لاوروف:

ایران نامزد شایسته ای برای پیوستن به بریکس است

ایران نامزد شایسته ای برای پیوستن به بریکس است

به گزارش سیاسی وزیر خارجه روسیه تصریح کرد که ایران و آرژانتین نامزدهای شایسه و قابل احترامی برای پیوستن به گروه بریکس محسوب می شوند.


به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، به نقل از تاس، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه روز سه شنبه درمورد پیوستن احتمالی ایران و آرژانتین به گروه بریکس اظهار داشت: هم ایران و هم آرژانین و هم شماری از دیگر کشورها که در بین گفت وگوها به آنها اشاره شد، نامزدهایی شایسته و لایق احترام هستند.
لاوروف عنوان نمود که تصمیم برای عضویت در بریکس با اجماع اعضای این گروه تعیین می شود.
وزیر خارجه روسیه اظهار داشت: مهم ترین مساله این است که فرآیند مقدماتی شروع شده است. معیار اصلی هم اطمینان حاصل کردن از تاثیرگذاری بیشتر و افزایش تأثیر عملی کارهای این بلوک خواهد بود.
به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در نشست خبری روز دوشنبه اش در پاسخ به سوالی درباره سخنرانی روز جمعه رئیس جمهور ایران در نشست بریکس پلاس و درخواست عضویت ایران در این سازمان اظهار داشت: بریکس یک سازوکار ابتکاری است که دارای ابعاد مختلف است ۳۰ درصد تولید ناخالص جهان و ۴۰ درصد جمعیت جهان در این عرصه تعریف می شود. وزیر خارجه ایران درخواست عضویت ایران را در این جلسه عرضه کرده و روز جمعه هم آقای رئیس جمهور در نشست بریکس پلاس به صورت مجازی سخنرانی کرده است.
ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه چین روز سه شنبه در کنفرانسی خبری به دنبال درخواست ایران و آرژانتین برای عضویت در گروه بریکس عنوان نمود که این کشور "با شرکای بریکس همکاری می کند تا سازوکار لازم برای توسعه اعضا را جهت الحاق شرکای هم فکر به خانواده برکیس به صورت پیوسته پیش ببرند.
آلبرتو فرناندز، رئیس جمهور آرژانتین در نشست بریکس پلاس در هفته گذشته گفته بود که کشورش می خواهد به عضویت کامل این سازمان دربیاید.
منبع:

1401/04/07
23:34:26
5.0 / 5
658
تگهای خبر: ایران , تولید , سازمان , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
سیاسی بین الملل