نماینده دادستان در دادگاه شارمهد:

۱۸ اقدام تروریستی سرکرده گروهک تندر ناکام مانده است

۱۸ اقدام تروریستی سرکرده گروهک تندر ناکام مانده است

به گزارش سیاسی نماینده دادستان در دادگاه رسیدگی به پرونده جمشید شارمهد سرکرده گروهک تروریستی تندر، اظهار داشت: این متهم قصد انجام ۲۳ اقدام تروریستی داشته که در انجام پنج مورد موفق و ۱۸ اقدام تروریستی وی ناکام مانده است.


به گزارش سیاسی به نقل از خبرگزاری ایرنا از مرکز رسانه قوه قضاییه، دادگاه رسیدگی به پرونده جمشید شارمهد سرکرده گروهک تروریستی تندر، حالا به صورت علنی به ریاست قاضی صلواتی درحال برگزاری است.
این جلسه با حضور نماینده دادستان، خانواده قربانیان اقدامات تروریستی این گروهک، متهم و وکلای وی برگزار شده است.
در ابتدای جلسه دادگاه، قاضی صلواتی از نماینده دادستان خواست تا در جایگاه قرار گیرد و به قرائت کیفرخواست بپردازد.
بهروز حسنی اعتماد نماینده دادستان در جایگاه قرار گرفت و اظهار داشت: جمشید شارمهد متولد ۱۳۳۴ تبعه ایران و دارای تابعیت مضاعف آلمان و اقامت در آمریکا است. وی متهم است به افساد فی الارض از راه طراحی و هدایت اقدامات تروریستی همچون بمب گذاری در حسینیه شیراز در تاریخ ۲۴ فروردین ۱۳۸۷ که سبب به شهادت رسیدن ۱۴ نفر و مجروح شدن تقریباً ۳۰۰ نفر شده است.
نماینده دادستان اضافه کرد: کوشش برای بمب گذاری در سد سیون شیراز در تاریخ ۲۵ آبان ۱۳۸۵ و برنامه ریزی برای ترور مسئول پروژه سد همینطور انفجار در کفشداری حرم حضرت امام (ره) در تاریخ ۳۰ آبان ۱۳۸۸ و آتشسوزی در هتل جهان تهران در هنگام ساخت و تهیه بمب جهت انفجار در حوزه علمیه آیت الله العظمی گلپایگانی از دیگر موارد اتهامی، متهم است.
حسنی اعتماد با اشاره به اینکه این اقدامات تروریستی باعث ناامنی جامعه و به خاک و خون کشیده شدن مردم شده است، اظهار داشت: گروهک تروریستی تندر در اواسط سال ۱۳۸۲ توسط برخی از عناصر سلطنت طلب به سرکردگی فتح الله منوچهری و فرود فولادوند با رویکرد تئوریزه کردن تروریست ضددینی در انگلستان تاسیس شده است.
وی اضافه کرد: این گروهک تروریستی با استفاده از رسانه های دیداری، شنیداری و مجازی مطالب توهین آمیزی ضد دین مبین اسلام انجام داده است. بعد از انتخاب شارمهد در سال ۸۵ بعنوان سرکرده گروه از رویکرد نرم به رویکرد سخت و تروریستی تغییر مسیر می دهد و به اقدامات تروریستی در اماکن مذهبی، اقتصادی و حساس می پردازد.
در ادامه جلسه دادگاه فیلمی از گفته های جمشید شارمهد قبل از دستگیری در دادگاه به معرض نمایش گذاشته شد که متهم در این فیلم عنوان می کند که «ما خجالت نمی کشیم کسی را بکشیم مگر انفجار شیراز را انکار کردیم ما ترور می نماییم وحشت ایجاد می نماییم.»


