بسته اخبار سیاسی ۲۱ دی

حقوق زندانیان

حقوق زندانیان

به گزارش سیاسی بخشنامه ای درباره حقوق زندانیان/ مذاکرات وین/ سوال نمایندگان از وزیر بهداشت و... از موضوعات پربازدید و خبرساز تحریریه سیاسی ایسنا بود که جزئیات آن در ادامه می آید.


به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، اظهارات وزیر خارجه کشورمان درباره تعلل غرب در مذاکرات وین در صدر اخبار پرمخاطب امروز قرار گرفت.
حسین امیرعبداللهیان با بیان این که دوره هشتم مذاکرات ما در راه بهتری قرار گرفته و الان که آقای دکتر باقری و تیم کارشناسان ارشد ایرانی در وین درحال مذاکره هستند، برداشتمان این است که مذاکرات در راه درست خودش قرار دارد، اظهار داشت: اما هنوز در مذاکرات وین شاهد ابتکارات جدید از جانب طرف های غربی نیستیم. به نحوی که به نظر نمی رسد آماده بازگشت سریع به تعهدات خود باشند بنابراین در این مورد احساس می نماییم هنوز غربی ها تعلل می کنند.
منابع نزدیک به مذاکرات اعلام کردند، با وجود گذشت بیشتر از پنج هفته از شروع مذاکرات احیای برجام در وین، طرف های برجامی و آمریکا نه تنها نسبت به پذیرش پیشنهادات و ایده های ایران تعلل و تاخیر دارند بلکه از ارائه ساز و کارها برای تأمین نظرات ایران در ارتباط با لغو تحریم ها، تضمین توافق و راستی آزمایی از اجرای تعهدات طفره رفته اند.
علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت هم در نشست خبری با نمایندگان رسانه ها تصریح کرد که تنها نماینده رسمی ایران در مذاکرات آقای دکتر علی باقری هستند. هیچ شخص و کشور دیگری نماینده ایران نیست. طبیعی است کشورهای دیگر در قالب اقدامات دیپلماتیک کشور خودشان اقدام می کنند. برخی حضور رسانه ای بیشتری دارند. ازاین رو هیچ کشور و مقام دیگری نمایندگی از دولت ایران در مذاکرات ندارد. همینطور جایگاه مقامات سابق کشور هم محترم است و به روش های دیپلماتیک حمایت می شوند.
دیگر اخبار مرتبط را در لینک های زیر دنبال کنید.
توافق هسته ای از موضوعات دیدار وزرای خارجه چین و عربستان
احتمال رسیدن به راهکاری برای احیای برجام افزایش پیدا کرده است
دیدار شرکای برجام با آمریکا بدون حضور ایران
***
مرکز رسانه قوه قضاییه اعلام نمود که سازمان زندان ها در ادامه نگاههای تحولی در این مجموعه، بخشنامه ای را صادر کرده است که متضمن تقویت حقوق زندانیان و بازداشت شدگان و رعایت جنبه های اسلامی، اخلاقی و انسانی در برخورد با آنان است.
متن کامل این بخشنامه که نظارت بر حسن اجرای آن بر عهده مدیر کل دفتر ارزیابی عملکرد، بازرسی و پاسخگویی به شکایات سازمان است را می توانید اینجا بخوانید.
تذکر یک عضو کمیسیون بهداشت و درماندر جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی در تاکید بر لزوم خدمت به مردم از دیگر اخبار مورد توجه مخاطبان بود.
وی با استناد به ماده ۷۵ ایین نامه اظهار داشت: این که عده ای به جای این که برای دولت کار کنند چند میلیارد سرمایه زدند به معنای دفاع از جانباز است؟ اگر مرد هستید برای خدمت به مردم از خود و پول خود بگذرید، این گوی و این میدان.
در همین جلسه، مسعود پزشکیان ضمن تشریح سوال خود از وزیر بهداشت در مورد علت عدم پایبندی به قانون برنامه ششم توسعه و تعهداتی که در مورد نحوه بکارگیری نیروی انسانی برای مدیریت دانشگاه های منتخب، هنگام دریافت رای اعتماد به نمایندگان داده است، اظهار داشت: چطور می شود فردی که در کلینیک خصوصی درآمد چندصد میلیاردی دارد در بخش دولتی به فکر خدمت به محرومین بوده و حتی توجه دانشجویان را هم به این اولویت جلب نماید.
بهرام عین اللهی در پاسخ به این سؤال تصریح کرد: انتصابات در تمام دانشگاه ها برپایه تعهد و تخصص و انقلابی گری بوده و افرادی که با روحیه خدمت به مردم سازگار بوده اند منتخب شده اند اما ما با هیچ کس عهد اخوت نبستیم و اگر از مسیر خدمت بیرون بروند کنار گذاشته می شوند.
نماینده مردم تبریز به صورت مشروط از توضیحات بهرام عین اللهی در مورد بکارگیری نیروها در دانشگاه های علوم پزشکی قانع شد و سوال خویش را به رای مجلس شورای اسلامی نگذاشت.
در جریان بررسی این سوال محمد باقر قالیباف هم با تکیه بر این که مجلس باید در بحث حقوق ها به پزشکانی که در بیمارستان های دولتی مشغول به کار هستند توجه داشته باشند، اضافه کرد: همه ما باید تلاش نماییم تا این تضاد منافع کنار برود.
گزارش کامل ایسنا از جلسه علنی امروز (سه شنبه) بیست و یکم دیماه ۱۴۰۰ مجلس شورای اسلامی را می توانید اینجا بخوانید.
منبع:

1400/10/21
15:51:33
5.0 / 5
1038
تگهای خبر: آمریكا , ایران , برجام , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
سیاسی بین الملل