هموطنان ادیان توحیدی در دفاع مقدس ۱۴۷ شهید تقدیم دفاع از مرزها کردند

هموطنان ادیان توحیدی در دفاع مقدس ۱۴۷ شهید تقدیم دفاع از مرزها کردند

رئیس سازمان حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس ارتش در یادداشتی نوشت: هموطنان ادیان توحیدی در طول دفاع مقدس ۱۴۷ شهید و ۱۹۷ جانباز تقدیم دفاع از مرزهای کشور کردند و دوشادوش سایر هموطنان خود به نبرد با دشمن متجاوز و دفاع از کشور و ناموس خود پرداختند.


با آغاز جنگ تحمیلی با عنایت به اوضاع و شرایط داخلی، حمایت و مشارکت همه جانبه مردم امری اجتناب ناپذیر بود و مردم ایران اسلامی پای اعتقادات و وطنشان با تمام قدرت ایستادند. در بین اقشار مختلف مردم، حضور پرشور و چشم گیر ادیان توحیدی بخصوص مسیحیان و آشوریان در جبهه ها و پشتیبانی همه جانبه از خط مقدم جنگ در مقابل رژیم بعثی عراق نقشی مهم و اثرگذار بود.
با نگاهی به تعالیم حضرت عیسی مسیح (ع) درمی یابیم که در مسیحیت هم همچون سایر ادیان الهی مقام والایی برای کسانی که در راه دفاع از آرمان های الهی جان خویش را فدا می کنند ذکر شده و به شهادت در راه دین و ایمان بسیار تاکید گردیده است.
بی شک در کنار غیرت مسیحیان ایرانی برای دفاع از خاکشان، این تعالیم هم در حضور فعال آنها در جبهه های نبرد حق ضد باطل اثر به سزایی داشته است، تا جایی که بعد از فراخوان شورای خلیفه گری ارامنه ایران در مراکزی چون تهران، تبریز و اصفهان خیل عظیمی از جوانان و اقشار مختلف مسیحی برای این وظیفه ملی اعلام آمادگی کردند.
مشارکت و همراهی ارامنه در جنگ تحمیلی عراق ضد ایران منحصر به جانبازی رزمندگان و از خودگذشتگی جوانان ارمنی نبوده است. حدودا تمامی قشرهای ارامنه با استقبال از فراخوان شوراهای خلیفه گری در مراکز تهران، تبریز و اصفهان و پاسخ به ندای وجدان به پشتیبانی از عملیات خطوط مقدم جبهه ها برخاستند.
نوجوانان و جوانان ارمنی در سنگرهای مدارس و خیلی از خانواده ها و انجمن های مختلف و صاحبان صنایع، همه در جمع آوری کمک های نقدی و غیرنقدی برای پشتیبانی از جبهه های جنگ مشارکت می کردند. آنها که با وجدان پاک، حقانیت و مظلومیت ایران را در این جنگ نابرابر یافتند و بر مبنای انسانیت شان به دفاع از مظلوم رفتند و آنها که خودشان را بخشی از این ملت دیدند و جنگ را یک مساله ملی دانستند و با جان و دل در این دفاع شرکت کردند.
گواه این ایثار و فداکاری، گرچه در اوج، شهدا و خانواده های آنها هستند، اما حمایت و امدادرسانی منسجم ارامنه در طول هشت سال دفاع مقدس هم موید این احساس است. در همان ماههای ابتدایی جنگ، ستاد کمک رسانی به جبهه ها در شورای خلیفه گری ارامنه تشکیل شد.
در اطلاعیه ای که روزهای اول جنگ توسط ارامنه صادر شد آمده است: «همکیشان عزیز؛ چنان که می دانید، ایران عزیز ما درحال جنگ است؛ جنگی که به کشور تحمیل شده است و در این روزهای بسیار حساس، همه ایرانی ها با از خود گذشتگی کامل، به امر مقدس دفاع از از وطن پرداخته اند.
ما مانند هر ایرانی، وظایفی داریم و باید در امر مقدس حفظ تمامیت ارضی ایران، فعالانه شرکت نماییم. ازاین رو با درک این وظیفه، تصمیم گرفته شده است که ما هم از راه انجام کمک های مالی، وظیفه و سهم خویش را در انجام این امر مقدس ادا نماییم.»
کمک های نقدی و کاروان های کمک های غیرنقدی، مرتب از سوی این ستاد به جبهه فرستاده می شد. تخصص و مهارت ارامنه ایران، همیشه در کارهای فنی و بخصوص امور در ارتباط با خودرو ها زبانزد بوده، همین تخصص سبب شد تا چندین گروه از افراد ماهر فنی ارمنی، برای خدمت رسانی، راهی جبهه ها شوند و ماه ها و سال ها بمانند و با تخصص و مهارت خود نقش ارزشمند ای را در پشتیبانی از رزمندگان ایفا کنند.
حضور صدها صنعتگر مسیحی در جبهه برای تعمیر و راه اندازی خودرو ها و ادوات نظامی، تشکیل دهها کاروان هدایای هموطنان مسیحی، زرتشتی و کلیمی، ارسال دهها دستگاه بلدوزر، لودر، آمبولانس، موتورسیکلت و دیگر وسائل مورد نیاز جبهه، از فعالیتهای این هموطنان گرانقدر است.
