وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

امروز با روحیه بسیجی می توانیم مشکلات اجتماعی خویش را حل نماییم

امروز با روحیه بسیجی می توانیم مشکلات اجتماعی خویش را حل نماییم

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و در مدیریت فرهنگ عمومی، تاکیدمان بر احیای فرهنگ و مکتب بسیجی است و معتقدیم که امروز با روحیه بسیجی می توانیم مشکلات اجتماعی خویش را حل نماییم.


به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم یادواره شهدا که به مناسبت هفته بسیج در مسجد چهارده معصوم ضد السلام غرب تهران برگزار شد، با بیان این مطلب اظهار داشت: قادر نیستیم با کلمات ادای دین و احترامی درباره عظمت بسیج و شجره طیبه ای که در چهل و سه سال بعد از پیروزی انقلاب در کشور ما شکل گرفته است، داشته باشیم. از میان جملاتی که از امام عزیز و رهبری فرزانه و حکیم انقلاب اسلامی درباره بسیج شنیدم، بهترین و عمیق ترین جمله این است که فرمودند: بسیج یکی از الهامات الهی به قلب امام راحل (ره) بود.
ایشان در ادامه اضافه کرد: بسیج مجموعه ای از انگیزه ها و احساس مسئولیت است. امام راحل زمانی که در ۵ آذر ۱۳۵۸ فرمان تشکیل بسیج ۲۰ میلیونی را صادر کردند، جمعیت ایران حدود ۳۶ میلیون بود و الان جمعیت بسیجی ایران بیشتر از ۵۰ میلیون است. بسیج سمت حقوقی نیست، بلکه روحیه ایثار و فداکاری و احساس مسئولیت است.
وزیر فرهنگ ضمن اشاره به حماسه آفرینی های بسیج در عرصه های مختلف اظهار داشت: بسیجیان؛ فرزندان معنوی امام راحل و رهبر عزیز انقلاب در طول دفاع مقدس، شب ها و روزهای عملیات، از اروندکنار تا شلمچه و کردستان؛ لحظات نورانی را ثبت کردند. ایثار و فداکاری این بزرگان وصف شدنی نیست.
شهید حججی شهید قهرمان ملی ما شد
اسماعیلی اظهار داشت: تنها کسانی می توانند طعم ایثار و شهادت را درک کنند که توفیق حضور و همنشینی با آنها را داشته باشند. پس از سی و اندی سال وقتی اجساد مطهر شهیدان عملیات کربلای ۴ و شهدای غواص در تهران تشییع شد، این حماسه حضور، شهر را باردیگر زنده کرد. در مقاطع پس از جنگ تحمیلی هم عنصر بسیج، انقلاب اسلامی را از گذرگاه های تند و سخت عبور داده است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: بسیج برای یک مقطع تاریخی نیست. بسیج مانند یک قطار درحال حرکت است که جوانان و عاشقان در سالهای مختلف با افتخار سوار این قطار شدند و به سمت رستگاری حرکت کردند.

