در جلسه هیات دولت انجام شد

اختصاص اعتبار برای اجرای سریع لایروبی کانال های جزیره میانکاله و خلیج گرگان

اختصاص اعتبار برای اجرای سریع لایروبی کانال های جزیره میانکاله و خلیج گرگان

به گزارش سیاسی در جهت دستور رئیس جمهور در مسافرت هفته گذشته به استان گلستان در خصوص تسریع در علاج بخشی و لایروبی کانال های جزیره میانکاله و خلیج گرگان، هیأت وزیران تخصیص اعتبار مورد نیاز برای اجرای این طرح را به تصویب رساند.


به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، در جلسه بامداد روز چهارشنبه هیأت وزیران، پیشنهاد مشترک وزارت خانه های کشور و راه و شهرسازی و سازمان برنامه و بودجه کشور برای اختصاص مبلغ یک هزار میلیاردریال از محل منابع مواد (۱۶) و (۱۷) قانون مدیریت بحران کشور به منظور اجرای سریع علاج بخشی و لایروبی کانال های جزیره میانکاله و خلیج گرگان در استان گلستان، به تصویب رسید.

آیین نامه اجرایی در ارتباط با استرداد مالیات بر ارزش افزوده پرداختی از جانب افراد نیازمند به تصویب رسید
دولت در اجرای تکلیف مقرر در ماده (۴۵) قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب ۱۴۰۰ و با هدف پشتیبانی از اقشار کم درآمد و برقراری عدالت مالیاتی در جامعه، آئین نامه اجرایی ماده قانونی یاد شده را به تصویب رساند.
به باعث آئین نامه فوق، نهادهای حمایتی موظفند ظرف مدت یک ماه بعد از ابلاغ این آئین نامه، اطلاعات و مشخصات نیازمندان زیر پوشش خویش را دراختیار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار دهند و به صورت برخط بروزرسانی نمایند.
وزارت تعاون هم مکلف است اطلاعات افراد نیازمند که زیر پوشش نهادهای حمایتی نیستند را در اختیار این نهادها قرار دهد و نهاهای حمایتی هم موظفند ضمن استفاده از اطلاعات دریافتی از وزارت تعاون، نسبت به بررسی میدانی نیازمندانی که زیر پوشش شان نیستند، اقدام و نتایج را ظرف مدت یک ماه به این وزارت خانه اعلام نمایند.
وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی همینطور موظف است برپایه داده های موجود در پایگاه و داده های دریافتی از نهادهای حمایتی، نسبت به شناسایی اشخاص نیازمندی که ۳۰ درصد افراد کم درآمد از جمعیت کشور، مبحث این آئین نامه قرار دارند، اقدام نماید.
به منظور دقت و صحت شناسایی اشخاص مشمول کلیه دستگاههای اجرایی مبحث ماده (۵) قانون مدیریت خدمات کشوری همچون وزارت اراتباطات و فناوری اطلاعات، سازمان ثبت احوال کشور، بانک مرکزی، نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، سازمان امور مالیاتی کشور، سازمان بورس و اوراق بهادار و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مکلفند با رعایت قوانین و مقررات مربوط ازجمله آئین نامه داخلی کارگروه تعامل پذیری دولت الکترونیکی و مصوبه دولت، اطلاعات هویتی، اقتصادی و مالی مورد نیاز که به تایید شورایعالی فضای مجازی رسیده، برای تکمیل پایگاه اطلاعات رفاه ایرانی ها را به صورت برخط و به روش اعلامی کارگروه تعامل پذیری دولت الکترونیکی با اولویت اقلام مندرج در این آئین نامه، در اختیار پایگاه قرار دهند.
وزارت تعاون مکلف است مجموع مبالغ مالیات بر ارزش افزوده پرداختی توسط اشخاص نیازمند مبحث این آئین نامه را به خزانه داری کل اعلام نماید تا خزانه داری کل نسبت به پرداخت میزان اعلامی در سقف اعتبارات مبحث ماده (۴۵) قانون مالیات بر ارزش افزوده، به صورت سالانه به سازمان هدفمندی اقدام نماید. وزارت تعاون همینطور مکلف است اطلاعات در ارتباط با سرپرست هر خانوار همچون نام و نام خانوادگی، کد ملی، شماره شبا، شماره حساب بانکی بانک عامل و میزان مالیات بر ارزش افزوده که بر اساس نرخ مؤثر مزبور و مجموع تراکنش قابل قبل هر خانوار مشمول محاسبه می شود را به سازمان هدفمندسازی یارانه ها اعلام نماید تا این سازمان نسبت به پرداخت مبلغ اعلامی وزارت تعاون به حساب سرپرست خانوار اقدام نموده و لیست نهایی پرداخت را به صورت برخط دراختیار وزارت خانه مذکور قرار دهد.
میزان تراکنش های قابل قبول جهت بازپرداخت مالیات بر ارزش افزوده مبحث این آئین نامه به اشخاص مشمول حداکثر به میزان میانگین خرید کالا و خدمات خانوار دهک سه است.