برای دفاع از استقلال و تمامیت ارضی ایران، جوانان ادیان توحیدی با به تن کردن لباس مقدس سربازی و همینطور حضور داوطلبانه در مناطق عملیاتی جنگ، از خط مقدم تا پشتیبانی و تدارکات و تقدیم صدها شهید، مفقودالاثر، جانباز و آزاده، کارنامه سرافرازی و رشادت های خویش را در این سرزمین ثبت کردند.
در طول دفاع مقدس، ارامنه حدود ۵۰ شهید، ۱۱۰ جانباز، ۳۵ آزاده و ۵ مفقودالاثر تقدیم وطنشان کردند. در کنار این جوانان نظامی، نزدیک به دهها نفر از زن، مرد و کودک ارمنی، در اثر بمباران ها و موشک باران های ظالمانه دشمن شهید شدند. مشابه همین فداکاری ها، در میسحیان آشوری کشور هم صورت گرفت و بیشتر از ۳۰ نفر از آنها در جریان جنگ تحمیلی شهید و دهها نفر جانباز و مجروح شدند.
هموطنان ادیان توحیدی در طول دفاع مقدس ۱۴۷ شهید و ۱۹۷ جانباز تقدیم دفاع از مرزهای کشور کردند. ادیان توحیدی و بخصوص جوانان مسیحی در دفاع مقدس، دوشادوش سایر هموطنان خود به نبرد با دشمن متجاوز و دفاع از کشور و ناموس خود پرداختند و ایثارگری های رزمندگان مسیحی در طول جنگ تحمیلی، جلوه باشکوهی از همگرایی ادیان در نظام جمهوری اسلامی را به نمایش گذاشت که در حافظه تاریخ ایران ثبت و ضبط شده و فراموش نخواهد شد.
رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای (مدظله العالی) با بصیرت و دوراندیشی خاص و ویژه ای از سال ۱۳۶۳ برنامه حضور در منازل شهدای ادیان توحیدی را شروع کردند. این برنامه حضور هم اکنون هم همچنان ادامه دارد و هر سال در روزهای تولد حضرت عیسی (ع) و سال نوی میلادی؛ معظم له با حضور در منزل خانواده های شهدای مسیحی ارامنه و آشوری درد دل مادران، پدراران، برادران و خواهران شهدای مسیحی را می شنوند و یاد شهدای مسیحی را گرامی می دارند و مقام شامخ شهدای ادیان توحیدی بخصوص مسیحی را ارج می نهند و خانواده آنها را مورد تفقد و دلجویی قرار می دهند و برای شان آرزوی سلامتی، توفیق و عاقبت بخیری می کنند و با بزرگترها از خاطرات و مسائل در ارتباط با مسیحیت و با جوانان درباره تحصیلات و کارشان و سفارش و تاکید به استفاده از فرصت ناب جوانی و تبدیل آن به سرمایه سفارش می کنند.
برای خانواده های ادیان توحیدی، حضور رهبری نظام اسلامی در خانه های شان باورپذیر نیست و چه برسد به خودمانی و بی تکلف نشستن و صحبت کردن و با همدیگر چای نوشیدن و شیرینی خوردن. مسیحیان ایران شامل ارمنی و آشوری صدها شهید و جانباز و آزاده را تقدیم حفظ آب، خاک، امنیت و پایداری نظام جمهوری اسلامی کرده اند.
تاکنون درباره نقش ادیان توحیدی ایرانی و بخصوص مسیحیان در دفاع مقدس و شهدای آنها، کتاب هایی انتشار یافته است که میتوان به کتاب هایی از قبیل «جان باختگان مسیحی»، «لاله های سرخ انقلاب»، «گل مریم»، «جنگ تحمیلی هشت ساله» و «ارامنه ایران» اشاره نمود.
ایثارگری، اسارت، جانبازی و شهادت تعداد زیادی از مسیحیان در طول جنگ تحمیلی جلوه باشکوهی از وحدت کلمه ایرانی ها را در واژه هایی چون وطن و استکبارستیزی به نمایش گذاشت.
دفاع مقدس ۸ ساله ایران، مسلمان، کلیمی، مسیحی و زرتشتی نمی شناخت. همه آمدند، پیر، جوان، زن و مرد به میدان آمدند تا صدام و یاران غربی وی نتوانند یک هفته ای به تهران برسند و این یک هفته ۸ سال طول بکشد و سرانجام هم شکستی مفتضحانه را قبول کند.
ایرانی بارها نشان داده که بیعتش ایمانی است و تا پای جان پای قول و قرار خود می ایستد. دفاع مقدس تنها یکی از عرصه هایی بود که به خوبی ید واحده ملت ایران را به رخ جهانیان کشاند، دشمنان این ملت همواره در طول تاریخ با استفاده از توطئه ها و نقشه های شوم در تلاش بودند تا این وحدت مثال زدنی را که قدرتمندترین سلاح این کشور است خدشه دار کنند، اما مردم ایران در هشت سال دفاع مقدس نشان دادند که این وحدت ریشه در ایمان و غیرتی قوی دارد و گسستنی نیست.
وحدت میان ایران و ایرانی جلوه های زیادی مثل دفاع مقدس، ۲۲ بهمن، روز جهانی قدس، حماسه ۹ دی دارد. وحدتی که روزی نهالی نو پا بود، اما امروز به درختی قدرتمند و مقتدر تبدیل گشته است. رحمت خدا بر آنها و درود و دعای بندگان صالح خدا، نثار تربت آنها باد.

1400/10/09
13:42:32
5.0 / 5
861
تگهای خبر: ارتش , ایران , تخصص , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سیاسی بین الملل