تحرک در مناسبات اقتصادی ایران و هند با سفر هیات عالی رتبه اقتصادی کشورمان به دهلی

تحرک در مناسبات اقتصادی ایران و هند با سفر هیات عالی رتبه اقتصادی کشورمان به دهلی

سیاسی: معاون اقتصادی وزیر امور خارجه کشورمان در مسافرت به هند، ضمن انجام ملاقات های گوناگون با مسئولان ارشد اقتصادی این کشور و بررسی برخی موانع و چالش های موجود در همکاریهای اقتصادی، راهکارهای توسعه روابط و زمینه های همکاری میان دو کشور و شرکت های بخش خصوصی را مورد ارزیابی قرار داد.


به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، به فاصله کوتاهی بعد از سفر حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان به هند و انجام دیدارهای رسمی و مردمی در سه شهر دهلی نو، بمبئی و حیدرآباد، از دوشنبه گذشته یک هیات عالی رتبه رسمی اقتصادی از کشورمان با هدف پیگیری گفتگوها و پیشبرد دستور کار روابط دو کشور با تاکید بر بخش های اقتصادی و تجاری، عازم هند شد.
مهدی صفری؛ معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه در این سفر دو روزه با برخی وزرا، معاونین و مسئولان دستگاه های مهم اقتصادی هند و نیز شرکتهای فعال در حوزه های اقتصادی، تجاری، فناوری، ترابری، صنعتی و انرژی ملاقات و گفتگو کرد.
رئیس سازمان حفظ نباتات کشورمان، معاون سازمان بنادر و کشتیرانی، معاون اقتصادی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری، سرپرست سازمان منطقه آزاد چابهار، مدیر سرمایه گذاری و دارایی های خارجی بانک پاسارگاد، و مدیر اجرائی شرکت فناوری بانکی "رانک" از دیگر اعضای این هیات بودند.
ملاقات های عمومی دو معاون وزیر خارجه و هیات همراه در ابتدای سفر برای طرح موضوعات و مشکلات و بررسی راهکارهای رفع آنها و توسعه همکاریهای اقتصادی و تجاری، همین طور در آخر سفر برای جمع بندی نتایج حاصله و ترسیم نقشه راه روابط، از با اهمیت ترین بخش ها و برنامه های این هیات بود.
«دامو راوی»، معاون اقتصادی وزیر خارجه هند با اشاره به تاکید روسای دو دولت برای تقویت همکاری ها و نیز سفر اخیر وزیر خارجه که بستر مناسبی را برای این امر فراهم نموده، دیدارهای مقام اقتصادی وزارتخارجه و هیات همراه در هند را بسیار عالی ارزیابی کرد و با تاکید بر همکاریهای ترانزیتی و ظرفیت های فراوان در این حوزه عنوان داشت: قادر هستیم با ادامه همکاری ها و رایزنی ها، مشکلات موجود را برطرف نموده و تجارت دو کشور را به شکل شایان توجهی ارتقا بخشیم".
صفری نیز ضمن قدردانی از میهمان نوازی طرف هندی، به گفتگوهای سازنده و مثبت دو طرف در حوزه حمل و نقل و همکاریهای بندری، مالی، کشاورزی و غیره اشاره نمود و با دعوت متقابل از همتای هندی برای سفر به ایران، ابراز امیدواری نمود تا پیش از انجام این سفر، شاهد تحقق ظرفیت های همکاری و به ثمررسیدن مذاکرات دو طرف طی دیدارها و تبادلات جاری هیات ها باشیم".