موافقت دولت با اختصاص اعتبار به جمعیت هلال احمر و سازمان مدیریت و برنامه ریزی استانهای گلستان و کردستان
با تصویب هیأت وزیران، مبلغ ۷ هزار میلیاردریال اعتبار هزینه ای به منظور ترمیم بخشی از ذخایر اقلام امدادی زیستی، غذایی و بهداشتی، انبارهای امدادی سراسر کشور، ارتقای سطح آمادگی و افزایش توان پاسخگویی، به جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران اختصاص یافت و این سازمان موظف شد گزارش عملکرد اعتبارات مذکور را هر سه ماه به سازمان های برنامه و بودجه کشور و مدیریت بحران کشور ارسال نماید.
هیأت وزیران همینطور با اختصاص مبلغ ۴۱۴ میلیارد و ۶۴۰ میلیون ریال اعتبار هزینه ای و تملک دارایی های سرمایه ای برای جبران خسارات وارده به بخش های مسکونی و تأسیسات زیربنایی ناشی از وقوع سیل و توفان در مرداد و شهریور ماه سالجاری در شهرستان های استان گلستان، موافقت نمود. همینطور مبلغ ۳۰ میلیاردریال تسهیلات بانکی (با سود ۴ درصد روستایی و ۵ درصد شهری) و بازپرداخت ۱۵ ساله برای تسهیلات بازسازی (۳ سال دوران مشارکت مدنی و ۱۲ سال دوران فروش اقساطی) بازپرداخت ۵ ساله برای تسهیلات تعمیری و بازپرداخت ۷ ساله برای تسهیلات معیشتی توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با ضمانت زنجیره ای به منظور جبران خسارات ناشی از سیل و توفان مناطق مسکونی شهرستان های استان گلستان پرداخت می گردد. بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گلستان موظفند ضمن نظارت فنی و اجرایی بر روند انجام بازسازی، گزارش عملکرد اعتبارات فوق را در مقاطع زمانی سه ماهه به سازمان های برنامه و بودجه کشور مدیریت بحران کشور ارسال کنند.
هیأت وزیران در ادامه، با عنایت به به مشکلات موجود در تأمین آب آشامیدنی بهداشتی شهرستان سنندج و لزوم انجام اقدامات پیشگیرانه و به منظور مدیریت خشکسالی و رفع معضل تنش آبی برای تکمیل پروژه سامانه انتقال آب از سد آزاد به شهر سنندج در استان کردستان، مصوب کرد مبلغ یک هزار میلیاردریال اعتبار تملک دارایی های سرمایه ای در اختیار سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کردستان اختصاص پیدا کند. سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کردستان هم موظف شد ضمن نظارت فنی و اجرایی بر روند انجام عملیات مذکور، گزارش عملکرد اعتبارات یاد شده را هر سه ماه به سازمان های مدیریت و برنامه ریزی کشور و مدیریت بحران کشور ارسال نماید.

