ذاكریان:

هر مذاکره ای را باید به فال نیک گرفت

هر مذاکره ای را باید به فال نیک گرفت

سیاسی: یک کارشناس مسایل بین الملل اظهار داشت: مقامات دولت و دستگاه سیاست خارجی باید مراقب این مساله باشند که الان برداشت آمریکا از روند مذاکرات برجامی در سطح بین الملل مقبولیت دارد و شرایط متفاوت از دوران ترامپ است؛ اگر به این مساله توجه نشود کشور متضرر می شود.


مهدی ذاکریان در گفت و گو با ایسنا با اشاره به تصمیم ایران و آمریکا برای بازگشت به میز مذاکرات برای احیای برجام که از زمستان گذشته متوقف شده بود، با تاکید بر این که "هر مذاکره ای را باید به فال نیک گرفت" اظهار نمود: در روابط بین الملل آسان ترین و کم هزینه ترین راه برای حل مشکلات و مسایل بین المللی گفت و گو است و بدترین و نامناسب ترین شیوه جنگ و درگیری و ترک میز مذاکره است.
وی افزود: در زمستان گذشته طرف ها حدودا به جمع بندی نهایی رسیده بودند اما روند کار متاسفانه متوقف گردید و تا جایی که در خبرها و تحلیل ها و مواضع می بینیم در این سه ماه ایران نتوانست بر خواسته ها و امتیازات مدنظرش بیفزاید. شاید در آن مقطع امکان جبران برخی خسارت ها هم وجود داشت اما الان بعید می دانم چنین امکانی باشد.
این کارشناس مسایل بین الملل اشاره کرد: متاسفانه در سه ماهه گذشته روند به گونه ای پیش رفته است که آمریکا این ادعا را پیش برده است که ایران درخواست فرابرجامی دارد و مانع توافق است و کشورهای اروپایی هم با آن در این رابطه همراهی کردند. در صورتیکه آنها عامل وضعیت فعلی در برجام هستند. علاوه بر این تعاملات بین ایران و آژانس هم پیچیده شده است و الان باید اقداماتی برای راستی آزمایی صورت گیرد. به عبارتی معتقدم ایران بین جنگ و مذاکره است و این وضعیت خوبی نیست با اینحال همین قدر که مذاکرات بطور حضوری با محوریت ایران و آمریکا از سر گرفته می شود خوب است.
ذاکریان درباره تلاش آمریکا برای مقصر جلوه دادن ایران در ارتباط با وضعیت برجام و مذاکرات اظهار داشت: یک کشور برای متهم کردن کشوری دیگر اقداماتی را انجام می دهد اما مهم این است که کشورهای دیگر تا چه اندازه با اقدام آن کشور مقابل کشور ثالت همراهی و موافقت داشته باشند. الان دوره ترامپ نیست که برداشت او مورد قبول کشورهای دیگر خصوصاً هم پیمانان اروپایی آن نباشد، الان وضعیت متفاوت می باشد و دیگر کشورها با آمریکای بایدن همراهی دارند. برداشت آمریکا از روند مذاکرات برجامی الان در سطح بین الملل مقبولیت دارد و مقامات دستگاه سیاست خارجی و دولت باید به این مساله توجه جدی داشته باشند تا کشور از این منظر متضرر نشود.

وی اشاره کرد: متاسفانه در از دست دادن همراهی کشورها همین بس که حتی روسیه که گمان می رفت با ایران همراهی جدی و واقعی دارد، تحت تاثیر بحران اوکراین قرار گرفت و گفت اگر ایران بخواهد از قبل برجام، نفت بفروشد منافع ما تامین نمی گردد پس برجام را نمی پذیریم؛ این رفتار زشتی بود.
این استاد دانشگاه با اشاره به کاهش همکاریهای ایران و آژانس در سه ماهه گذشته اشاره کرد: ایران از شروع تا امروز هر وقت با آژانس همکاری نکرده است، هیچ چیز به دست نیاورده است. کسانی که تصمیم گیران ایرانی را تحریک کرده و می کنند که از ان پی تی بیرون بیایم و گروسی را به کشور راه ندهیم یا بازرسان را اخراج نماییم و غیره، سبب ساز اقداماتی شده اند که به ضرر ایران بوده است و نتیجه آن چیزی جز قطعنامه های تحریمی و فشار بیشتر مقابل ایران نبوده است.
ذاکریان درباره موافقت ایران و آمریکا و اتحادیه اروپا با برگزاری دور تازه مذاکرات در قطر اظهار داشت: امروز قطر با وجود این که کشوری بسیار کوچک در منطقه است اما از جایگاه سیاسی و اقتصادی خوبی برخوردارست. اما این جایگاه لزوما به خاطر اقدامات و سیاست های این کشور نبوده است بلکه بخش قابل توجه آن به خاطر انزوای ایران در سالهای اخیر و فشارهای اقتصادی بوده است که تحت تحریم ها به ایران وارد آمده است. قطر بر خلاف ایران توانست روابط خود با عربستان را به حالت عادی برگرداند و همین سبب شده تا فشارها به این کشور در منطقه و جهان کم شود. اما ایران هنوز درگیر اختلافاتش با عربستان است.
وی اشاره کرد: این که کشوری کوچک می تواند آمریکا و ایران را دور یک میز جمع کند قابل توجه است؛ چه بسا در آینده میانجی ایران و عربستان هم قطر شود.
این استاد دانشگاه با انتقاد از حضور واسطه ها میان ایران و آمریکا در بحث برجام با تاکید بر این که این واسطه گری منافع ما را تامین نمی کند، اظهار داشت: در صورتیکه قبلا ایران و امریکا بر سر برجام مذاکره می کردند و نتیجه هم داشت، چرا الان نمی تواند در قالب برجام با هم مذاکره کنند؟ واسطه گری اروپا یا روسیه یا هر کشور و گروه دیگری منافع ایران را تامین نمی کند؛ این مساله دیگر ثابت شده است.
ذاکریان اظهار داشت: در شرایطی که نسبت به سه ماه گذشته، اختلاف ها میان ایران و آمریکا بر سر برجام به قوت خود باقی است و شرایط تحت تاثیر قطعنامه شورای حکام و کاهش همکاری ها با آژانس حساس تر شده، نیاز است تا ایران و آمریکا صریح و شفاف با هم گفت و گو کنند.

منبع:

1401/04/07
10:04:29
5.0 / 5
605
تگهای خبر: آمریكا , اروپا , ایران , برجام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
سیاسی بین الملل