در همایش خصوصی سازی در اقتصاد ایران مطرح شد

رئیس جمهور: مقرر است تصمیم های سختی بگیریم

رئیس جمهور: مقرر است تصمیم های سختی بگیریم

رئیس جمهور با بیان اینکه مقرر است در کشور تصمیم های سختی بگیریم، اظهار داشت: شاید برخی موافق نباشند اما این نگاه نقادانه ما را به افق روشنی که پیش روی اقتصاد است رهنمود می کند.


به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، آیت الله سید ابراهیم رئیسی در همایش اولین رویداد بین المللی خصوصی سازی در اقتصاد ایران، اظهار نمود: امیدوارم این همایش راه را برای تصمیم گیری و قانون گذاری با استفاده از تجربیات گذشته فراهم آورد. برای فعالان اقتصادی، صاحب نظران و اساتید دانشگاه کاری که تابحال انجام شده روشن است، اما با نگاه نسبت به چیزی که انجام شده یک لزوم اجتناب ناپذیر به حساب می آید.
وی افزود: برای همگان روشن است که اقتصادی که حدود ۸۰ درصد آن دولتی است مشکلات زیادی دارد. همینطور برای همگان روشن است که باید بر مبنای قانون اساسی عمل نماییم و در قانون اساسی بر اصل ۴۴ تاکید گردیده است.
رئیسی ضمن اشاره به برنامه های توسعه اظهار نمود: در همه برنامه های توسعه تاکید گردیده است که دولت نباید متصدی باشد بلکه باید هدایتگر، نظارت گر و حمایت گر باشد و درصورتیکه دولت بخواهد موفق شود باید در این سه مورد عمل کند نه در دخالت ها و تصدیگری ها.
وی با اشاره به اینکه چه باید عمل می شد و چه شد، تفاوت بین آنچه باید باشد و آنچه که هست به حساب می آید، اظهار نمود: همین مبحث ما را راهنمایی می کند که چه کاری را باید انجام داد. دولت نباید متصدی باشد که حمایت مالی و حقوقی کند.
رئیس جمهور با تکیه بر این که بازبینی به تابلوی خصوصی سازی به اینکه چه باید کرد کمک می نماید، خاطرنشان کرد: این فرایند کمک می نماید که اشکال در ساختارها بوده و یا در رفتارها؛ اگر اشکال در ساختار باشد هرچقدر هم که مدیران تغییر کنند اتفاقی نخواهد افتاد اما اگر مشکل رفتارها باشد رفتارها باید اصلاح شوند. باید بررسی شود که آیا ساختار درست چیده شده است یا خیر و متناسب با این مأموریت باید به این سؤال که چرا سیاست اصل ۴۴ قانون اساسی آنچنان که مورد نظر سیاست گذار بود عمل نشده پاسخ داد. باید از همه صاحبنظران و سرمایه گذاران سوال کرد که آیا موفق هستند یا خیر؟
وی در ادامه اظهار داشت: هدف پافشاری بر سیاست ذیل اصل ۴۴ قانون اساسی، اقتصاد مقاومتی، میدان واقعی دادن به بخش خصوصی است؛ چون که خیلی از اوقات گفته می شود خصوصی سازی صورت گرفته، اما دولت با تابلو یا بی تابلو حضور دارد که نمونه آن واگذاری به سازمان تأمین اجتماعی، برخی بانکها و برخی شهرداری ها است که این مورد تداوم تصدیگری دولت با عناوین دیگر به حساب می آید.
رئیسی افزود: اگر بخش خصوصی اعلام نمود که فضا برای فعالیت قابل پذیرش است ایرادی ندارد، اما اگر اعلام نماید میدان برای این بخش وجود ندارد این ایراد دارد.

به دولت آمدیم تا بستر فسادزا را اصلاح کنیم
رئیس جمهور با تکیه بر اینکه دولت نباید متصدی باشد، اظهار نمود: باید حتما به بخش خصوصی واقعی میدان داده شود. باید بررسی شود موانع چیست و این موانع برطرف شود. در سفرهایی که به شهرها و روستاهای مختلف دارم می بینم که کارخانه ها تعطیل شده و سالن ها به انبار سیب زمینی و پیاز تبدیل گشته است. باید بررسی شود که چه نماییم که پرونده ها در قوه قضاییه ساخته نشوند. ما به دولت آمده ایم تا بستر فسادزا را اصلاح نماییم تا اصلا پرونده ای ساخته نشود که قوه قضاییه مجبور به پیگیری باشد.
وی با اشاره به اینکه رشد اقتصادی در کشور ۰.۴ یک درصد بوده است اظهار نمود: باید علل این مورد بررسی شود و دید که تحقق رشد اقتصادی در حد یک آرمان باقی می ماند و یا قابل انجام است.
رئیسی با تکیه بر اینکه رشد اقتصادی دو پایه افزایش سرمایه گذاری و افزایش بهره وری دارد خاطرنشان کرد: باید دید چه نماییم که سرمایه گذار احساس امنیت کند این مورد نه فقط در قراردادها بلکه در عمل و اجرا هم باید اعمال شود.
وی افزود: بعد از آنکه کارخانه واگذار می شود دولت بخش خصوصی را رها می کند در حالیکه تازه در آن زمان وظیفه دولت آغاز می شود و باید در کثرت یک ناظر و حامی وارد عمل شود؛ ازاین رو سازوکار متناسب با این نگاه باید تنظیم شود. عدم موفقیت واحدی که به بخش خصوصی واگذار شده است پیام خوبی ندارد و باید دید که چه نماییم پیام های منفی به پیام های مثبت تبدیل گردد.
رئیس جمهور افزود: ما دنبال عبرت گرفتن هستیم باید با عبرت گرفتن از گذشته، آینده را ترسیم کرد چه در پشتیبانی از بخش خصوصی و چه در توانمندسازی این بخش. از سوی دیگر نباید گرفتار افراط و تفریط شویم نگاه باید واقعی باشد و بایدها و نبایدها را در این رابطه تنظیم کرد. بر این بایدها و نبایدها هم همه باید ملتزم باشند و بیشتر از همه دولتمردان باید ملتزم باشند.
وی با بیان اینکه برخی گمان می کنند اگر یک خصوصی سازی گرفتار مشکل شود کل فرایند باید متوقف شود، اظهار داشت: این مورد درست نیست بلکه این کشتی باید اصلاح گردد و در این خصوص باید از دانشگاه ها و فعالان اقتصادی بعنوان بازار کمک گرفته شود. این مورد مورد تاکید بنده است که هر کسی صاحبنظر به حساب می آید اما نظرش با ما متفاوت می باشد حتما ابراز کند تا به نقطه مشترک برسیم.
رئیسی با بیان اینکه مقرر است در کشور تصمیم های سختی بگیریم، اظهار نمود: شاید برخی موافق این مورد نباشند، اما اگر با نگاه نقادانه به کارها نگاه کنند اشکالی ندارد ما را رهنمود می کند به افق روشنی که پیش روی اقتصاد است.1401/02/31
13:14:33
5.0 / 5
689
تگهای خبر: ایران , دولت , سازمان , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان سیاسی
سیاسی بین الملل