ماجرای قله دماوند و خلاهای قانونی

ماجرای قله دماوند و خلاهای قانونی

قله دماوند در سال 1387 بعنوان اولین اثر طبیعی در لیست آثار ملی كشور ثبت گردید و جزو مناطق تحت مدیریت وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری كشور در آمد.


روز گذشته خبری مبنی بر وقف یک قسمت از ۱۱ قسمت این کوه منتشر شد  اما سازمان اوقاف با صدور تکذیبیه ای اعلام کرد، این موقوفه مربوط به یک قریه و مراتع آن در اطراف کوه دماوند است. با این حال یک فعال محیط زیست می گوید: تعلق داشتن هیچ مرتعی در دامنه های کوه دماوند به مالک شخصی قابل قبول نیست.

محمد درویش در گفت و گو با ایسنا افزود: انتظار می رود در اینباره نمایندگان مجلس در نطق های قبل از دستور خود و در پرسش از مسؤلان مطالبه جدی بکنند و اگر قوانین خلائی دارد، در اسرع وقت آنرا برطرف کنند.

مدیرکل سابق مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه در دولت دوم محمود احمدی نژاد، سازمان میراث فرهنگی کوه دماوند را ثبت ملی کرد، اظهار داشت: حالا این اثر طبیعی ملی بعنوان مایملک وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور بشمار می رود و این سه سازمان نسبت به حفظ آن حساس و مسئول هستند.

درویش همینطور تصریح کرد: مدتی است که پرونده کوه دماوند به منظور مطرح شدن بعنوان میراث جهانی در یونسکو در جریان است.

این فعال محیط زیست در انتها با اشاره به وظایف رسانه ها اظهار داشت: وظیفه رسانه است که به مردم اطلاع رسانی کند و موضع قوه قضاییه را نسبت به مبحث وقف عرصه های ملی و طبیعی کشور را شفاف نقل قول کند چون که اگر این اتفاقات نیفتد و مردم از مسؤلان خواهان شفاف سازی این مورد نشوند امکان دارد تبعات آن جبران ناپذیر به دنبال داشته باشد.
 

1399/05/06
14:39:06
5.0 / 5
2371
تگهای خبر: محیط زیست , سازمان , كشور , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان سیاسی
سیاسی بین الملل