معاون اقتصادی وزیر خارجه کشورمان همین طور در ملاقات با وزیر و معاون وزیر کشتیرانی هند در ارتباط با همکاریهای بندری و روند توسعه چابهار گفتگو و بر ضرورت تسریع در انجام تعهدات طرف هندی جهت راه اندازی تجهیزات نصب شده در بندر شهید بهشتی چابهار اصرار کرد.
تلاش طرفین برای افزایش جابجایی بار از مسیر چابهار، سرمایه گذاری شرکتهای هندی در منطقه آزاد چابهار، تعیین تکلیف قراردادهای بلندمدت و موقت بین در این بندر، از دیگر محورهای مذاکرات طرفین بود.
صفری در دیدار با معاون وزیر نفت و گاز طبیعی هند هم با اشاره به مناسبات طولانی دو کشور دراین زمینه و سیاست مستقل هند در عرصه های مختلف سیاسی و اقتصادی باتوجه به منافع ملی خود، آمادگی ایران را برای تامین تقاضای بازار انرژی هند اعلام و راهکارهای از سرگیری همکاری دراین زمینه را بررسی نمود. همین طور از مقام هندی برای سفر به کشورمان و ادامه مذاکرات دعوت به عمل آورد.
گفتنی است که علاوه بر ملاقات های اصلی و گروهی، دیگر مقامات اقتصادی حاضر در این هیات نیز بطور جداگانه ملاقات هایی با همتایان هندی داشته اند. همچون در بخش کشاورزی معاونان وزرای کشاورزی ایران و هند طی جلسات متعدد، برخی مشکلات پیش آمده در قرنطینه و بهداشت نباتی، همین طور موانع توسعه تجارت اقلام کشاورزی را بررسی نمودند. دکتر علایی مقدم؛ رییس سازمان حفظ نباتات کشورمان همین طور از مرکز منطقه ای قرنطینه نباتی در دهلی بازدید کرد.
تشکیل کارگروه مشترک برای پیگیری و اجرائی نمودن توافقات دو کشور در زمینه کشاورزی، تجارت و ترانزیت محصولات بوسیله ایران، تبادل تجربه، دانش فنی و همکاریهای آموزشی در حوزه کشاورزی و بهداشت نباتی و همکاری مراکز قرنطینه دو کشور، همچون توافقات مسئولان دو وزارتخانه کشاورزی ایران و هند در جریان این سفر بوده است.
در حوزه همکاریهای بندری و دریانوردی نیز نمایندگان سازمان بنادر و منطقه آزاد کشورمان در نشستی جداگانه با مسئولان وزارت کشتیرانی هند و شرکت کارگزار هندی در بهره برداری از بندر شهیدبهشتی چابهار درباب گام های عملیاتی برای فعال سازی تجهیزات نصب شده در این بندر، تامین سایر تجهیزات مورد نیاز، تشویق بخش خصوصی دو کشور به مشارکت در برنامه های آتی همکاری و سرمایه گذاری در منطقه آزاد چابهار و مکران، گفتگو کردند.
در حوزه مالی نیز نمایندگان بانکی کشورمان با مسئولان وزارت دارایی هند طی جلسه ای درباب رفع برخی مشکلات پیش آمده برای همکاریهای دوطرف و نیز استفاده از تکنولوژیهای جدید بانکی میان دو کشور برای افزایش مراودات مالی دوطرف به تبادل نظر پرداخته و به توافقات برجسته ای رسیدند.
در نشست جمع بندی میان هیات های اقتصادی دو طرف در آخر این سفر، طرفین ضمن ابراز خرسندی از حصول دستاوردهای مهم طی این دیدارها (از جمله در حوزه های بانکی، انرژی، کشاورزی، حمل و نقل، مناطق آزاد و چابهار)، بر پیگیری سریع و مداوم موضوعات و برنامه ریزی نشست های ادواری میان دستگاه های ذیربط دو کشور با هدف پیشبرد هرچه بهتر مناسبات اقتصادی، تجاری و سرمایه گذاری و نیز بهره گیری از خطوط مواصلاتی منطقه ای، خصوصاً ظرفیت کریدور حمل و نقل شمال-جنوب که مورد تاکید روسای دو دولت نیز می باشد، تاکید نمودند.
انتظار می رود تبادلات اخیر هیات های اقتصادی با سفر مقاماتی همچون وزیر بنادر و کشتیرانی و نیز دیگر دستگاه های اقتصادی هند به کشورمان طی هفته های آتی دنبال گردد و زمینه برای برگزاری بیستمین کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور در نیمه دوم سال جاری و نیز سفر هیاتهایی اقتصادی و تجاری بخشهایی دولتی و خصوصی دو طرف فراهم گردد.
منبع:

1401/03/25
23:47:40
5.0 / 5
833
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان سیاسی
سیاسی بین الملل