حدادی:

یکی از الزامات کیفیت بخشی به تولید حرکت دانش محور است

یکی از الزامات کیفیت بخشی به تولید حرکت دانش محور است

به گزارش سیاسی یک عضو کمیسیون امورداخلی کشور و شوراها در مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: اعتماد به فرهیختگان و دانش آموختگان جوان می تواند بستر خوبی را در امتداد تولید ملی باکیفیت لازم فراهم نموده و به دنبال آن شاهد اشتغال آفرینی باشیم.


علی حدادی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به نامگذاری سال ۱۴۰۱ از طرف مقام معظم رهبری به نام سال «تولید؛ دانش بنیان، اشتغال آفرین» بیان کرد: یکی از مهم ترین عناوینی که باید در سال ۱۴۰۱ به آن توجه جدی و واقعی شود، شعار سال است که حضرت آقا آنرا مطرح نمودند. طی سالیان گذشته بحث اقتصاد اولویت اول نامگذاری هایی بوده که مقام معظم رهبری بر آن تاکید داشتند، امسال نیز بر تولید دانش بنیان و اشتغال آفرینی تاکید داشتند.
تولید دانش بنیان منشاء رونق اقتصادی است ایشان سپس اظهار نمود: تولید ملی از اهمیت ویژه ای برخوردارست که باید بطور جدی به آن پرداخته شود. تولید ملی منشاء رونق اقتصادی و توسعه پایدار می باشد. اگر بخواهیم به مفهوم واقعی به خودکفایی برسیم باید به کیفیت تولید ملی توجه ویژه داشته و آنرا ارتقا دهیم. یکی از الزامات تولید ملی و کیفیت بخشی به تولید حرکت دانش بنیان، پژوهش محور و علمی است.
نماینده مردم طالقان، ساوجبلاغ، نظرآباد و چهارباغ در مجلس شورای اسلامی، اشاره کرد: باید به فرهیختگان و فارغ التحصیلان دانشگاهی خود که عمدتاً از قشر جوان هستند اعتماد نماییم، این اعتماد می تواند بستر خوبی را در امتداد تولید ملی باکیفیت لازم فراهم نموده و به دنبال آن شاهد اشتغال آفرینی باشیم. اشتغال جوانان تحصیل کرده ما که از رشته های مختلف فارغ التحصیل شدند از دغدغه های امروز جامعه است. باید بستر لازم برای ایجاد شرکت های دانش بنیان ایجاد شود. تولید همسو با حرکت دانش بنیان و پژوهشی می تواند توسعه کشور را به همراه داشته باشد.
ایشان سپس اشاره کرد: یکی از محورهای اصلی اقتصاد مقاومتی حرکت دانش بنیان است. مجلس شورای اسلامی می تواند در این عرصه اثربخشی خودرا داشته باشد. ما در سال ۱۴۰۰ قوانینی که مانع بود را کنار زدیم و قوانینی که در این راستا نیاز بود را به تصویب رساندیم. ما کوشیدیم ریل گذاری و بستر لازم را فراهم نماییم تا دستگاه های اجرائی به مفهوم واقعی از تولید حمایت کنند. تولید هم در شرکت های دانش بنیان و پارک های علم و فناوری می تواند اثرگذار باشد و هم در زمینه کشاورزی می تواند موثر باشد. تحول در بخش کشاورزی نیز مستلزم حرکت های دانش بنیان است.
وی ادامه داد: حرکت دانش بنیان است که می تواند ما را به خودکفایی رسانده و بستر اشتغال آفرینی برای دانش آموختگان دانشگاهی را فراهم کندبرای رسیدن به خودکفایی باید حرکت دانش بنیان در کشور صورت گیرد. از این راه است که می توانیم زمینه و بستر اشتغال را برای جوانان خود فراهم نماییم. گلخانه های گوناگونی که در زمینه کشاورزی بوسیله شرکت های دانش بنیان به وجود آمده و همچنین توجه به صنایع تبدیلی در زمینه کشاورزی از مباحث حائز اهمیت می باشد. متاسفانه تا به امروز خام فروشی محصولات کشاورزی به ضرر کشور بوده و باید در یک جایی متوقف شود. با حرکت دانش بنیان در صنایع تبدیلی در زمینه کشاورزی می توان جلوی این ضرر و زیان را گرفت.
اولویت مجلس رفع موانع تولید دانش بنیان است این عضو کمیسیون امورداخلی کشور و شوراها در مجلس شورای اسلامی، اشاره کرد: در سال ۱۴۰۱ اولویت اول مجلس رفع موانع در عرصه تولید دانش بنیان و اشتغال آفرینی خواهد بود. برای جلوگیری از رشد نقدینگی در سطح جامعه باید آنرا به سمت تولید هدایت نماییم. از طرف دیگر با حرکت دانش بنیان در راه تولید، کالاهایی صادرات محور خواهیم داشت. امروز ضمن تامین نیاز کشور باید کالاهای صادرات محور نیز تولید کرد. اساسا در بخش صادرات باید به کیفیت توجه ویژه ای شود که با دانش موجود در کشور این امر امکان پذیر است. ان شاءالله در سال ۱۴۰۱ قدم های مفیدی از طرف دولت و مجلس در این عرصه برداشته خواهد شد. مهم ترین مولفه اعتماد به مردم است. اگر در تولید اعتماد کامل را به مردم داشته باشیم موفق خواهیم شد.
حدادی در آخر بیان کرد: در کنار تولید دانش بنیان باید به بحث آمایش سرزمین نیز توجه ویژه ای صورت گیرد. اگر نگاه درستی در زمینه آمایش سرزمین داشته باشیم در کنار رونق تولید ملی شاهد رونق اقتصادی در سراسر کشور خواهیم بود.
منبع:

1401/01/15
10:22:43
5.0 / 5
662
تگهای خبر: تولید , جامعه , دولت , شورا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
لینک دوستان سیاسی
سیاسی بین الملل