یك كارشناس مسائل اروپا مطرح كرد

جنگ اوکراین بهانه غرب برای تسویه حساب با پوتین

جنگ اوکراین بهانه غرب برای تسویه حساب با پوتین

به گزارش سیاسی یک کارشناس مسائل اروپا با تکیه بر اینکه میان اتحادیه اروپا اختلاف زیادی بر سر مسئله جنگ روسیه و اوکراین وجود دارد، اظهار داشت: غربی ها علاقمند به حل مسئله اوکراین نیستند، در واقع بهانه ای پیدا کرده اند برای اینکه با پوتین تسویه حساب کنند.


علی بیگدلی در گفتگو با ایسنا در تحلیل خود نسبت به روند تداوم جنگ میان روسیه و اوکراین عنوان کرد: به نظر می آید جنگ روسیه ابعاد جدیدی پیدا کرده و از محاق اولیه خارج می شود، در واقع جنگ میان آمریکا و روسیه است ضمن اینکه میان اتحادیه اروپا هم بر سر این مسئله اختلاف شدیدی به وجود آمده و خیلی از این شرایط راضی نیستند.
وی خاطرنشان کرد: در صورتیکه تحریم ها ادامه یابد بخصوص در حوزه نفت و گاز روسیه، اروپا بطور قطع با مشکل جدی مواجه می شود، شرودر صدراعظم پیشین آلمان در مصاحبه ای گفته بود روسیه کشوری نیست که به سادگی بتوانیم آنرا ببلعیم و یا کنار بگذاریم.
این کارشناس مسائل اروپا همینطور بیان نمود: هم اکنون آمریکا تلاش می کند تا روسیه را از مقام تهدید کنندگی پایین بکشد و پوتین را از کار برکنار کند، از طرفی پوتین شخصی نیست که از اوکراین دست خالی برگردد، در غیر این صورت باید جواب ارتش، مردم و دومای روسیه را دهد. البته در صورتیکه دست خالی برگردد گرفتار سرنوشت خروشچف خواهد شد که در مسئله کوبا در نهایت از کار برکنار شد.
بیگدلی در ادامه با تکیه بر اینکه جنگ اوکراین بسیار پیچیده شده و از حالت نظامی خارج و به سیاسی تبدیل گشته است، اظهار داشت: حالا رقابت بین حزب دموکرات آمریکا و روسیه است، اما در صورتیکه روسیه به مرحله ای برسد که در تنگنای بیشتری قرار گیرد دست به اقدام جدیدی می زند یا کشورهای دیگری را درگیر می کند.
این استاد دانشگاه عنوان کرد: به نظر می آید روسیه تصمیم گرفته تمام خاک اوکراین را به دست گیرد، از طرفی تهدید حمله مولداوی از جانب روسیه می تواند خطرناک باشد، همینطور در مورد لهستان، سوئد یا فنلاند این مسئله وجود دارد.
وی تصریح کرد: غربی ها یا آمریکایی ها اشتباه می کنند به دنبال هرگونه هدفی می روند، جنگ اوکراین می تواند به یک پدیده بین المللی تبدیل گردد، روسیه هم کشوری نیست که از تهدید بترسد و یا کناره گیری کند.
این کارشناس مسائل اروپا همینطور بیان نمود: غربی ها علاقمند به حل مسئله اوکراین نیستند، در واقع بهانه ای پیدا کرده اند برای اینکه با پوتین تسویه حساب کنند.
بیگدلی با بیان اینکه شرط اول پوتین این است که تحریم ها برداشته شود، اظهار داشت: بعضی از کشورهای اروپایی معتقدند تا کی می خواهیم به زلنسکی کمک نماییم، بنابراین نارضایتی ها از دل اتحادیه اروپا به گوش می رسد، آمریکایی ها قدم های اشتباهی بر می دارند امکان دارد این مسئله به یک بحران بین المللی و غیر قابل حل تبدیل گردد.

منبع:

1401/02/16
11:56:59
5.0 / 5
895
تگهای خبر: آمریكا , ارتش , اروپا , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
لینک دوستان سیاسی
سیاسی بین الملل