دیدار وزیر امور خارجه با مقامات واتیكان

امیرعبداللهیان: ایران در طول مذاکرات ابتکارات و انعطاف های مهمی را ارائه کرد

امیرعبداللهیان: ایران در طول مذاکرات ابتکارات و انعطاف های مهمی را ارائه کرد

سیاسی: وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با «کاردینال پیترو پارولین»، نخست وزیر واتیکان و همین طور اسقف اعظم «پاول گالاگر»، وزیر امور خارجه این کشور گفتگو و تبادل نظر کرد.به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، طرفین در این گفت وگوها در مورد علایق و نگرانی های مشترک در قبال تحولات بین المللی و منطقه ای تبادل نظر کردند.

مقامات دو کشور ضمن بررسی روابط دوجانبه، در مورد تدارک سازوکار ارتقاء همکاریهای مشترک توافق و اهمیت گفتگوهای بین ادیان که پیرو سفر آیت الله اعرافی به واتیکان مورد بررسی قرار گرفته را مورد تاکید قرار دادند.

وزرای خارجه جمهوری اسلامی ایران و واتیکان همین طور ضمن تبادل نظر در مورد راه های استواری بخشیدن به صلح و ثبات جهانی و منطقه ای، بر ضرورت حل و فصل سیاسی بحران ها تاکید نمودند.

وزیر خارجه ایران در دیدار برگزارشده با مقامات واتیکان، آخرین وضعیت مذاکرات رفع تحریم ها را تشریح و اشاره کرد: جمهوری اسلامی ایران برای توافق خوب و پایدار جدی است.

وی اضافه کرد: ما در طول مذاکرات ابتکارات و انعطاف های مهمی را ارائه کرده ایم ولی لازم است طرف آمریکایی نیز با واقع بینی، شرایط را برای نهایی شدن توافق مهیا کند.

مقامات جمهوری اسلامی ایران و واتیکان در ادامه در مورد مسائل منطقه ای به تبادل نظر پرداخته و بر ضرورت استقرار صلح و امنیت پایدار، به ویژه در منطقه غرب آسیا تاکید نمودند.

وزیر امور خارجه اشاره کرد: جمهوری اسلامی ایران در امتداد ایفای مسئولیت جهانی در مقابله با تروریسم، با مجاهدت های سردار شهید قاسم سلیمانی نقش مهمی را در صیانت از مسیحیان ایزدی عراق و نیز مسیحیان سوریه در مقابل تروریست های جنایتکار داعش ایفا کرده است؛ امری که مورد قدردانی واتیکان است.

امیرعبداللهیان همین طور اشاره کرد: جمهوری اسلامی ایران به همان اندازه که با جنگ در اوکراین مخالف است و از راه حل سیاسی برای پایان دادن به آن حمایت می کند، با جنگ در دیگر مناطق جهان نیز مخالف است.

وزیر امور خارجه اشاره کرد: ما خصوصاً نگران هر گونه بحرانی شدن شرایط در شمال سوریه هستیم و کوشش های مهمی را برای جلوگیری از بروز یک بحران جدید صورت داده ایم.

در این دیدار دیدگاه مشترک جمهوری اسلامی ایران و واتیکان درباب استفاده سیاسی از ابزار تحریم های فرامرزی غیر قانونی مورد تاکید قرار گرفت.

امیرعبداللهیان رویکرد جمهوری اسلامی ایران را برای حل سیاسی بحران های یمن، اوکراین و افغانستان تبیین کرد.

وزیر خارجه طرح دموکراتیک جمهوری اسلامی ایران برای برگزاری رفراندوم در بین فلسطینیان اصیل شامل مسلمان، مسیحی و یهودی را برای واتیکان تشریح نمود.

وضعیت در لبنان نیز مورد ارزیابی امیرعبداللهیان و نخست وزیر واتیکان قرار گرفت.

وی از وزیر خارجه واتیکان برای سفر به تهران دعوت کرد.

منبع:

1401/04/22
07:47:00
5.0 / 5
747
تگهای خبر: آمریكا , ایران , سفر , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
سیاسی بین الملل