رییس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس

اختتامیه دهمین دوره ادبی جایزه یوسف ۶ بهمن

اختتامیه دهمین دوره ادبی جایزه یوسف ۶ بهمن

به گزارش سیاسی رئیس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس از برگزاری اختتامیه دهمین دوره ادبی جایزه یوسف با عنوان داستان کوتاه دفاع مقدس و مقاومت در ۶ بهمن ماه در استان هرمزگان اطلاع داد.


به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، سرهنگ عباس بایرامی روز چهارشنبه درباره اختتامیه دهمین دوره جایزه ادبی یوسف (داستان های کوتاه دفاع مقدس و مقاومت) اضافه کرد: دنبال استعدادیابی و افزایش توان حوزه نویسندگی بویژه در میان نوقلمان هستیم. معتقدیم خیلی از شاخصهای بومی در استان ها و مجموعه ها وجود دارد که هنوز آنها را کشف نکردیم که جایزه یوسف می تواند آنها را به صحنه بیاورد و به مردم ما و به دنیا بشناساند.
وی تقویت داستان نویسی، ترغیب و تشویق نویسندگان جوان را از دیگر اهداف جایزه ادبی یوسف عنوان نمود و اظهار داشت: دوره یازدهم جایزه ادبی یوسف هم از همین سال جاری شروع کردیم. به مناسبت اینکه سال آینده چهل سالگی آزادسازی خرمشهر است جایزه یوسف به داستان های کوتاه در مورد خرمشهر اختصاص داده شده است.
رئیس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس همینطور اظهار داشت: پوستر جشنواره رونمایی شده و فراخوان ها انجام شده تا بتوانیم سوم خرداد سال آینده با میزبانی خرمشهر در استان خوزستان این برنامه را برگزار نماییم.
سرهنگ بایرامی در ادامه اظهار داشت: قرار شده است برنامه هایی مثل جایزه ادبی یوسف به سطح استان ها برده شود تا شایستگی ها و داشته های استانهای ما نمایان تر شود. دفاع مقدس یک پدیده بی نظیر است. در میان جنگ هایی که در سده های اخیر رخ داده دفاع مقدس می تواند بعنوان یک محور و مبنا قرار بگیرد ازاین رو با برگزاری برنامه های مختلف ادبی و هنری به دنبال این هستیم حوادث مختلف این دفاع بی نظیر را به همه دنیا نشان دهیم.
رییس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس اضافه کرد: قبل از دفاع مقدس، هر جنگی که به ایران تحمیل شد قطعه ای از خاک این کشور جدا شد. دفاع مقدس هشت ساله ما این پیام را داشت که هیچ قدرتی در دنیا نمی تواند مردم ایران را به زانو در بیاورد. مردم ایران به پشتیبانی ولایت فقیه توانستند از این دفاع با سربلندی بیرون بیایند در عین حال نباید این سربلندی و این داشته ملی را به مقطع خاص محدود کرد.
وی با بیان اینکه در جایزه ادبی یوسف به دنبال شناسایی استعدادها هستیم، اظهار داشت: دور اول این جایزه ادبی با شرکت ۴۰۰ تا ۵۰۰ نفر آغاز شد و امروز که دهمین دوره این جایزه است بیشتر از ۳ هزار نفر شرکت کرده اند که نشان از معرفت خاص از بین جوانان و نوجوانانی که حتی امام، انقلاب اسلامی و دفاع مقدس را ندیدند.
در ادامه این نشست سردار میرزایی مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس هرمزگان اظهار داشت: از چهارم بهمن ماه میزبان برگزیدگان دهمین دوره جایزه ادبی یوسف در استان هرمزگان خواهیم بود.
وی افزود: در سالی که گذشت کارگاه های مختلف آموزشی داستان نویسی دفاع مقدس داشتیم که سبب شد سطح هنر و مهارت نویسندگان ما افزایش پیدا کند. در حوزه کودک و نوجوان آثار زیادی به جشنواره عرضه شد که برخی از آنها بعنوان برگزیده انتخاب شدند.
در ادامه مسعود امیر خانی دبیر علمی و اجرایی جشنواره جایزه ادبی یوسف ضمن اشاره به بخشهای مختلف این جشنواره اظهار داشت: در این جشنواره در سه بخش دفاع مقدس، مدافعان حرم و مدافعان سلامت در دو حوزه بزرگسال و نوجوان فراخوان داده شده بود. یک بخش ویژه بعنوان داستان شهدا داشتیم که زندگینامه یک یا دو شهید از هر استان را در چارچوب داستان است.
وی اظهار داشت: از سه دوره قبل جایزه یوسف به صورت متمرکز دیگر در تهران برگزار نمی گردد. ابتدا در استان ها این جایزه فراخوان داده می شود و داوری توسط خود کارشناسان استان انجام و برگزیده ها مشخص و مراسم پایانی برگزار می گردد. آثار برگزیده به دبیرخانه مرکزی به تهران ارسال می شود و بهترین آثار برای پخش سراسری انتخاب می شود.
دبیر عملی جشنواره جایزه ادبی یوسف اظهار داشت: سال جاری هم حدود ۳۴۴۶ اثر دریافت شده که از این تعداد ۱۸۱ اثر بعنوان برگزیدگان استانی انتخاب شدند. این آثار در تهران مورد داوری قرار گرفت و۳۶ اثر بعنوان نامزد دریافت جایزه ادبی یوسف انتخاب شدند.
وی اظهار داشت: از این تعداد ۱۸ اثر بعنوان برگزیده نهایی جایزه ادبی یوسف در دوره دهم انتخاب شدند که ۱۶ نفر از ۱۸ برگزیده نهایی بانوان هستند.
امیر خانی خاطرنشان کرد: در جایزه ادبی یوسف در بخش دفاع مقدس، مدافعان سلامت دفاع حرم و اثر یک نویسنده استانی از استان میزبان به صورت ویژه تقدیر به عمل می آید.


منبع:

1400/10/29
19:16:52
5.0 / 5
994
تگهای خبر: آموزش , ایران , سازمان , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
سیاسی بین الملل