امیرعبداللهیان اعلام نمود:

آمادگی ایران برای میزبانی نشست سران آستانه

آمادگی ایران برای میزبانی نشست سران آستانه

به گزارش سیاسی در دیدار امروز حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه کشورمان و فیصل مقداد وزیر امور خارجه سوریه موضوعات مختلف دوجانبه، منطقه ای و بین المللی مورد گفتگو و تبادل نظر قرار گرفت..


به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، در این دیدار امیرعبداللهیان ضمن تاکید بر روابط راهبردی دو کشور بر لزوم تمرکز ویژه بر ارتقاء روابط اقتصادی و تجاری یاد کرده و اظهار داشت، تبادل هیات های مختلف در سطوح عالی طی چند ماه گذشته، افتتاح نخستین مرکز تجاری جمهوری اسلامی ایران در خارج در دمشق و برگزاری نمایشگاه بازرگانی ایران در سوریه در هفته گذشته که همراه با سفر وزیر صمت انجام شد از عزم و اراده جمهوری اسلامی ایران برای توسعه همه جانبه روابط در میان حکایت دارد.
وزیر امورخارجه با محکوم کردن تجاوزات رژیم صهیونیستی به سوریه، حضور نظامی نیروهای بیگانه بدون هماهنگی و اجازه دولت سوریه را عامل ناامنی در منطقه و خصوصا در سوریه دانست.
امیر عبداللهیان ضمن اشاره به ساز و کار آستانه بعنوان تنها ساختار کارآمد فعلی برای حل و فصل سیاسی موضوعات تحمیل شده به سوریه، آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای میزبانی سران آستانه در تهران در سال آینده میلادی را مورد تاکید قرار داد.
وزیر امور خارجه کشورمان همینطور بازسازی سوریه و بازگشت آوارگان را بخشی از چاره سیاسی این کشور دانست و بر حفظ تمامیت ارضی و حاکمیت ملی سوریه تاکید نمود.
امیرعبداللهیان ضمن استقبال از تصحیح سیاست های برخی کشورهای عربی و غربی نسبت به سوریه، نرمال سازی روابط معدودی از کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی را اشتباهی راهبردی و مخل صلح و ثبات در منطقه دانست.
رئیس دستگاه سیاست خارجی همینطور با عنایت به توافقات خیلی خوب صورت گرفته طی این سفر و همینطور سفرهای قبلی ایشان به دمشق و فراهم آمدن مقدمات ضروری، از توافق دو طرف برای تنظیم دیدار روسای جمهور دو کشور در آینده نزدیک، بعنوان یک گام بلند رو به جلو در فعال سازی بیشتر از پیش روابط یاد کرد.
وزرای امور خارجه دو کشور همینطور در زمینه برگزاری کمیسیون مشترک همکاریهای اقتصادی با حضور وزیر راه و شهرسازی بعنوان رئیس ایرانی کمیسیون در آینده نزدیک در دمشق توافق کردند.
در این دیدار فیصل مقداد وزیر امور خارجه سوریه هم ضمن تشکر از حمایت های تهران از مردم و دولت سوریه، و ضمن اشاره به اهمیت کلیدی روابط دمشق و تهران، ملاقات روسای جمهور دو کشور را نقطه عطفی در روابط دانست و اظهار داشت با اتمام مقدمات لازم این ملاقات صورت خواهد گرفت.
وزیر امورخارجه سوریه با تبیین آخرین وضعیت میدانی و سیاسی سوریه، از تجاوزات مستمر اسرائیل و حضور نظامی و تحریم های غیرقانونی ایالات متحده بعنوان نقض حاکمیت و تمامیت ارضی آن کشور و منبع اصلی نا امنی و فشار اقتصادی به آن کشور نام برد و تاکید کرد، ملت سوریه با مقاومت همه جانبه خود این توطئه ها را شکست خواهد داد.
فیصل مقداد تصریح کرد تحریم های آمریکا ضد سوریه و ایران برخلاف تمام قواعد انسانی، مردم دو کشور را هدف گرفته است.
وی همینطور ضمن مرور پروژه های اقتصادی فی ما بین، اظهار داشت میزان روابط اقتصادی، همخوان و همتراز با روابط راهبردی دو کشور نیست و دمشق آمادگی دارد برای ارتقاء این روابط، همکاریهای همه جانبه ای با تهران داشته باشد.
وی ضمن اشاره به کیفیت بالای کالاهای ایرانی و توان فنی و دانش ممتاز شرکتهای ایرانی، خواهان تداوم تماسهای بخش های خصوصی و دولتی دو طرف شد.
دو طرف در این دیدار بر تنظیم نقشه جامع راهبردی روابط دراز مدت دو کشور تاکید کرده و مقرر نمودند گروه های کارشناسی دو طرف بر این امر متمرکز شوند.1400/09/15
22:31:18
5.0 / 5
1081
تگهای خبر: آمریكا , ایران , دولت , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
لینک دوستان سیاسی
سیاسی بین الملل