اصلاح آئین نامه فنی در زمینه کنترل و کاهش آلودگی ها
با عنایت به عدم امکان شرکتهای خودروساز برای ارتقا از سطح استاندارد آلایندگی یورو ۵ به یورو ۶ طی یک سال و ضرورت رعایت فاصله زمانی مناسب برای ارتقاء استاندارد و هم عدم امکان تأمین سوخت مناسب و تولید کمتر از ۵۰ درصد سوخت با استاندارد یورو ۴ و ۵، هیأت وزیران زمان اعمال حداقل حدود مجاز آلایندگی خودرو های بنزینی تولید داخل مطابق با استاندارد روز اتحادیه اروپا مندرج در آئین نامه فنی در زمینه کنترل و کاهش آلودگی ها را از «۲۹ اسفند ۱۴۰۰ به بعد» به «۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱» اصلاح کرد.
دولت همینطور وزارت صنعت، معدن و تجارت را مکلف کرد با همکاری وزارت نفت و سازمان حفاظت محیط زیست حداکثر تا تاریخ ۱۴۰۱/۳/۳۱، برنامه زمان بندی ارتقاء فناوری خودرو های تولیدی در زمینه موتورهای احتراق داخلی (Engine) و تجهیزات پس پالایش (سامانه پاشش سوخت، سامانه پایش کامپیوتری و کاتالیست) منطبق با استاندارد یورو ۶ را تهیه و به دولت ارائه نماید.

تسویه مطالبات و بدهی های برخی از شرکتهای تابع وزارت نیرو با دولت
در اجرای حکم مقرر در بند (د) تبصره (۷) قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور، هیأت وزیران با پیشنهاد وزارت نیرو در خصوص تسویه مطالبات ۲۲ شرکت دولتی ذیربط این وزارت خانه از دولت بابت مابه التفاوت قیمت تکلیفی و قیمت تمام شده فروش هر مترمکعب آب و هر کیلو وات ساعت برق مورد تأیید سازمان حسابرسی بعنوان بازرس قانونی، با بدهی شرکتهای مذکور به دولت (خزانه داری کل کشور) بابت طرح های تملک دارایی های سرمایه ای به بهره برداری رسیده وزارت نیرو به مبلغ ۲۶ هزار و ۶۴۳ میلیارد و ۳۹۹ میلیون ریال موافقت نمود.
بر این اساس، سرمایه شرکتهای یاد شده معادل بدهی تسویه شده ناشی از اجرای این حکم افزایش می یابد.
همینطور شرکتهای دولتی ذی ربط مکلفند ضمن رفتن به خزانه داری کل کشور و تعیین نحوه احتساب مبالغ مورد تسویه در بدهی طرح های خاتمه یافته، نسبت به تعیین تکلیف باقیمانده بدهی و انعقاد قرارداد لازم با وزارت امور اقتصادی و دارایی اقدام نمایند.

اصلاح مصوبه دولت درمورد پرداخت حق عضویت ایران بابت مخارج سازمان ملل و سایر سازمان های بین المللی
هیأت وزیران به پیشنهاد معاونت حقوقی رئیس جمهور، مصوبه در ارتباط با پرداخت حق عضویت جمهوری اسلامی ایران بابت مخارج سازمان ملل متحد و سایر سازمان های بین المللی را اصلاح کرد.
به باعث اصلاح مصوبه فوق، «شبکه بین الدولی اسلامی در علوم و فناوری فضایی» زیرمجموعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به لیست سازمان ها و مجامع بین المللی مشمول پرداخت حق عضویت در سازمان های بین المللی اضافه و اعتبار لازم برای حق عضویت آن تخصیص یافت.
همینطور نام «سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور» که در مصوبه مذکور به اشتباه با عنوان «سازمان تحقیقات زمین شناسی و معدنی کشور» درج شده بود، اصلاح گردید.

صدور مجوز برای امضای موقت موافقتنامه های معاضدت قضایی در امور کیفری و استرداد مجرمین بین ایران و مالزی
با تصویب هیأت وزیران، به وزارت دادگستری اجازه داده شد با هماهنگی معاونت حقوقی رئیس جمهور (امور توافق های بین المللی) و وزارت امور خارجه، نسبت به مذاکره، پاراف و امضای موقت موافقتنامه های معاضدت قضایی در امور کیفری و استرداد مجرمین بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت مالزی اقدام نماید.1400/12/18
14:17:07
5.0 / 5
825
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
سیاسی بین الملل