پخش لحظه انفجار بمب در حسینیه شیراز این فیلم در دادگاه منجر به حزن و گریه خانواده شهدا شد.
نماینده دادستان افزود: متهم اعتراف کرده است که اقدام به اعمال تروریستی می کرده و انفجار تروریستی رهپویان وصال شیراز، کفشداری حضرت امام خمینی (ره)، انفجار سد سیون، هتل جهان و ساخت و تهیه بمب جهت انفجار در حوزه علمیه آیت الله العظمی گلپایگانی توسط وی طراحی و برنامه ریزی شده است.
نماینده دادستان افزود: متهم اعتراف کرده است که قصد عملیات های تروریستی دیگری هم داشته است که موفق به اجرای آن نشده و انجام عملیات تروریستی در چهارشنبه سوری و انفجار در یکی از بانک ها همچون دیگر اقدامات تروریستی بود که وی در آن ناکام ماند.
وی افزود: این متهم همینطور قصد انفجار بمب در مقابل وزارت خانه امور خارجه ایران یا سفارت چین را داشته است که با دستگیری وی این اقدام تروریستی خنثی می شود.
نماینده دادستان افزود: این متهم قصد انجام ۲۳ اقدام تروریستی داشته که موفق به انجام پنج مورد آن شده است؛ بمب گذاری در حسینیه رهپویان شیراز در تاریخ ۲۴ فروردین ۱۳۸۷ توسط وی طراحی و مدیریت شد که به شهادت ۱۴ نفر و مجروحیت ۳۰۰ نفر انجامید که ۱۵ نفر آن کودک بودند.
در ادامه جلسه دادگاه تصاویری از اقدامات تروریستی گروهک تندر و انفجار حسینیه شیراز به معرض نمایش گذاشته شد.
شارمهد با ۹ نفر از افراد اف. بی.آی و سی.آی. ای ارتباط داشته که آخرین دیدار او به ژانویه ۲۰۲۰ باز می گردد
نماینده دادستان با اشاره به اینکه متهم شارمهد پس از انجام عملیات های خود با افسران آمریکایی ارتباط برقرار کرده است، اظهار داشت: وی در سال ۲۰۰۳ میلادی و مصادف با ۱۳۸۱ شمسی از کشور آلمان به آمریکا مهاجرت کرده و در آن جا ساکن شده است.
حسنی اعتماد افزود: بعد از انفجار در حسینیه رهپویان شیراز مقامات آمریکایی با متهم ارتباط برقرار کرده اند و به قول متهم، نخستین ارتباط او با اف. بی.آی پس از انفجار شیراز بود که آنها در این دیدار برخی نکات امنیتی را به متهم تذکر داده اند.
وی ضمن اشاره به سایر دیدارهای متهم با آمریکایی ها اظهار داشت: در اقاریر متهم آمده که وی با دو سناتور محلی ملاقات داشته و درباره اهداف و اقدامات گروه تندر با آنها صحبت کرده است.
نماینده دادستان اضافه کرد: به قول متهم سه نفر از اعضای اف بی آی با وی تماس گرفته اند و با وی خاطرنشان کرد وگوهایی را داشته اند همینطور متهم شارمهد در اظهارات خود گفته است باآنکه افراد سیاسی به او کمک مالی نکرده اند، اما با اعزام تیم آی. تی همه سیستم های کامپیوتری او را ارتقا داده اند.
حسنی اعتماد ضمن اشاره به اقاریر متهم درباره ارتباطش با مقامات آمریکایی اظهار داشت: به قول شارمهد وی با ۹ نفر از افراد اف. بی.آی و سی.آی. ای ارتباط داشته که آخرین دیدار او به ژانویه ۲۰۲۰ باز می گردد.
نماینده دادستان خاطرنشان کرد: متهم اعلام نموده که مقامات سیاسی آمریکا به او اخطار داده اند از آمریکا خارج نشود، چونکه در صورت خروج امنیت او را تضمین نمی کنند.
وی افزود: در اقاریر متهم شارمهد آمده است که با یک تیم سیاسی از اف. بی.آی در ارتباط بوده و درباره اهداف گروه خود در ایران با آنها صحبت می کرده است و در سال ۲۰۱۵ درباره جلب تیم های جاسوسی در ایران با این افراد صحبت داشته است.


