بازپرس ویژه رسیدگی به پرونده ترور شهید سلیمانی:

برای برخی از متهمان ترور سردار سلیمانی درخواست اعلان قرمز صادر گردیده است

برای برخی از متهمان ترور سردار سلیمانی درخواست اعلان قرمز صادر گردیده است

بازجو ویژه رسیدگی به پرونده ترور شهید سلیمانی با تکیه بر این که برای پیگیری این پرونده دقت را فدای سرعت نمی نماییم، اضافه کرد: در این پرونده ۱۲۷ متهم و مظنون شناسایی شده اند و برای برخی از متهمان درخواست اعلان قرمز صادر گردیده است.


به گزارش سیاسی به نقل از خبرگزاری ایرنا از پژوهشگاه قوه قضاییه، سعید فرهاد نیا در نشست بررسی ابعاد حقوقی پیگیری پرونده ترور شهید سلیمانی که توسط پژوهشگاه قوه قضاییه به مناسب دومین سالگرد شهادت حاج قاسم برگزار شد، درباره علل فرآیند طولانی رسیدگی به پرونده شهید سلیمانی و این که آیا این مورد به سبب شروع دیرهنگام رسیدگی به پرونده بوده یا نه اضافه کرد: شروع پرونده فاصله بسیاری با شهادت نداشته و ۱۰ تا ۱۵ روز بعد از حادثه شهادت سردار سلیمانی اعلام جرم صورت گرفت و پیگیری ها شروع شد با این وجود این پرونده بُعد بین المللی دارد و نیازمند همکاریهای بین المللی است.
وی اضافه کرد: چون پایگاه های آمریکایی در منطقه وجود داشته اند و امکان دارد در حادثه دخالت کرده باشند، باید مورد بررسی قرار بگیرند، با این وجود از میان ۹ کشوری که نیابت قضایی به آنها ارسال شده، فقط عراق به درخواست ما پاسخ داده است.
فرهادنیا با تاکید بر پیچیدگی های این پرونده افزود: حمله پهپادی یک تروریست نوین است و مباشران، معاونان و آمران آن باید مورد بررسی قرار بگیرند.
وی گفت: پرونده کیفری برپایه اصل برائت و اصول رسیدگی کیفری باید بسیار دقیق بررسی تا در نهایت اتهامات متهمان به صورت دقیق در کیفرخواست اعلام گردد.
فرهادنیا با اشاره به چالش های موجود در رسیدگی به این پرونده اظهار داشت: چالش هایی در همکاری با سازمان های بین المللی همچون همکاری با اینترپل هم داشته ایم و از سویی بحث های سیاسی و عدم همکاری دیگر کشورها هم بوده است.
وی گفت: پس از ترور سردار سلیمانی با بیان جرم وزیر سابقه خارجه و دادستان کل کشور پرونده ای تشکیل شد البته شاکی خصوصی هم در این پرونده وجود دارد و خانواده شهدا هم در این مورد ورود کرده اند.
بازجو ویژه رسیدگی به پرونده ترور شهید سلیمانی اضافه کرد: پس از طرح این دعوا ما باید صلاحیت زمانی، مکانی و شخصی را برای رسیدگی بررسی می کردیم و برپایه مواد ۵، ۸ و ۹ قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۹۲ ما احراز کردیم که صلاحیت رسیدگی به این پرونده را داریم چونکه در این پرونده قتل عمد و اقدام ضد امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران بود.
فرهادنیا افزود: از همان ابتدا تلاش شد که در رسیدگی به این پرونده از جامعه حقوقی و سایر ارگان هایی که در کشور می باشند، کمک گرفته شود.
وی با اشاره به اقدامات بین المللی در این پرونده اظهار داشت: اینترپل ایران با همکاری اینترپل عراق، شواهد را جمع آوری کرده و تا کنون ۱۱ درخواست نیابت و معاضدت قضایی به ۹ کشور ارسال شده و پرونده بیشتر از چهار صفحه است.
فرهادنیا اضافه کرد: در این پرونده ۱۲۷ متهم و مظنون شناسایی شده اند. این متهمان از راه ایمیل یا دفتر حفظ منافع ایران در آمریکا احضار شدند و برای برخی از متهمان درخواست اعلان قرمز صادر گردیده است.
وی با اشاره به کمیته مشترک ایران و عراق برای رسیدگی به پرونده ترور سردار سلیمانی اظهار داشت: دو جلسه مشترک بین طرفین ایرانی و عراقی برگزار شده و جلسه بعدی هم بهمن ماه برگزار می شود.
بازپرس ویژه پرونده ترور شهید سلیمانی اضافه کرد: بعنوان قاضی بنابر اصل ۱۶۷ قانون اساسی، بمحض ارجاع پرونده مکلف به رسیدگی هستم و وظیفه دارم که پرونده را با اطلاعات بررسی کنم و در نهایت در غالب کیفرخواست و قرارهای لازم اعلام نظر کنم.
وی اظهار داشت: هنوز پرونده مراحل تحقیقاتی خویش را طی می کند و به سبب بحث محرمانگی دادسرا از ورود به جزئیات معذوریم.
به گزارش سیاسی به نقل از خبرگزاری ایرنا، سردار قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس فرمانده حزب الله عراق و قائم مقام بسیج مردمی عراق (الحشد الشعبی) و شمار دیگری از رزمندگان عراقی روز جمعه ۱۳ دی سال ۱۳۹۸ در نتیجه حمله بالگردهای آمریکایی ها در فرودگاه بغداد به شهادت رسیدند.
این اقدام تروریستی با دستور مستقیم دونالد ترامپ رئیس جمهوری سابق آمریکا انجام گرفت.


1400/10/15
10:02:28
5.0 / 5
986
تگهای خبر: آمریكا , ایران , جامعه , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
سیاسی بین الملل