نفع معیشت بازنشستگان، در راه ابلاغ و اجرا قرار گیرد.
تحلیل حسن هانی زاده کارشناس مسائل غرب آسیا درباره مذاکرات ایران و عربستان و اهداف بن سلمان هم از خبرهای مورد توجه مخاطبان بود.
وی با اعلان اینکه محمد بن سلمان در آستانه رسیدن به سمت پادشاهی عربستان است و تحقق این مساله نیازمند انجام مقدماتی است، اشاره کرد: در همین چارچوب محمد بن سلمان تلاش دارد مقدمات لازم را برای رسیدن به مقام پادشاهی عربستان فراهم آورد و در همین راستا، می خواهد تعدادی از چالش های عمده خود در منطقه همچون مشکلاتی که با ایران دارد را حل و فصل کند.

منبع:

1401/05/03
16:56:53
5.0 / 5
760
تگهای خبر: اروپا , ایران , برجام , برنامه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
سیاسی بین الملل