وی سردار شهید حاج قاسم سلیمانی را یک بسیجی دانست که قهرمان جهان شد و اظهار داشت: حاج قاسم سلیمانی در گمنامی به سر می برد و کسانی که مشتاق فعالیتهای نظامی هم بودند، کمتر با نام این مرد بزرگ آشنا بودند و خداوند این نام بزرگ را برای همه هویدا کرد و سردار سلیمانی به آرزوی دیرینه خود، شهادت رسید. تشییع ده ها میلیونی حاج قاسم سلیمانی همه دنیا را به حیرت آورد.
کتاب قطور افتخارات بسیج مشحون ایثارگری ها و فداکاری ها است
اسماعیلی به کارنامه موفق بسیج در حوزه های اجتماعی، نظامی و امنیتی اشاره نمود و اظهار داشت: سال ۱۳۹۸، در روزهای نوروز، مشاهده کردیم که گروههای بسیجی و مردمی چگونه به کمک سیل زدگان رفتند. در نزدیک به ۲ سالی که با بیماری کرونا درگیر هستیم، بسیجیان خدمات بزرگ و مختلفی را به مردم در همه نقاط کشور عرضه کردند. کتاب قطور افتخارات بسیج مشحون از ایثارگری ها و فداکاری ها است و زبان و قلم از بیان آن قاصر است.
وی به خصوصیت مردمی بودن بسیج اشاره نمود و اظهار داشت: بسیج چون از جنس مردم است همه مردم شامل پیر و جوان، کودک و نوجوان و زن و مرد را در بر گرفته و با خود همراه کرده است.
راه تعالی کشور احیای فرهنگ بسیجی ایثار و شهادت است
اسماعیلی راه تعالی کشور را احیای فرهنگ بسیجی ایثار و شهادت عنوان نمود و اظهار داشت: در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و در مدیریت فرهنگ عمومی، تاکیدمان بر احیای فرهنگ و مکتب بسیجی است. بسیجی نه یک شعار، بلکه یک آرمان تحقق یافته است که باید آنرا گسترش داد و امروزه با روحیه بسیجی می توانیم مشکلات اجتماعی خویش را حل نماییم. روحیه بسیجی ایثار و گذشت و ترجیح دیگری بر خود است. اگر فضای همدلی به وجود آمد و انسجام اجتماعی بروز کرد، آن جا فرهنگ بسیجی حاکم است. حالا باید در مساجد دستگیری و کمک به دیگران بیشتر از گذشته شکل بگیرد و سنت حسنه صندوق های قرض الحسنه احیا شود.
وزیر فرهنگ به مشکل پیری جمعیت در کشور اشاره نمود و اظهار داشت: در کمتر سخنرانی رهبر انقلاب سراغ داریم که در این خصوص اخطار ندهند. امروز یکی از تکالیف خانواده های انقلابی و مکتبی و اهل مسجد این است که به این دغدغه به صورت ویژه توجه نمایند.
اسماعیلی به مردمی سازی فعالیت ها در دولت تصریح کرد و اظهار داشت: تلاش می نماییم مردم در همه عرصه ها پیشتاز باشند و بار اصلی مسئولیت ها بر روی دوش مردم باشد. وظیفه دولت تسهیل گری است.

موفقیت واکسیناسیون حاصل اعتماد مردم به دولت بود
وی به نقش موفق دولت در واکسیناسیون اشاره نمود و اظهار داشت: روزی که دولت شروع به کار کرد، کل واکسیناسیون صورت گرفته ۵ میلیون بود و امروز بالای ۱۰۵ میلیون واکسن تزریق شده است و همین مساله سبب گشته است که ما امروز در کنار یکدیگر بتوانیم چنین مجالسی را برگزار نماییم و باید همچنان شیوه نامه های بهداشتی را رعایت نماییم. بچه های انقلابی وارد عمل شدند. دولت فضا را مهیا کرد و با اعتمادی که بین دولت و مردم به وجود آمده، با همکاری مردم این کار بزرگ صورت گرفت.

عزم دولت حل مشکلات اقتصادی است
وزیر فرهنگ افزود: عزم دولت حل مشکلات اقتصادی می باشد. باید آرامش از لحاظ واکسیناسیون ایجاد می شد تا بتوان کارهای دیگر را انجام داد. ما آمار نزدیک به ۶۰۰ نفر فوتی در روز داشتیم که امروز این عدد دو رقمی شده است. این اتفاق مهمی است و می توانیم فعالیتهای عمومی را گسترش دهیم. تمام همت رئیس جمهور محترم و اعضای دولت و کارگزاران نظام، معطوف به حل مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم است و تمام تلاشمان را خواهیم کرد که انشاالله وضعیت عمومی کشور را به یک ثبات قابل قبولی برسانیم.
وی اظهار داشت: برخلاف شعارهایی که می دادند که حتما باید مسائل کشور در خارج از کشور حل شود، امروز فروش نفت به عدد قابل قبولی رسیده است. ما به شدت امیدواریم با یاری خداوند و با اقتداری که دولت از پشتیبانی مردم دارد گام های مهمی برای حل مشکلات معیشتی مردم برداشته شود.

1400/09/05
13:26:35
5.0 / 5
1021
تگهای خبر: ایران , خدمات , دولت , عمومی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
سیاسی بین الملل