نماینده دادستان با بیان اینکه متهم با اعضای سی.آی. ای هم در ارتباط بوده است، اظهار داشت: همه آی دی ها و پسوردهای گروه در اختیار افسران اف. بی.آی قرار داشته همینطور متهم مکاتباتی را با وزیر امور خارجه و رئیس جمهور آمریکا هم داشته است.
حسنی اعتماد با اشاره به اینکه شارمهد نقشه فتح تهران و راه کوروش را برای ترامپ، جان بولتن و هوک ارسال کرده است، اظهار داشت: هوک در یکی از سخنرانی ها از گروهک تندر یاد کرده است.
وی افزود: پس از انفجار حسینیه شیراز بعضی از رسانه های مکتوب آمریکا همینطور شبکه فاکس و سی ان ان با متهم مصاحبه داشته اند.
حسنی اعتماد افزود: دولت آمریکا ویزای تاسیس شرکت تجاری، ویزای مخصوص قربانیان سیاسی و پناهنده به آمریکا، حق معاملات، حق کسب و کار، خدمات بیمه و بازنشستگی و خدمات امنیتی را به شارمهد اهدا کرده بود.
نماینده دادستان اظهار داشت: متهم از راه یکی از عوامل خود با دو نفر از اعضای موساد آشنا شده و تلاش داشته تا حمایت آنها را جلب نماید. در همین راستا با شخصی به نام یعقوب آشنا شده و تلاش داشته است تا طرح راه کوروش خویش را به رئیس دولت رژیم صهیونیستی ارسال نماید.
شارمهد، نقشه فتح تهران و راه کوروش را برای ترامپ، جان بولتن و هوک ارسال کرده؛ هوک در یکی از سخنرانی ها از گروهک تندر یاد کرده است
در ادامه جلسه قاضی صلواتی اظهار داشت: بر مبنای قانون بعد از قرائت کیفرخواست شکایت خانواده شهدا باید مطرح شود؛ در این نشست دو تن از نمایندگان خانواده شهدا شکایت خویش را بیان می کنند. سپس انتظامی نماینده خانواده شهدا در جایگاه قرار گرفت و اظهار داشت: از سوی خانواده شهدا و جانبازان از دادگاه تقاضای اشد مجازات برای متهم را دارم.
وی افزود: همینطور می خواهم تا سایر سرکردگان گروهک هم دستگیر و برای محاکمه به دادگاه بیایند.
انتظامی خطاب به متهم شارمهد، اظهار داشت: با افسران اف. بی.آی در ارتباط بودید اما سربازان گمنام امام زمان (عج) دستگیرت کردند و الان برای محاکمه اینجا حاضر شدید. فرزند ما را تکه تکه کرده اید.
در ادامه جلسه دادگاه مریم سعدی مادر شهید راضیه کشاورز در جایگاه قرار گرفت و اظهار داشت: فرزند من یک انسان مهربان، ورزشکار و محصلی توانمند بود. او به حسینیه سید الشهدا رفته بود تا با خدای خودش و حضرت زهرا (س) راز و نیاز کند، اما گروهک تروریستی تندر، دختر نوجوان و مظلوم و مهربانم را با انفجار به شهادت رساند من به مظلومیت او فکر می کنم که در زمان انفجار و آن صدای مهیب چه بر سرش آمده است.
این مادر شهید افزود: حرف من با این متهم نیست حرف من با اربابان و حامیانش است که از این جنایت حمایت کردند تا این عملیات تروریستی صورت گیرد اربابان او و کسانی که حامی حقوق بشر هستند باید پاسخگو باشند.
وی افزود: من از محضر دادگاه می خواهم مظلومیت ما را به گوش جهانیان برساند باید جواب خون شهدای این عملیات تروریستی به گوش جهانیان برسد و آنان و اربابان این فرد باید پاسخگوی اعمال جنایتکارانه خود باشند.
مادر این شهید اضافه کرد: جان من فدای ایران، رهبرم و امام حسین (ع) است؛ در ایران غیرتمند، فرزندانی در دامن مادرانشان مانند شهید سردار سلیمانی پروراننده می شوند که تا لحظه آخر برای حفظ مرزهای کشورش جنگید تا یک نامرد نتواند چادر از سر زنان در ایران بردارد. در کشور من، مردان غیرتمند و شیرمردانی وجود دارند که در مقابل خائن و ظالم با تمام قدرت می ایستند تا از تمامیت ارضی کشور دفاع کنند.
در آخر این جلسه رسیدگی، قاضی صلواتی اعلام نمود: زمان و مکان جلسه بعدی متعاقباً اعلام خواهد شد.


1400/11/17
22:27:36
5.0 / 5
1001
تگهای خبر: آمریكا , ایران , جامعه , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
سیاسی بین الملل